Građanska solidarnost: Odgovor na političke izazove

Predstavnice i predstavnici 12 ženskih organizacija iz različitih dijelova BiH okupili_e su se u Kaknju kako bi razmijenili_e informacije o trenutnim inicijativama i potrebama u zajednicama u kojima djeluju. Tokom diskusije evidentirane su razne socioekonomske kao i političke promjene u lokalnim sredinama koje predstavljanju nove izazove za organizacije koje se bave pitanjem rodne ravnopravnosti ali i zaštite javnog dobra i razvoja zajednica. Društvene skupine koje ove organizacije predstavljaju – žene i mladi – posebno su izložene negativnom uticaju društvenih trendova, kao što su inflacija i emigracije, što dovodi do novih oblika njihove marginalizacije i osiromašenja. Istovremeno, klimatske promjene i različiti oblici zagađenja i uništavanja javnih dobara također smanjuju prostor za društveni angažman i ulogu žena i mladih.

Diskusija predstavnica i predstavnika ženskih organizacija rezultirala je i mapiranjem različitih trendova i potreba između urbanih i ruralnih sredina. Naime, u ruralnim sredinama je posebno problematičan demografski deficit i rani odlazak mladih iz ovih sredina, te nepostojanje najosnovnijih resursa za život mladih, kao što su ustanove za predškolski odgoj, kulturne manifestacije i drugo. U svim sredinama zabilježeni su različitih oblici političkog pritiska na udruženja u pogledu njihove političke mobilizacije i angažmana.

Predstavnice i predstavnici ženskih organizacija posebno su naglasili problematičnost trendova ugrožavanja osnovnih ljudskih prava u oblasti udruživanja i slobode govora i izražavanja. Predstavnici organizacija iz Republike Srpske izrazili su zabrinutost zbog najave i usvajanja niza zakona u ovom entitetu koji predstavljaju osnovu za ugrožavanje rada udruženja i fondacija i slobode izražavanja, te napade na LGBTIQ+ zajednicu.

Kao odgovor na ovakve kompleksne socioekonomske trendove s jedne strane, i političke pritiske s druge strane, učesnici_e skupa predložili su razvoj oblika solidarnosti i udruživanja kako bi se ojačao glas žena i mladih u građanskim pokretima.

Skupu su prisustvovale predstavnice i predstavnici ženskih organizacija iz Banjaluke, Bratunca, Kaknja, Prijedora, Sarajeva, Tuzle, Zenice i Živinica.

Tokom skupa predstavljena je i resursna web stranica za ženske organizacije Ženska mreža solidarnosti.

Okupljanje ženskih organizacija inicirala je Mreža za izgradnju mira u okviru višegodišnjeg programa Snaga lokalnogkoji ima za cilj revitalizaciju lokalnih zajednica i razvoj multisektorske saradnje između svih društvenih aktera. Snaga Lokalnog je petogodišnji program Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID).

Izvor: mreza-mira.net