Danas želim da ti skrenem pažnju na nešto što često zanemarujemo – naše mentalno zdravlje. To je ključan faktor koji oblikuje naš svakodnevni život, karijeru i međuljudske odnose. Svakodnevno smo izloženi raznim izazovima i pritiscima, a ponekad je lako zaboraviti koliko je važno brinuti o sebi, mentalno i emotivno. Često smo skloni misliti da možemo sami riješiti sve probleme, ali istina je da ne moramo sve nositi sami.
Pojam mentalnog zdravlja danas se doživljava s mnogo više saosjećanja i razumijevanja nego što je to bio slučaj u prošlosti. Tokom istorije, mentalne bolesti su često bile shvaćene kroz prizmu straha i neznanja. U ranijim vremenima, pojedinci sa mentalnim problemima bili su označavani kao opsjednuti, što je često rezultiralo nasilnim i nehumanim tretmanima. U antičkoj Grčkoj, Hipokrat je prvi pokušao razumjeti mentalne bolesti kao medicinske pojmove, povezujući ih sa fizičkim uzrocima, a ne nadnaravnim silama. Ipak, kroz srednji vijek, došlo je do povratka u vjerovanju da su mentalni problemi posljedica demona ili vještica, što je dovelo do progonstva i brutalnih tretmana.
U 18. vjeku, tokom doba prosvjetiteljstva, mentalni problemi su počeli da se doživljavaju kao medicinska stanja koja zaslužuju saosjećanje i liječenje umjesto kazne. Iako su se stvari značajno promijenile s napretkom nauke i medicine, stigma prema mentalnom zdravlju i dalje postoji.
U današnjem vremenu, sve više se priča o mentalnom zdravlju, ali kad dođe do toga da sami treba da potražimo pomoć, mnogi od nas se osjećaju neprijatno ili uplašeno. Često imamo strah da će nas drugi osuđivati ili da će se smatrati slabima. Međutim, priznati da nam treba pomoć nije sramota, nego je jedan od najhrabrijih koraka koje možemo napraviti za sebe.
Mentalno zdravlje je jednako važno kao i fizičko
Kao što pazimo na svoje fizičko zdravlje, tako bismo trebali brinuti i o svom mentalnom. Ako nas boli stomak, normalno je da odemo kod doktora. Isto važi i za mentalne probleme. Ako se osjećamo tužno, anksiozno ili smo pod stresom, zašto bismo to tako lako zanemarili?
Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja.
– Dr Brock Chisholm, prvi generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO)
Kako prepoznati da ti treba pomoć?
Ponekad nije lako prepoznati da nam je potrebna podrška. Evo nekoliko znakova koji mogu ukazivati na to:
- Stalno se osjećaš tužno i bezvoljno, ali ne znaš zašto
- Izoluješ se od prijatelja i porodice
- Teško ti je da se uklopiš
- Imaš probleme sa snom, često ne možeš da zaspiš ili se budiš sa umorom
- Stalno brineš i osjećaš nelagodu
- Gubiš interes za stvari koje su ti nekad bile važne
Ako prepoznaješ neke od ovih simptoma ili osjećaš da ti je teško nositi se s određenim situacijama, razgovor sa stručnjakom može biti prvi korak ka boljem razumijevanju i upravljanju vlastitim emocijama.
Moje iskustvo sa psihološkom podrškom
Moje lično iskustvo s potragom za pomoći nije bilo lako, ali je bilo presudno za moj napredak. Prvi put sam se susrela sa psihologom dok sam bila u osnovnoj školi, jer sam bila žrtva bullyinga. U tom trenutku, nisam znala kako da se nosim s emocijama i situacijom. Počela sam se povlačiti u sebe, zbog čega je moja mama odlučila da me odvede dječijem psihologu. U početku mi je bilo veoma teško razgovarati o svojim osjećajima, ali vremenom sam shvatila koliko mi je to pomoglo i danas sam joj zahvalna na toj odluci.
Drugi put sam potražila pomoć u drugoj godini fakulteta, koja mi je bila najteža do sada. Osim što sam prolazila kroz težak prekid s momkom, mučilo me i to što sam mislila da sam odabrala pogrešan fakultet. Osjećaj da nisam na pravom putu stvarao mi je dodatni stres i zbunjenost. Osjećala sam se izgubljeno, kao da svaki dan gubim energiju pokušavajući pronaći smisao. Da me tada bilo sramota potražiti podršku, mislim da nikada ne bih sama došla do razumijevanja i uvida kojeg sada imam. Tek kroz stručnu pomoć i razgovor o svojim emocijama, uspjela sam pronaći unutrašnji mir i balans koji su mi bili neophodni za napredak. Ono što sam tada zaista osjećala jeste strah da će neko pomisliti da moj problem nije “dovoljno dobar” ili važan da tražim pomoć. Taj osjećaj me sputavao, jer sam mislila da postoje gori problemi od mojih, ali sam poslije shvatila da su svi izazovi koje nosimo jednako vrijedni pažnje i podrške.
Kada razgovaramo o svojim osjećajima, oni postaju manje preplavljujući, manje uznemirujući i manje zastrašujući.
– Fred Rogers
Gdje pronaći besplatnu psihološku podršku u BiH?
U Bosni i Hercegovini postoji nekoliko organizacija i institucija koje nude besplatnu psihološku podršku, posebno za studente i mlade. Ove usluge su važan resurs za sve koji se suočavaju sa mentalnim izazovima ili žele razgovarati o svojim osjećajima i iskustvima. Ispod ti ostavljam nekoliko mjesta gdje možeš pronaći takvu pomoć:
- Plavi telefon je anonimna telefonska linija koja nudi besplatnu psihološku podršku svima kojima je potrebna.
- Fondacija Krila nade se nalazi u Sarajevu, a nudi besplatnu psihosocijalnu podršku i terapiju, dostupnu i online i uživo.
- Udruženje Amica Edu se nalazi u Tuzli, također nudi besplatnu psihosocijalnu podršku, dostupnu online i uživo.
- Centar za punu svjesnost u Banjaluci nudi besplatno savjetovalište za osobe sa anksioznim i depresivnim stanjima, dostupno online i uživo za sve uzraste od 18 do 35 godina.
- Centri za mentalno zdravlje u domovima zdravlja u sklopu domova zdravlja u mnogim gradovima postoje centri za mentalno zdravlje koji pružaju besplatnu psihološku pomoć, uključujući individualnu terapiju i grupnu podršku.
- Mnogi fakulteti imaju svoje psihološke savjetovalište, gdje studenti mogu dobiti pomoć bez troškova.
Mentalno zdravlje je ključno za tvoj razvoj u svim aspektima života, uključujući karijeru. Kada vodimo računa o svom mentalnom zdravlju, postajemo otporniji, kreativniji i sposobniji da se suočimo sa izazovima na profesionalnom putu. Održavanje ravnoteže između mentalnog i fizičkog zdravlja doprinosi tvojoj dobrobiti, kao i produktivnosti i uspjehu u karijeri.
Istraži Rolify za dodatne savjete, resurse i prilike koje će ti pomoći u poboljšanju, kako ličnom, tako i profesionalnom. Ne zaboravi, nikada ne trebaš osjećati sramotu kada misliš da ti je potrebna podrška, bilo to na poslu, u društvu ili porodici, pa tako i stručna, koja ti pomaže da bolje razumiješ svijet oko sebe i svoje emocije.
Izvor: rolify.com