Suradnja za bolju podršku rane intervencije

Okrugli stol u Mostaru ukazao je na ključne izazove rane intervencije i potrebu sinergije dionika za bolju podršku djeci s poteškoćama u razvoju.

Udruga Down sindrom danas je organizirala okrugli stol pod nazivom ”Suradnja za bolju podršku: Rana intervencija i podrška roditeljima djece s poteškoćama u razvoju”, uz podršku USAID-a, Mreže za izgradnju mira, LDA Mostar i Ureda predsjednice Vlade HNŽ/K.

Sudionici, među kojima su bili predstavnici Centra za rani rast i razvoj, Centra za govorne i psihofizičke poteškoće mladih, Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ/K, Dječjih vrtića ”Mostar” te roditelji i predstavnici udruženja osoba s invaliditetom, raspravljali su o ključnim izazovima rane intervencije.

Kako je rečeno tijekom rasprave, cilj ovog okruglog stola je ukazati na potrebu proširenja i unapređenja kvalitete usluga rane intervencije u institucijama koje pružaju podršku djeci s poteškoćama u razvoju te informirati roditelje i udruženja o aktivnostima Centra za rani rast i razvoj kao ključne institucije za koordinaciju i pružanje mreže usluga rane intervencije.

Usluge Centra za rani i rast razvoj predstavila je dr. Helena Radić Mišković. 

”Unatoč spremnosti i podršci centara i Zavoda zdravstvenog osiguranja za unapređenje usluga, izostanak predstavnika Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ/K, koje ima ključnu zakonodavnu moć za prilagodbu pravnog okvira, ozbiljno koči daljnju mogućnost širenja obima usluga rane intervencije, a samim time i kvalitete istih usluga”, rečeno je na kraju okruglog stola.

Zaključeno je kako je aktivniji angažman Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi te sinergija svih dionika ključna za proširenje i unapređenje sustava rane intervencije. Otvoreni dijalog na svakom okruglom stolu omogućio je pronalaženje konkretnih i kvalitetnih rješenja koja mogu značajno unaprijediti pružanje ovih važnih usluga.

”Ulaganjem u ranu intervenciju ne samo da osiguravamo bolju budućnost za djecu s teškoćama u razvoju i njihove obitelji, već i doprinosimo stvaranju društva koje osobama s invaliditetom pruža ravnopravne mogućnosti u svim životnim područjima”, kazao je Igor Ledić, predsjednik Udruge Down sindrom. 

Iako završetkom ovog okruglog stola projekt dolazi svom kraju, potreba za proširenjem usluga i unapređenjem kvalitete sustava rane intervencije ostaje prioritet.

Istaknuto je kako će organizacije osoba s invaliditetom nastaviti svoj zagovarački rad kako bi se postignuti ciljevi ostvarili i kontinuirano unapređivali.

Izvor: bljesak.info