Provođenje rodno odgovornog budžeta

U zgradi Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini 12 načelnika i gradonačelnika odnosno njihovih predstavnika iz cijele Bosne i Hercegovine potpisalo je danas memorandum o razumijevanju za provođenje rodno odgovornog budžetiranja na lokalnom nivou.

Potpisivanje ovog dokumenta je rezultat ranije uspostavljen saradnje Agencije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena sa jedincima lokalne samouprave nakon što je to obavljeno na državnom i entitetskim nivoima. 

Prisutnima su se obratile Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN u BiH,  Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost spolova BiH i predstavnica Ambasade Švedske u BiH. 

Načelnik Mandić je u svom obraćanju nakon potpisivanja memoranduma kazao da mu je posebno drago da je Općina Centar dio ovog programa. – Svjesni smo pozicije koju Općina Centar ima i stoga želimo biti među liderima ovih procesa. Želim da što prije u svim oblastima prestanemo biti zemlja koja je slučaj već je prošlo dovoljno vremena nakon okončanja rata da naučimo neke nove stvari. Dolazi vrijeme da prihvatimo moderne standarde kako bismo bili u nekim segmentima ravnopravni sa evropskim zemljama. Općina Centar je napravila neke iskorake. Gender akcioni plan je u fazi javne rasprave i nadam se da ćemo ga uskoro usvojiti na osnovu čega ćemo uraditi izbalansirano budžetiranje. Žene u politici nemaju mjesto koje zaslužuju i koje im pripada i u tom smislu moramo učiniti ogroman napor da to ispravimo, kazao je Mandić. 

Potpisnici ovog dokumenta su se obavezali da će ostvariti napredak u ispunjavanju obaveza u pogledu rodne ravnopravnosti u skladu sa domaćim zakonima i politikama, te međunarodnim obavezama Bosne i Hercegovine, promovisati rodno odgovorno upravljanje javnim poslovima i resursima te odgovornost u tom pogledu, ojačati kapacitete i razumijevanje uposlenika i uposlenica u smislu integrisanja principa rodne ravnopravnosti i rodno odgovornog budžetiranja u skladu s njihovim ovlaštenjima i obavezama te mandatom i nadležnostima. Kako bi proveli odredbe potpisanog memoranduma u praksi potpisnici su saglasni da svaki od njih odredi menadžera za ugovorne odnose koji će vršiti dugoročno praćenje i upravljanje ovim partnerstvom. Moguće je i formiranje radnih grupa koje će biti odgovorne za praćenje izrade i provođenja aktivnosti. Na kraju događaja obratilo su se prisutnima: Mirjana Lukač, direktorica Gender Centra RS, Lejla Hodović, predstavnica Gender Centra FBiH i Ermira Lubani, regionalna UN Women stručnjakinja za rodno odgovorno budžetiranje. Osim predstavnika Općine Centar danas su svoj potpis na memorandum također stavili i predstavnici: Lukavca, Mostara, Banje Luke, Bosanske Krupe, Prijedora i Trebinja, Tešnja, Travnika, Istočne Ilidže, Srbca i Prnjavora. 

Izvor: www.centar.ba