Otkrivam ti priču o dobru – Atina

Kada istinski vjeruješ da možeš napraviti promjene u društvu i ne sjediš skrštenih ruku, slobodno se nazovi filantropom. Društveno odgovorne kompanije, udruženja i asocijacije poput tebe, prepoznala je mreža SIGN koja vjeruje da promjene počivaju na razvoju lokalne filantropije. Prepoznala ih je i podržala i zajednica koju razvijaju. Još uvijek ima pravo dobrih priča, otkrivam ti jednu od njih. Otkrivam ti priču o dobru.  

Udruženje građana za borbu protiv trgovine ljudima i svih oblika rodno zasnovanog nasilja “Atina” iz Beograda (Srbija) nastalo je 2004. godine kao odgovor na problem trgovine ljudima i nepostojanja adekvatnih programa za dugoročnu podršku žrtvama i pomoć u socijalnoj inkluziji.

“Primaran fokus našeg rada je borba protiv trgovine ljudima i zaštita žrtava te insistiramo na sistemskim naporima za poboljšanje položaja žena i djevojčica, koje su u najvećem broju trpjele eksploataciju i nasilje. Uzmite u obzir i to da trgovina ljudima nije samo krivično djelo, već ga čini potpuno pogrešno ustrojeno društvo na nejednakosti, rasizmu, mizoginiji i rodnoj neravnopravnosti”, kaže Marijana Savić, direktorica NVO “Atina”.

Dodaje da je bilo neophodno izgraditi sveobuhvatan, podržavajući i dugoročan program kako bi se pomoglo ženama i djevojčicama koje su doživjele traume.

“Uočili smo da možemo pružati i psihološku i sociološku podršku, pravno savjetovanje, kao i fizički siguran prostor za žene, ali i da je ekonomska samostalnost ono što najviše pomaže ženama da izađu iz kruga nasilja i započnu izgradnju života kakav zaslužuju. Trebalo je stvoriti uslove da se djevojke i žene profesionalno i ekonomski osnaže. Tako je nastala ideja o pokretanju ženske preduzetničke inicijative koja će finansijski najprije pomoći ženama u našim programima, ali koja će i kasnije doprinijeti oporavku svih žrtava trgovine ljudima koje u našem udruženju nalaze svoju sigurno mjesto”, ističe naša sagovornica.

Iz NVO “Atina” ponosni su na mnoge projekte, a posebno izdvajaju žensku društvenu preduzetničku inicijativu “Bagel Bejgl”.

“To je naše čedo, nastalo kao vapaj za promjenom društva, političkog i ekonomskog uređenja. Preduzeće je nastalo iz očaja koji smo osjećale jer nismo znale kako da premostimo tu posljednju kariku koja nedostaje i organizacijama civilnog društva, ali i djevojkama i ženama kojima je podrška u momentu izlaska iz situacije nasilja potrebna. Ponosne smo jedne na druge što preuzimamo odgovornost i stvar u svoje ruke, što ne čekamo nikoga, ne čekamo da se usvoji zakon o društvenom preduzetništvu. Suština ove naše jedinstvene priče je da mi kroz svoj biznis, rad, ekonomsku djelatnost, proizvodnju superkvalitetnog bejgl peciva u kombinaciji sa drugim delicijama izađemo na tržište i generišemo prihod za programe oporavka za žene i djevojke sa iskustvom nasilja”, priča Marijana Savić.

Navodi da je “Bagel Bejgl” resursni centar za djevojke i žene koje žele da se bave industrijom hrane te kako je osnovna ideja da što više djevojaka i žena prođe kroz obuku u radu, ne samo pravljenja peciva već i savladavanja drugih osnova u poslovanju, kao što su komunikacija, korespondencija, dio finansija, ali i upoznavanje sa radnim pravom.

“Sarađujemo i sa društveno odgovornim kompanijama koje pružaju ovim djevojkama i ženama priliku da se oprobaju i u drugim profesijama nakon angažmana u našem preduzeću. Jedan od ciljeva našeg preduzeća je i senzibilizacija privrednog sektora o značaju društveno odgovornog poslovanja, ekološkog poslovanja i uvjeravanje da smo dovoljno zreli da se odreknemo štetnih stereotipa i predrasuda te da se zajedno borimo za bolju zajednicu”, naglašava naša sagovornica.

Napominje kako NVO “Atina” ima dva velika potencijala, i to aktivne žene koje čine udruženje te zajednicu koju su godinama unazad gradile.

“Dijelimo zajedničku ideju i viziju društva u kakvom budućnost želimo da živimo. Žene i djevojke koje su bile u situaciji nasilja i trgovine u svom iskustvu su već godinama te one u našem timu kreiraju planove sa nama, učimo jedne od drugih i trudimo se da uvijek budemo proaktivne i idemo nekoliko koraka unaprijed. Ako govorimo o finansijskoj održivosti, izgradili smo odnos povjerenja i dugoročna strateška partnerstva sa mnogim fondacijama za razvojne projekte, apliciramo kod institucionalnih fondova poput onih koje pruža Evropska unija, generišemo prihod od obuka i treninga koje osmišljavamo i izvodimo sa drugim organizacijama te institucijama u oblastima za koje smo specijalizovane. Nadamo se da će naše preduzeće rasti i da ćemo generisati veći profit, koji možemo usmjeriti ka našim programima socijalnog uključivanja”, govori Marijana Savić.

Vjeruje da je solidarnost ključ u kreiranju održivih zajednica.

“Aktivno učešće u rješavanju izazova i problema sa kojima se zajednica suočava, podrška onima kojima je pomoć u datom trenutku potrebna, njegovanje zajedništva, brige za drugog, osjećaja pripadnosti bez obzira na individualne razlike, prihvatanje i poštovanje drugog u tvom okruženju jeste solidarnost. Solidarnost briše nejednakosti i odnose moći koje su našem društvu svojstvene. Što je više solidarnosti unutar društva, to je više zadovoljnih i sretnih ljudi”, potcrtava naša sagovornica.

Prema njenim riječima, sada više nego ikad prije trebamo biti okrenuti jedni drugima i biti svjesni u kakvom svijetu živimo.

“Svaka djevojčica i žena sa kojom smo došle u kontakt bojila je naš svijet, učinila ga plemenitijim mjestom. Mi svakodnevno učimo i prilagođavamo se tako da ono što radimo najbolje odgovara na potrebe onih radi kojih postojimo”, poručuje Marijana Savić.

Dodaje da će NVO “Atina” u skorijoj budućnosti izaći sa inicijativom “Kreativnog Bejgl pogona”, što ih veoma raduje.

“To će služiti i kao prostor za žene da stiču vještine i znanja neophodna za posao u industriji hrane i ugostiteljstvu, ali i za umrežavanje sa potencijalnim poslodavcima i kompanijama te za preduzetnice koje žele da imaju svoju liniju proizvoda, a nemaju sredstava za profesionalnu kuhinju niti logistiku i znanje da plasiraju svoje proizvode”, objašnjava naša sagovornica.

Kako kaže, postoje male stvari koje daju dušu njihovom djelovanju i koje ga održavaju.

“Predivno je to kada tim okuplja žene oko zajedničkog cilja i zajedničke misije i kada idemo zajedno u istom smjeru. To je neponovljivo, nevjerovatno ispunjavajuće i nagrađujuće iskustvo. I naravno, preukusan bejgl”, zaključuje Marijana Savić.

Više informacija o NVO “Atina”.

Priča o dobru uvijek bude otkrivena.

Read the story in English. 

Ova publikacija je izrađena u okviru projekta “SIGN up for Impact” koji provodi regionalna mreža SIGN, a finansiraju Evropska unija i Balkanski fond za demokratiju.

lonac.pro