Video | Niste znali da se ovo krije u Hercegovini!

Antička blaga Hercegovine su uveliko neiskorištena u kulturom, gospodarskom i turističkom razvoju regije.

Roberta Betty Kapsalis iz Udruge za promicanje kulture življenja ”Vedrina” iz Mostara bila je gošća 59. izdanja podcasta ”Sredinom”.

S Robertom smo razgovarali o Idejniku antičke baštine u Hercegovini, a u videu je iznijela je mnoštvo zanimljivih informacija o antici ovog područja, podatke – za koje smo sigurni, većina nas/vas ne zna.

Iris ilirika – perunika, autohtona je biljka je ovog kraja – kazala je Roberta Kapsalis gostujući u studiju Bljeska.

“Ljudi ni ne znaju da je u stvari ljubičasta boja, zaštitna boja Hercegovine. Da nije bilo Irisa mi u biti ne bi imali tu zapadnu civilizaciju, ostali bi malo kasnije u razvoju, jer Grci i Rimljani su nam došli, pismenost nam je došla. Najstariji pisani spomenik na latiničnom pismu u Čapljini je nađen, također zahvaljujući dolasku Rimljana”, ispričala je između ostalog Kapsalis.

Napominje, da su Rimljani i Grci imali podjednako zanimanje za Irisom, te da najbolji raste uz obale Neretve.

Antička baština je jedno od najvećih nadahnuća u kulturnoj škrinji zemalja mediteranskog kruga. Upravo Hercegovina pripada tom mediteranskom području, a u usporedbi s drugim europskim zemljama tog pojasa, njena antička blaga uveliko su neiskorištena u kulturom, gospodarskom i turističkom razvoju regije.

O Idejniku antičke baštine u Hercegovni, kako je nastao, zašto je antička baština jedno od najvećih nadahnuća u kulturnoj škrinji zemalja mediteranskog kruga, što je bit velikih i malih ideja i zašto ih treba zapisivati, koji je most stariji od Starog mosta u Mostaru, od čega se sastojala prehrana antičkog perioda i zašto je posebno zdrava – između ostalog gledajte u 59. izdanju podcasta ”Sredinom”.

Izvor: bljesak.info