USAID projekat Diaspora Invest, u saradnji sa lokalnim partnerima, pozvao je članove bosanskohercegovačke dijaspore da se prijave za Roster stručnjaka iz dijaspore, mehanizam koji omogućava uključivanje eksperata iz dijaspore u unapređenju poslovanja i konkurentnosti malih i srednjih preduzeća u Bosni i Hercegovini.
– Ovaj poziv pruža jedinstvenu priliku članovima bosanskohercegovačke dijaspore da doprinesu poslovnoj i društvenoj transformaciji BiH koristeći svoje znanje, iskustvo i investicioni kapital. Angažovani eksperti pružat će mentorstvo i asistenciju u ključnim oblastima, kao što su: poslovna strategija, finansijsko upravljanje, marketing, IT, ljudski resursi, komunikacije, analiza sektora i slično, te će sarađivati sa kompanijama i kroz facilitaciju izvoza – kazao je Armin Alijagić iz organizacije Naša perspektiva, partnera Projekta.
Kroz angažman u različitim aktivnostima – od online sesija i istraživanja, preko posjeta preduzećima, do pružanja konkretnih poslovnih preporuka – dijasporski stručnjaci pomažu lokalnim preduzećima u razvoju, što je već prepoznato u lokalnim zajednicama širom zemlje, saopćeno je iz USAID projekta Diaspora Invest.
Alijagić je naveo da su u posljednje dvije godine stručnjaci iz dijaspore sarađivali sa 57 kompanija iz Bosne i Hercegovine na upoznavanju sa propisima, praksama i procedurama vezanim za izvoz na međunarodna tržišta, prenosi Fena.
– Kroz saradnju realizovanu sa Vanjskotrgovinskom komorom BiH, Privrednom komorom FBiH i Privrednom komorom RS, širom zemlje su realizirani susreti, export facilitatori su obilazili firme, dali im preporuke za unapređenje praksi i povezivali ih sa potencijalnim klijentima vani. Sada kroz ovaj Roster imamo priliku to proširiti na širi krug profesionalaca u dijaspori koji već rade na izvoznom povezivanju – dodaje Alijagić.
Prijave za uključivanje na Roster otvorene su svim članovima dijaspore koji borave izvan BiH najmanje tri godine u kontinuitetu u posljednjih pet godina, koji imaju dokazan nivo ekspertize u relevantnim oblastima, te spremnost da se posvete pružanju podrške najmanje jednom MSP-u u BiH kroz aktivnosti na terenu.
– Pored export facilitatora ovaj Roster služi i za angažman mentora i mentorica. Oni organizuju specijalizirane treninge u BiH za firme, a u skladu sa potrebama i upitima. U prošloj godini je kroz ovakav program uspostavljena saradnja sa organizacijama poput Bit Alliance, eComm, ABSL, INTERA, BH Futures Foundation, BHAAAS, Tershouse i Academy387. Na ovaj način je 78 kompanija povezano sa mentorima. To su velike priče koje daju rezultat i koje mogu značajno unaprijediti način kako posluju firme u našoj zemlji. Zajedno možemo mnogo više i tu dijaspora donosi novu vrijednost – ističe Alijagić.
Vlada Sjedinjenih Američkih Država putem USAID projekta Diaspora Invest pruža potpunu podršku svim odabranim mentorima, uključujući online orijentacijske sesije, razvoj planova mentorstva, mapiranje i povezivanje sa lokalnim preduzećima, sufinansiranje putnih troškova, kao i logističku podršku.
– Pozivamo sve zainteresovane stručnjake iz dijaspore da se prijave i postanu ključni partneri u razvoju bosanskohercegovačke privrede – zaključuje Alijagić
Više informacija i prijavni obrazac dostupni su ovom linku.
Izvor: ba.ekapija.com