BELLSPIRATION CLUB – Katherine Meneses, Venecuela/Mađarska: Samootkrivanje i samosvijest su protuotrovi za frustraciju i besmislen život (Dio 2/4)

1. Draga Kath, u prethodnom intervjuu si spomenula da želiš biti osoba koja donosi promjene 🙂 Rekla si nam da želiš pomagati drugima. Možeš li nam sve to malo detaljnije objasniti? Na šta tačno misliš kada kažeš da želiš pomoći ljudima da se pronađu? Je li to neka vrsta motivacijskog rada sa drugima ili rad sa drugima kao životni trener?

Naravno! Postoje dva pristupa koja bih željela primijeniti kada ohrabrujem ljude da započnu put samootkrivanja. Prvo, postajući motivacijska govornica, na čemu trenutno radim kroz obrazovni program Toastmasters International Public Speaking Club. Ovaj obrazovni program pomaže mi da izgradim vještine da pažljivo slušam druge, da postanem moćna i efikasna komunikatorka radeći na projektima usredotočenim na strategije učenja za izgradnju veza s ljudima oko mene i povezivanje sa publikom, dok održavam motivacijski govor, kao i razumijevanje motivacije, te držanja govora koji potiču na razmišljanje, nadahnjuju i pozivaju na akciju. Učenje kako ovladati moći komunikacije omogućit će mi da razvijem sposobnost osnaživanja i nadahnuća drugih. Motivacija je tema koja me oduvijek fascinirala jer ima onoliko lica koliko ima ljudskih želja – možda zato što volim raznolikost svih vrsta. Čvrsto vjerujem da motivacija dolazi iz vizije, postavljanja ciljeva i snažne volje, ali tu je i nešto više – iza motivacije stoji nauka, psihologija. Ovo je moj drugi pristup, dugogodišnji profesionalni cilj da postanem psihologinja. Želim dublje proučavati šta pokreće ljudsko ponašanje, šta je ljudska motivacija i kako funkcioniraju motivacijski procesi. Mnogo je kognitivnih teorija koje se odnose na motivaciju i objašnjavaju kako naš način razmišljanja i percepcije sebe i svijeta oko nas može uticati na naše motive. Proučavanje motivacije u psihologiji radi se oko toga kako biološke, psihološke i ekološke varijable doprinose motivaciji. Odnosno, šta tijelo i mozak doprinose motivaciji; šta doprinose mentalni procesi; i konačno, kako materijalni podsticaji, ciljevi i mentalno prikazivanje motiviraju osobe, za mene je ovo fascinantno! S moje tačke gledišta, najjednostavnija definicija motivacije svodi se na želju. Želimo promjenu u ponašanju, mislima, osjećajima, samopoimanju, okruženju i vezama. Želimo biti prihvaćeni takvi kakvi jesmo, ali bojimo se osuda, stoga postajemo osobe koje ugađaju drugim ljudima; želimo biti viđeni i cijenjeni, ali bojimo se da govorimo i izađemo iz svojih zona udobnosti; želimo biti uspješni i prepoznati, ali bojimo se neuspjeha. Želim pružiti ljudima emocionalnu, psihološku i motivacijsku podršku i alate kako bi strastveno i od srca slijedili svoje snove. Da žive život koji žele živjeti, rade posao koji žele raditi i da ne dopuste da strah od drugih mišljenja diktira njihove postupke. Život ima svoje preokrete. Nikada nije ravna linija. Ako jeste, ne živite ili ne ispunjavate svoju ličnu legendu. Što se tiče ostvarivanja vaše lične legende imat ćete prepreke. Svaka prepreka prilika je da učite iz sebe i o sebi. 😊

2. Zašto osjećaš tako snažnu strast prema ovoj temi? Kada je ta strast započela? Šta te je pokrenulo da počnete razmišljati o motivacijskom i ohrabrujućem radnom okruženju?

Kako sam odrastala, odlučila sam se za studije ljudskih potencijala zbog njegove povezanosti sa psihologijom u vezi s ljudskim ponašanjem (tada nisam znala da je moja prava strast psihologija). Oduvijek me je privlačilo nepoznato, rijetko i jedinstveno. Međutim, vjerujte mi, ili ne ono što je pokrenulo najdublju potrebu za razumijevanjem ljudi, njihovog ponašanja i motiva bio je moj brak LOL. To mi je zaista promijenilo život. Prvo, jer nikada nisam zamišljala da ću biti u braku, zamišljala sam da ću živjeti poput divljeg kolibrića s bezgraničnom energijom i apetitom za učenjem novih stvari, upoznavanjem novih ljudi, bez veza i jurnjavom za novim avanturama, a da nikada ne oklijevam izaći iz svoje zone udobnosti. Kao drugo, osjećala sam se tako shrvano i uplašeno jer nisam znala kako stvoriti ravnotežu između zdravog braka bez gubitka identiteta ili pokušaja promjene ličnosti mog supruga u pokušaju. Stoga – i opet – vođena radoznalošću i zaokupljena otkrivanjem dubljeg značenja vlastitih ideja, osjećaja i određenih ponašanja, odlučio sam otići na Kognitivno-bihevioralnu terapiju (CTB) koja mi nije samo pomogla da bolje razumijem sebe, kako se suočiti sa svojim strahovima i naučiti nove strategije za prevladavanje emocionalnih izazova, ali me nadahnula da živim svrhu svog života. Nešto što trebate znati je da se kognitivno-bihevioralna terapija (CTB) fokusira na sposobnost osobe da promijeni sebe (svoje misli, osjećaje i ponašanje). Cilj je naučiti ljude da je moguće imati kontrolu nad njihovim mislima, osjećajima i ponašanjem koristeći praktične strategije koje zauzvrat dovode do pozitivnih promjena ometajućih obrazaca koji vas sputavaju da postanete osoba kakva želite biti i živite ispunjenije život. Bila sam impresionirana svime što sam naučila tokom svog putovanja – još uvijek radim na tome 😊 – kako su moja vlastita uvjerenja, obrasci mišljenja, kulturno i porodično porijeklo oblikovali moju ličnost, ponašanje i pristup životu kad se suočavam sa izazovnim situacijama. Tako sam otkrila da su, na primjer, glavni ciljevi imati ciljeve i koristiti pozitivno razmišljanje kao strategiju. Tada sam razmišljala o svim ljudima koji nisu svjesni sebe i što ih motivira, što bi se dogodilo da imaju isti „aha“ trenutak, kako bi se poboljšali kvalitetu njihovih života i kako bi se društvo promijenilo ako bi svi mogli dostići viši nivo sreće i zadovoljstva. Uvjerena sam da su samootkrivanje i samosvijest protuotrovi za frustraciju i besmislen život 😊

3. Pomaganje drugima čini sretnijim onoga ko pomaže nego onome kome je pomoć pružena. Šta misliš o ovoj rečenici?

Ne bih rekla „sretnijim“, jer se sreću za mnoge ljude različito definira, ali bih rekla da pomaganje drugima pruža najjači osjećaj ispunjenosti i zadovoljstva! Odluka da iskoristite moć davanja jedna je od najvažnijih stvari koje možete učiniti da biste transformirali svoj život i život drugih. Po mom mišljenju, to je vitalni dio vašeg ličnog rasta, a davanje ne znači nužno davanje novca ili materijalnih predmeta, možete dati svoje vrijeme, znanje, talente, ohrabrenje, priznanje, misli, pohvale, dobrotu, osmijehe, ljubav, aktivno i empatično slušanje. Kada dajete ne očekujući ništa zauzvrat, počinjete živjeti smislen život. Shvatite svoj pravi poziv u životu i svijetu punom izazova. Ako pronađete smisao u životu onih kojima je potrebna i učinite nešto po tom pitanju, pronaći ćete smisao i u svom životu. Bit ćete zdraviji i osjećat ćete mir, otključati ćete vlastiti potencijal samoispunjenja. To je magija nesebičnog darivanja. Ako postoji nešto čega želim da se svi prismjetimo, to je izreka „Niko nikada nije postao siromašan davanjem.“ – Anne Frank. Dakle, dajte velikodušno, veselo i često! 😊

4. Ti si jedna divna duša, kažem to iskreno, jer te lično poznajem. Ako te neko želi kontaktirati radi motivacijskog razgovora, gdje te čitatelji Bellspiration-a mogu pronaći?

Oh, drago mi je što si me to pitala 😊 Uvijek sam otvorena i nestrpljiva da empatično slušam priče ljudi i njihove emocionalne izazove. Ako mogu biti od bilo kakve pomoći i ako neko treba otvorenu, iskrenu i smislenu sesiju samootkrivanja ili diskusija o svojim problemima ili samo treba par empatičnih ušiju, mogu me kontaktirati na LinkedIn-u i Facebook-u.

bellspiration.blogspot.com