Treća godišnja konferencija Filantropskog foruma u Bosni i Hercegovini, pod nazivom “Sistemska filantropija: Pravni okvir i prilike u BiH,” održana je 30. oktobra u Sarajevu. Forum, održan uz podršku Vlade SAD-a, kroz projekat “Pravni okvir za filantropiju” Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), okupio je individualne filantropkinje i filantrope i ključne aktere iz korporativnog i nevladinog sektora, koji su razgovarali o postojećem okviru za filantropiju i potrebi uvođenja sistemskih rješenja za probleme na kojima rade organizacije građanskog društva u partnerstvu sa filantropski opredjeljenim kompanijama. Forum danas okuplja ukupno 40 članica, 17 velikih bosanskohercegovačkih kompanija, 9 fondacija, 14 individualnih filantropkinja i filantropa, i 8 partnerskih organizacija koji kroz tematske klastere rade na stvaranju boljeg okvira za stipendiranje, porezu na donirane nekretnine, kartičnom doniranju te doniranju hrane.
Direktorica Filantropskog foruma, Sejdefa Bašić, govoreći o dosadašnjim aktivnostima Foruma istaknula je da je svaki korak naprijed napravljen kroz partnerstva korporativnog, nevladinog i vladinog sektora. “Online registar za doniranje hrane, Nikogladan.ba, jedno je od naših najvažnijih postignuća, i nastavak je na izgradnji sistema za doniranje hrane javnim kuhinjama. Nikogladan.ba je sistemsko rješenje za poboljšanje implementacije dopuna Zakona o PDV-u kojim su donacije hrane pred istek roka oslobođene plaćanja PDV-a.“, naglasila je Bašić.
Ovo inovativno rješenje omogućava jednostavniji proces doniranja hrane na način da povezuje kompanije donatore s javnim kuhinjama i udruženjima koja brinu o našim najugroženijim sugrađanima i sugrađankama. Registar omogućava kompanijama da doniraju hranu jednostavnim klikom, dok javne kuhinje mogu transparentno rezervisati i preuzeti donacije.
“Zajednički, sistemski pristup kompanija i organizacija ključan je za stvaranje okruženja u kojem se filantropija može razvijati,” istaknula je Hajdi Mostić, predsjednica Upravnog Odbora Telemach Fondacije i ujedno članica Upravnog odbora Filantropskog foruma, izražavajući zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa Filantropskim forumom i pozivajući kompanije da se aktivnije uključe. “Pozivam sve kompanije da se pridruže Filantropskom forumu i doprinesu izgradnji jačeg i solidarnijeg društva u Bosni i Hercegovini“, dodala je Mostić.
Govoreći o implementaciji online kartičnog doniranja fondacijama i udruženjima u BiH, inicijativi koju E-commerce zajedno sa Filantropskim forumom zagovara, Orhan Gazibegović, predsjednik E-commerce asocijacije, izjavio je: “Svake godine gubimo milione maraka potencijalnih donacija zbog nemogućnosti kartičnog doniranja udruženjima i fondacijama. Uvođenje i ovog načina doniranja finansijskih sredstava povećalo bi transparentnost u finansiranju nevladinog sektora te osigurala da humanitarne organizacije mogu efikasnije brinuti o svojim korisnicama i korisnicima te raditi na razvoju cijelog društva.”
“Uspostavljanje Foruma nije samo pitanje održavanja trenutnog tempa rada; radi se o tome da ćemo na ovaj način osigurati napredak za naše vrijednosti, ideje i inicijative koje zagovaramo. Svi smo mi čuvari ove vizije, a naša je zajednička odgovornost stvoriti okruženje u kojem sistemska filantropija može procvjetati,” rekla je Selma Dilber Sijerčić, projektna menadžerica USAID-a.
Kroz ove projekte, uz podršku USAID-a i drugih partnera, Filantropski forum potvrđuje svoju posvećenost izgradnji održivog i solidarnog bosanskohercegovačkog društva te poziva i druge kompanije da zajedno rade na sistemskim rješenjima u oblasti filantropije u Bosni i Hercegovini.
Izvor: mreza-mira.net