Udruženje Zlatni Čokanj je nastalo u Zenici 2019. godine sa ciljem razvoja lokalnog poduzetništva kroz poljoprivredu. Vizija našeg udruženja je da kroz lokalni razvoj poljoprivrede koji obuhvaća veliki broj malih proizvođača budu održivi i tržištu ponude kvalitetne domaće proizvode čime korisnik dobija vrhunski proizvod, a proizvođač plasman na tržištu. Poticanjem malih proizvođača i stvaranje zatvorenog kruga u kojem je proizvođač samoodrživ, pri tome krajnjem korisniku nudeći kvalitetan proizvod možemo očekivati razvoj sela, ekološki prihvatljiv uzgoj domaćih proizvoda.
Kao jednu od aktivnosti ka ispunjenju naše vizije je i Festival Zlatni Čokalj. Na prvom festivalu koji je bio skromnog karaktera je bilo 25 takmičara i 57 uzoraka, bio je lokalnog karaktera. Već naredne godine smo organizovali drugi po redu festival na kojem se prijavilo 55 takmičara sa 180 uoraka. Godine 2021. smo održali treči po redu festival na koji se prijavilo 122 takmičara i 350 uzoraga gdje smo sa ovim festivalom postali festival međunarodnog karaktera. Uzorci su nam stigli iz cijele Bosne i Hercegovine potom Srbije, Hrvatske, Slovenije i Crne Gore.
Četvrti festival po redu je održan 2022. godine gdje smo sa ovim festivalom pretekli sve brojke prethodnih festivala, prijavljeno je 201 takmičara sa 454 uzorka. Na festival su prijavljeni proizvodi iz 127 gradova što je doista impozantan broj. Na festivalu je osvojeno 175 zlatnih medalja 230 srebrenih i 35 bronzanih. Ove godine slavimo 5. godinu festivala, jedna mali jubilej. Oborili smo sve prethodne rekorde festivala gdje smo dobili uzorke od 277 takmičara i rekordnih 626 uzoraka iz 148 gradova i 11 država svijeta. Na festivalu je osvojeno 300 zlatnih medalja 272 srebrenih i 48 bronzanih.
Da je ideja organizovanja festivala bila dobra ideja kazuju brojke same za sebe. Osim povećanja broja uzoraka koji se šalju na takmičenje, naše Udruženje se organizacijskom smislu trudi da Festival iz godine u godinu raste kvalitativno i kvantitativno.
Naše aktivnosti koje organizujemo iz godine u godinu su dokaz da one imaju svoj smisao i potrebu. Mi u udruženju smatramo da je ovo dobar put i način kako mi možemo doprinijeti ekološki, zdravom načinu razvoja poljoprivrede, turizma i privrede generalno, ocuvanja tradicije i oživljavanja mini proizvođača. Povratne informacije koje dobijamo od učesnika aktivnosti našeg Udruženja su naše smjernice kojim putem trebamo ići.
Dopustite samo da u kratkim crtama nabrojimo institucije i udruženja sa kojima imamo saradnju, sto svakako doprinosi našem kredibilitetu.
POLJOPRIVREDNO – TEHNOLOŠKI FAKULTET OSJEK Hrvatska
UDRUŽENJE „PROIZVOĐAČI I LJUBITELJI VOĆNIH RAKIJA – ČUVARI TRADICIJE
APATIN“ Srbija
„UDRUŽENJE PROIZVOĐAČA VOĆA I VOĆNIH RAKIJA OPŠTINE ŽITIŠTE“ Srbija
„DRUŠTVO LJUBITELJEV DOMAČE ŽGANJEKUHE“ Slovenija
Na sami dan Festivala svi zainteresovani će imati priliku probati uzorke od izlagača koji će svoje proizvode prestaviti na festivalu, a sve će biti popraćeno bogatom gastronomskom ponudom zeničkog kraja i okoline kao i prigodnim kulturno-zabavnim programom. Osim izložbenog dijela Festival ima i takmičarski dio u okviru kojeg će predsjednik udruženja Zlatni Čokanj proglasiti najuspješnije takmičare i dodijeliti zaslužena priznanja.
Obraćamo se Vama jer u Vama vidimo potencijalne partnere u našim aktivnosti i iskreno se nadamo da ćete pronaći svoj interes te u budućnosti medijski ispratiti rad udruženja i održavanje međunarodnog festivala jakih alkoholnih pića i likera „Zlatni Čokanj“. Medijskom pažnjom pomažete održavanje ove manifestacije pomažete dalji rast i napredak našeg Festivala, kao i rad našeg udruženja, koje je bitan segment očuvanja i zaštite kulturnog identiteta našeg grada, kao i razvoju cjelokupnog multikulturalnog ambijenta u BiH.
Za sve dodatne informacije, možete nas kontaktirati na broj tel: +387 61 843 544 g. Boško Jefić. Takođe, sve neophodne informacije možete dobiti i putem e-maila: info@zlatnicokanj.com
Izvor: mreza-mira.net