Otkrivam ti priču o dobru – eShpis’

Kada istinski vjeruješ da možeš napraviti promjene u društvu i ne sjediš skrštenih ruku, slobodno se nazovi filantropom. Društveno odgovorne kompanije, udruženja i asocijacije poput tebe, prepoznala je mreža SIGN koja vjeruje da promjene počivaju na razvoju lokalne filantropije. Prepoznala ih je i podržala i zajednica koju razvijaju. Još uvijek ima pravo dobrih priča, otkrivam ti jednu od njih. Otkrivam ti priču o dobru.  

Piše: Sara Kljajić

Iako bismo gotovo mogli tvrditi da je doba klasičnog patrijarhata iza nas, u još prisutnim stereotipskim načinima razmišljanja, stavovima i modelima života očite su pretpostavke rodne neravnopravnosti. Upravo protiv ovakvih uvjerenja se bori organizacija Open Door sa Kosova. Ova organizacija od završetka rata na Kosovu, 1999. godine, nudi pomoć i prijeko potrebnu podršku ženama i osobama koje su doživjele ratno nasilje.

Tako je Open Door organizovao brojne treninge i edukacije o pravima žena, zdravlju, osnivanju biznisa, ISO standardima za zdravu hranu i sličnim temama. S obzirom na to da je omiljena aktivnost većini njih bilo kuhanje, članicama je obezbijeđena potrebna oprema: kazani, šporeti, tegle i ostale kuhinjske potrepštine, tako da su neke od njih pokrenule izvoz konzervisane hrane. U 2017. godini javila se ideja da se pruži prilika ženama sa dobrim kulinarskim sposobnostima da spremaju hranu i pretvore to u biznis. 

Na Valentinovo godinu dana kasnije, uz finansijsku podršku GIZ-a (Njemačkog društva za međunarodnu saradnju), u Prištini je osnovan eShpis‘. S obzirom na to da tada nije bio donesen Zakon o socijalnom preduzetništvu, registrovan je kao nevladina organizacija. Uključeno je osam žena koje su se bavile proizvodnjom i spremanjem domaće tradicionalne hrane i tako počele poslovati i djelovati kao catering servis. Pogledajte video

Motiv i rezultati

Glavni pokretač ideje je bila želja i moralna obaveza za iniciranjem ekonomske i finansijske samostalnosti žena, te jačanje njihove uloge u donošenju odluka unutar porodice, kao i u društvu.

„Žene koje zapošljavamo nikada ranije nisu imale mogućnost da od svog rada steknu primanja. Sada one vode svoje vlastite žiro račune i upravljaju ličnim finansijama.“ – rekla je Beti, osnivačica i izvršna direktorica eShpis’. 

Sve uposlenice se slažu da im je ogromna radost i zadovoljstvo raditi zajedno, spremati hranu i družiti se. Priznaju da su prije ovog poslovnog iskustva bile iznimno povučene, sa ne baš visokim samopouzdanjem, dok danas rado i otvoreno razgovaraju sa klijentima i klijenticama, ali i novinarima i novinarkama o svom djelu i uspjehu. Jedna od uvijek nasmijanih gospođa kaže da se njena uloga u porodici promijenila otkad pridonosi prihodu domaćinstva. Djeca su sretna jer im može priuštiti odjeću i knjige, a suprug pokazuje veći nivo poštovanja, pa je uključuje u donošenje važnih odluka.

Nema stajanja

Nema svako tu sreću, ali put uspostave i napretka ovog biznisa je išao relativno glatko, bez negativnih iznenađenja.

„Najsretnija sam kad vidim da sve ide prema planu: klijenti i klijentice su zadovoljni hranom, a žene radom i primanjima. Drago mi je da mogu reći kako nismo doživjeli negativna iskustvau radu. Što se tiče vlade i institucija, proveli smo aktivnosti promocije i približili im rezultate svog rada i djelovanja, te započeli saradnju. Pošto se vlada mijenjala, sve to je trebalo uspostaviti ispočetka. Vjerujemo da će i u budućnosti eksterni odnosi funkcionisati bez problema“, rekla je Beti.

Prethodne tvrdnje potvrđuje činjenica da je za kratko vrijeme biznis u velikoj mjeri napredovao, stekao vjerne mušterije i dovoljan prihod, ali u otežanim pandemijskim uslovima došlo je do promjena.

“Istina je da smo stekle vjerne mušterije i nastavile da promovišemo naš rad i na lokalnom nivou, kako bismo mogli održati poslovanje, ne samo sa stranim organizacijama, nego i na planu uže zajednice. Ali, zbog pandemije, izgubili smo dobar dio naše ciljne skupine, zbog toga što nisu mogli da se organizuju treninzi, konferencije, niti kampanje, gdje bismo mi donosili hranu. Nekoliko mjeseci smo se držali dobro, koristeći naš rezervni fond, jer nismo željeli da žene ispaštaju, ali nažalost, u novembru 2020. godine smo morali da prepolovimo iznose plata. Podrška od Vlade Kosova je bila za dva mjeseca, gdje je radnicama dodijeljeno po 130 eura.” – dodala je Beti.

Ponosne su na inovaciju koju su poklonile svojoj zajednici, a oduševljene reakcijom okoline i svjesnošću građana i građanki da su nove, započete aktivnosti od velike važnosti za aktivizam na polju prava žena te da razbijaju uvjerenja koja vec dugo vladaju iz sjene. Čini se da je pravo vrijeme za poduzimanje koraka, te da je okolina spremna za promjenu!

Više informacija o eShpis’

Priča o dobru uvijek bude otkrivena.  

Read the story in English 👇👇👇

Ova publikacija je izrađena u okviru projekta “SIGN up for Impact” koji provodi regionalna mreža SIGN, a finansiraju Evropska unija i Balkanski fond za demokratiju.

lonac.pro