Autorica: Jelena Dešić, Radio Drvar
Radio Drvar jedini je medij u Drvaru, a dijelom pokriva i susjedne opštine Glamoč i Bosansko Grahovo.
Iako jedinstven svakodnevno bije bitku za opstanak na medijskom nebu.
Radio Drvar osnovan je davne 1974. godine i ove godine obilježava pola vijeka postojanja. Teške godine su iza ovog medija ali kako stvari stoje još teže tek dolaze.
Drvarska radio stanica svakodnevno plasira informacije iz Drvara, Kantona, Federacije BiH, BiH, regiona i svijeta. Programska šema je šarolika, od dječjeg programa preko aktuelnih tema do sporta. Vjerni slušaoci znaju koliko Radio Drvar doprinosi da budu pravovremeno informisani i svakodnevno obavješteni o zbivanjima i događajima.
Sve lijepo zvuči ali u redakciji i nije baš tako sjajno. Šta više, redakcija je nerijetko u problemima.
Osnivač Radio Drvara je Opština Drvar koja ga i finansira, ali zbog preopterećenosti nije u mogućnosti da isprati sve troškove i potrebe ovog malog ali značajnog medija. Nažalost, mediji su nekako uvijek bili najvažnija sporedna stvar pa tako i posljednji na listi čekanja. A lista čekanja u redakciji Radija Drvar je povelika, kasne plate, kasni se za režijskim troškovima, obavezama prema agencijama.
Uslovi rada su loši, manjka računara, stolica, papira, jedino ne nedostaje ljubavi prema novinarstvu pa zato i opstaje. Mala redakcija broji dva radnika, tehničara i novinara, koji su u istovremeno i čistačica i direktor i domar i spiker i montažer… Sve!
Da apsurd bude još veći, iako je poznata činjenica da u K10 nema ni jednog radija koji posluje i postoji 50 godina, vlasti u Kantonu se ponašaju kao da Radio Drvar uopšte ne postoji, a ne da traje pola vijeka. Na svaku poslanu molbu institucijama u K10, Radio Drvar je dobio ništa! A to ništa znači nikakav odgovor, a kamoli neku pomoć. Široke ruke nije bila ni Federacija BiH. Premijeru su upućivane molbe za pomoć, ministarstvima takođe, ali evo do danas ni traga ni glasa, kao da ne postoje, osim na papiru.
Dvoje zaposlenih mladih ljudi i dalje čeka neka bolja vremena i bar odgovor od institucija u K10 i Federaciji BiH sa vjerom da će imati bar osnovne uslove za rad, ništa viška nego da bude taman, jer o komotnom i ne razmišljaju.
Važno je da Radio Drvar nastavi da radi i posluje, da se čuje, da mještani ove male opštine i u najudaljenijim selima čuju informacije iz Drvara, Livna, Sarajeva, Banja Luke i dalje. Važan je prozor u svijet, važan je Radio Drvar ne samo za Drvar nego i za Glamoč i Grahovu gdje se ponegdje čuje glas spikera iz studija, ovog malog ali značajnog medija.
Medijski sadržaj je nastao u okviru projekta “Promoviranje sudjelovanja građana u lokalnoj upravi” koji Centar za građansku suradnju iz Livna implementira uz podršku Nacionalne zaklade za demokraciju (NED). Sadržaj i stavovi izneseni u tekstu su osobni stavovi autora i ne odražavaju stavove Centra za građansku suradnju i Nacionalne zaklade za demokraciju. Korištenje sadržaja i njegovo ustupanje trećim stranama je moguće uz prethodnu suglasnost Centra za građansku suradnju.
Izvor: cgslivno.org