Međunarodni dan ljudskih prava, koji se obilježava svake godine 10. decembra, podsjeća nas na univerzalnu vrijednost ljudskih prava i temeljne principe: jednakost, slobodu i dostojanstvo za svakog pojedinca. Na ovaj datum 1948. godine, Opća skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Opću deklaraciju UN-a o ljudskim pravima, historijski dokument koji je postavio standarde za zaštitu prava i sloboda širom svijeta.
Nakon užasa Drugog svjetskog rata, svijet se okrenuo ka izgradnji pravednijeg međunarodnog poretka i društva. Opća deklaracija, predvođena radom vizionara poput prve dame i aktivistkinje Eleanor Roosevelt, nobelovca Renéa Cassina, ko-autora Deklaracije, te Johna Humphreya, autora prvog nacrta, donesena je kao odgovor na teške povrede ljudskih prava tog vremena. Deklaracija sadrži 30 članaka koji garantiraju osnovna prava, uključujući pravo na život, slobodu izražavanja, obrazovanje i rad, te zaštitu od diskriminacije. Danas, ovaj dokument drži rekord kao „najviše prevedeni dokument na svijetu“ – preveden na više od 500 jezika. Deklaraciju možete pročitati ili preuzeti ovdje.
Ovogodišnji slogan: Our Rights, Our Future, Right Now
Ovogodišnja globalna kampanja, pod sloganom „Our Rights, Our Future, Right Now“, što možemo slobodno prevesti kao „Naša prava, naša budućnost, upravo sada“ , ističe hitnost zajedničkog djelovanja kako bi se osigurala zaštita i unaprijedila ljudska prava u svim sferama života. Kampanja poziva pojedince, organizacije, vlade i kompanije da prepoznaju svoj značaj u stvaranju pravednijeg, inkluzivnijeg društva i da doprinesu osnaživanju zajednica diljem svijeta.
Ljudska prava oblikuju svakodnevni život svih nas – od prava na obrazovanje, rad i zdravstvenu zaštitu do slobode izražavanja i zaštite od diskriminacije. U vremenu ekonomskih izazova, političke nestabilnosti i klimatskih promjena, borba za prava postaje važnija nego ikad.
Globalni izazovi i odgovornosti u poslovanju
Poslovni sektor danas ima presudan utjecaj na ljudska prava. Kompanije oblikuju ekonomske tokove, upravljaju resursima i zapošljavaju milione ljudi, što ih čini ključnim akterima u zaštiti osnovnih prava radnika i zajednica. Globalno, prema podacima Međunarodne organizacije rada (ILO), oko 160 miliona djece radi u neadekvatnim uvjetima, dok prisilni rad pogađa više od 28 miliona ljudi. Ovi izazovi zahtijevaju odgovorne korporativne politike i primjenu međunarodnih standarda, poput Vodećih načela Ujedinjenih naroda o poslovanju i ljudskim pravima (UNGP).
Poštivanje ljudskih prava u poslovanju
Ljudska prava u poslovanju su nerijetko marginalizirana tema u Bosni i Hercegovini. Međutim, inicijative poput programa “Poboljšanje korporativne odgovornosti za ljudska prava u BiH”, koji implementira Institut za razvoj mladih KULT uz finansijsku podršku Evropske unije, donose značajne promjene.
Program involvira sve ključne aktere, institucije vlasti, organizacije civilnog društva, saveze i sindikate, kompanije i uposlenike da zajedno doprinesu izgradnji odgovornijeg bh. društva. Cilj je kreirati održivo i odgovorno poslovno okruženje u kojem su prava radnika i zajednica u središtu korporativnih politika.
Inspiracija za promjene
Međunarodni dan ljudskih prava nije samo prilika da se prisjetimo prošlih borbi i pobjeda, već i trenutak da osvijestimo našu individualnu i kolektivnu odgovornost u izgradnji pravednijeg i otvorenijeg društva. Svako od nas – bilo kao pojedinac ili dio kompanije – može biti nositelj pozitivnih promjena koje oblikuju zajednicu u kojoj djelujemo i živimo.
Poslovni ambijent oblikuju organizacije, a organizacije čine ljudi. Ulaganjem u lični razvoj i izgradnju kvalitetnih međuljudskih odnosa, oblikujemo kolektiv koji njeguje norme i ponašanja kojima kreiramo podržavajući ambijent za sve naše raznolikosti.
Projekat “Poboljšanje korporativne odgovornosti za ljudska prava u BiH” finansira Evropska unija, a provodi Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Sindikatom radnika trgovine i uslužnih djelatnosti i Udruženjem “Dajte nam šansu”.
Izvor: mladi.org