Čast je što je Mirovna nagrada „Goran Bubalo“ došla u moju Veliku Kladušu

Mreža za izgradnju mira i 2020. godine, uprkos okolnostima pandemije, na Međunarodni dan ljudskih prava, 10. decembar proglasila dobitnike i dobitnice Mirovne nagrade, a sama dodjela priznanja je odložena za neke sigurnije i sretnije trenutke. Od 2020. godine Mirovna nagrada Mreže mira nosi ime Gorana Bubala, u znak sjećanja na Čovjeka sa velikim Č, njegove ogromne zasluge, nesebičan rad i dijeljenje kojim nas je sve iznimno zadužio i za sve nas izgradio put mira i nenasilja, kojim mi sada hodamo i nastavljamo dalje.

Mirovna nagrada se dodjeljuje u nekoliko kategorija, a Zehida Bihorac Odobašić, iz Velike Kladuše je dobila Mirovnu nagradu „Goran Bubalo“ za svoje lično djelovanje, kao pojedinka koja reaguje na svaku vrstu nepravde koju uoči u društvu, pojedinka koja građanima i građankama Velike Kladuše otvara prozor u bolje sutra. Mirovna nagrada Zehidi Bihorac Odobašić je dodijeljena u Velikoj Kladuši 26. maja 2021. godine.

Kroz svoj dugogodišnji volonterski aktivistički rad Zehida Bihorac Odobašić doprinijela je značajno razvoju svoje lokalne zajednice, kako kroz rad u Prvoj Osnovnoj školi Velika Kladuša, tako i kroz vannastavne aktivnosti koje je pokretala. Kroz svoj aktivistički rad u svojoj lokalnoj zajednici građanima i građankama je uvijek pružala priliku da upoznaju „drugo i drugačije“, da čitaju žive knjige u okviru žive biblioteke, razbijaju stereotipe i predrasude koje imaju, da šire svoje vidike i postaju bolji ljudi. Kroz obrazovni proces oduvijek je imala sluha za potrebe onih ranjivih među nama, poticala je proces inkluzije, pronalazila načine i sredstva da djeca sa poteškoćama u razvoju budu ne samo formalno uključena u proces nastave, nego i prihvaćena od strane vršnjaka i vršnjakinja, kao i cjelokupnog društva. Zehida Bihorac Odobašić nije mogla ostati imuna na položaj i patnje osoba u pokretu koje se nalaze u BiH, a pogotovo na području Unsko-sanskog kantona, u kojem ona živi i djeluje. Humanitarni rad je dio same prirode i bića gospođe Bihorac Odobašić, te je već nekoliko godina svakodnevno angažovana na pružanju pomoći i podrške osobama u pokretu, u želji da im boravak i put kroz BiH učini iskustvom dostojnim čovjeka, da im povrati vjeru u humanost i čovječnost onda kada su to naši brojni sugrađani i sugrađanke zanemarili. Zbog svog angažmana i pružanja pomoći osobama u pokretu Zehida Bihorac Odobašić je doživljavala prijetnje i napade, koji su se iz online sfere prenijeli i u ofline sferu, počevši od statusa na društvenim mrežama, objavljivanja fotografija, širenja mržnje, neprijateljskih pogleda, a potom i izgurivanja iz reda za kasu, nepozdravljanja na ulici, pa do ozbiljnih fizičkih napada. Najozbiljniji fizički napad gospođa Bihorac Odobašić je doživjela u septembru 2020. godine, nakon čega je pokrenuta istraga, a ona je dobila zaštitu Frontline Defendersa, međunarodne organizacije koja štiti aktiviste i aktivistice širom svijeta koji se zbog svog aktivističkog i humanitarnog rada nalaze u riziku i strahu za svoju bezbjednost. 

Rad gospođe Bihorac Odobašić je prepoznat u cijelom svijetu, dobitnica je mnogobrojnih nagrada, a za Mirovnu nagradu „Goran Bubalo“ ističe da je velika čast i zadovoljstvo što je jedna takva nagrada došla u njenu Veliku Kladušu i što je došla baš njoj u momentu kada je doživljavala najveće napade zbog svog aktivističkog rada i djelovanja. Mirovna nagrada „Goran Bubalo“ je za Zehidu Odobašić Bihorac pokazatelj da iz Velike Kladuše mogu biti poslane i lijepe vijesti, a daje dodatnu motivaciju za dalje djelovanje jer je i pokazatelj da angažman aktivista i aktivistica ne ostaje nevidljiv i da je vrednovan. Od samog dobijanja Mirovne nagrade „Goran Bubalo“ Zehida Bihorac Odobašić primjećuje da se situacija polako mijenja na bolje, kako i sama kaže „Neko tamo je našu Zehidu koju mi napadamo nagradio za ono zbog čega je napadamo“. 

Zehida Bihorac Odobašić je prva pojedinka koja je Mirovnu nagradu Mreže za izgradnju mira donijela u Veliku Kladušu i prva pojedinka koja je dobila Mirovnu nagradu koja nosi ime po Goranu Bubalu. Zehida Bihorac Odobašić je svojim djelovanjem pokazala da prijetnja, strah i neodobravanje društva nikada nije kočnica za humanost, izgradnju mira i činjenje svijeta boljim mjestom za sve nas. 

Poruka gospođe Zehide Bihorac Odobašić je opomena je svima nama po kakvim obrascima ponašanja da živimo i radimo, kako bi u našoj zemlji stvorili jedno kvalitetno društvo, u kojem su mogućnosti jednake za sve nas.

O nagradi

Mirovna nagrada Mreže za izgradnju mira, koja od 2020. godine nosi ime Goran Bubalo, utemeljena je 2013. godine kao nagrada za osobe i škole koje se ističu u svom radu na izgradnji mira i promociji pitanja ljudskih prava. Svrha nagrade je prepoznati izvanredna kreativna postignuća u promicanju tolerancije, ljudskih prava i izgradnji mira. Naglasak je na postizanju. Krajnji je cilj skrenuti pozornost na uspješne osobe i škole koje mogu poslužiti kao uzor drugima u područjima tolerancije i izgradnje mira. Nagrada time priznaje učinkovitost, kao i viziju. Mirovna nagrada se dodjeljuje osobama koji stoje na braniku odbrane ljudskih prava i rade na širenju načela mira i solidarnosti u svijetu, i koji su napravili izvanredan doprinos međunarodnoj društvenoj pravdi i miru, te međureligijskoj suradnji. Nagrada je posvećena učinkovitoj implementaciji provedbe načela tolerancije u javnim i privatnim sferama, naročito u aktivnostima koje doprinose izgradnji mira u područjima umjetnosti, obrazovanja, kulture i nauke.

Laureati 2020. godine

– U kategoriji škola stručni žiri koji su činili je odlučio da Mirovna nagrada 2020. godine pripadne JU Opća gimnazija “Bosanska Krupa”.

– U kategoriji pojedinac/aktivista odlučeno je da se Mirovna nagrada posthumno dodijeli preminulom kolegi Goranu Bubalu.

– Posebna nagrada/zahvalnica ove godine je dodijeljena vrtiću “Sunčani most” iz Mostar

– U kategoriji pojedinac/ka nagradu je dobila Zehida Bihorac Odobašić, iz prve Osnovne škola Velika Kladuša

Stručni žiri bio je u sljedećem sastavu:

  1. Vahidin Omanović – Centar za izgradnju mira Sanski Most 
  2. Aleksandar Žolja – Helsinški parlament građana Banja Luka
  3. Nataša Maksimović –  Mreža za izgradnju mira
  4. Nerzuk Ćurak –  Fakultet političkih nauka Sarajevo 
  5. Azra Pita Parente – PUBLIKA 
  6. Damir Šaćiragić – Riječi mira 
  7. Dženana Alađuz – Info House
  8. Sead Đulić – Mostarski teatar mladih