Kad su se članice Udruženja žena “Srce i duša” Prokosovići prvi put sastale s namjerom da urade nešto veliko za sve svoje sugrađanke, bile su odlučne da će u tome potražiti pomoć lokalnih vlasti i biznis sektora. Ono što je inicijalno krenulo kao nesigurno zagrižen veliki zalogaj, uskoro se pretvorilo u pravi zagovarački projekt koji je rezultirao donacijom 500.000 KM vrijednog 3D mamografa. Na ovaj pregled u UKC Tuzla su do sada žene s područja Općine Lukavac čekale oko godinu dana ili su bile prinuđene platiti ga 200 KM u privatnim klinikama.
“Uradile smo zaista veliki posao i jako se ponosimo ovim uspjehom. Analiza stanja u šest mjesnih zajednica i brojne edukativne radionice koje smo održale oslikale su poražavajuće stanje u oblasti kvaliteta i obima pružanja (ne)dostupnih zdravstvenih usluga građankama općine Lukavac. Prema analizi podataka do kojih smo došle na terenu velika većina žena nikada nije bila kod ginekologa ili radila ultrazvučni, kamo li mamografski pregled, a svi znamo koliko je važna preventivna dijagnostika. Zbog toga smo, nakon razgovora sa Upravom Doma zdravlja Lukavac, odlučile pokušati to promijeniti i ja evo još uvijek ne mogu da vjerujem da smo u tako kratkom vremenskom periodu i uspjele”, objašnjava Amira Avdić, predsjednica Udruženja žena “Srce i duša” Prokosovići, koje je kao dio Mreže žena BiH koordiniralo svim aktivnostima na terenu.
Rad na podizanju svijesti o očuvanju zdravlja
Avdić dalje objašnjava kako im je naredna adresa bila Općina Lukavac, gdje su od načelnika Edina Delića dobile podršku. Tako su dogovoreni daljnji koraci u okviru kojih je svako, budući da se radilo o velikom projektu, lobirao za ovu inicijativu u biznis sektoru. Vrlo brzo interes da bude dijelom priče iskazala je Global Ispak Koksna Industrija Lukavac.
Simbolično, 3D digitalni mamograf sa svom pratećom tehničkom i softverskom potporom, certificiranim servisom, atestom, odgovarajućim monitorima za očitavanje mamografskih snimaka i obuku osoblja za rad stigao je u Dom zdravlja Lukavac 8. marta. Aktivistkinjama uključenim u ovaj projekt je simbolika Dana žena u ovom slučaju jako važna, jer daje potvrdu njihovoj borbi za, kako kažu, “male” žene.
“Ovo sada znači da će se moći identifikovati i najmanje promjene na dojkama, što će doprinijeti otkrivanju ranih stadija malignih oboljenja, te tako i dugoročno smanjiti smrtni ishodi. Naša je dužnost sada raditi na neformalnoj edukaciji žena iz ruralnih područja, s obzirom na to da izbjegavaju preglede pribjegavajući alternativnim metodama liječenja. Onako kako smo mi prije 13 godina kada je osnovano naše udruženje počinjale učiti i veoma brzo si kroz neformalno obrazovanje otvorile vidike, tako će i ove žene veoma brzo shvatiti važnost sopstvenog odnosa prema zdravlju i tijelu”, kaže Avdić i dodaje kako su promjene jednom kad se podigne svijest ljudi vrlo brzo vidljive.
Važnost intersektoralne saradnje
Kad je riječ o društvenoj odgovornosti lokalnih kompanija i filantropskih davanja, iz udruženja “Srce i duša” kažu da to na lokalnom nivou još uvijek nije na zadovoljavajućem nivou, ali da se pomak na bolje vidi na više frontova. Izvršni direktor za proizvodnju Global Ispat Koksne Industrije Lukavac Almin Suljić, tvrdi da je donacija mamografa pokazatelj odlučne želje menadžmenta ove kompanije za stvaranjem boljih uslova života za sve građane_ke: ”GIKIL je u javnosti do sada bio poznat kao zagađivač okoline i nije bilo baš mnogo pozitivnih stvari koje su se vezale uz naše ime. Ovim nastojimo pokazati da mijenjamo tu paradigmu, da smo društveno odgovorna kompanija koja živi sa svojom zajednicom. Tu smo da u okvirima naših mogućnosti pomognemo u rješavanju problema u našoj zajednici, a problem s kojima se susreću naše sugrađanke smatrali smo prioritetnim“.
Primjer koji slikovito demonstrira moć zajedničkog djelovanja i snagu intersektoralne saradnje služiće i drugima da se uhvate u koštac sa problemima u svojim zajednicama, nadaju se u Ženskoj mreži BiH, neformalnoj grupi organizacija civilnog društva i pojedinaca_ki koji_e zastupaju i bave se ženskim ljudskim pravima i podsticanjem rodne ravnopravnosti. Članice ove mreže, aktivistkinje Udruženja žena “Srce i duša” Prokosovići usudile su se zasanjati veliku priču ne sluteći da će rezultati njihovog aktivizma nedvojbeno u budućnosti spašati živote mnogih žena. Dalje će, odlučne su, nastaviti istim žarom velikodušno poklanjajući svoje slobodno vrijeme i znanje do zajedničkog cilja – jednakih prava za sve.
Amila Čitaković, snagalokalnog.ba