Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS i SOS Dječija sela BiH osiguravaju sistemsku podršku za mlade koji napuštaju sistem javne brige
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo, zajedno sa SOS Dječijim selima BiH, potpisalo je Protokol o saradnji za smještaj mladih koji napuštaju sistem javne brige.
PRVI KORAK KA DUGOROČNOJ BRIZI
Ovaj protokol predstavlja prvi korak ka uspostavljanju dugoročne i sistemske brige o mladima bez roditeljskog staranja, pružajući im podršku za lakše osamostaljivanje i integraciju u društvo.
Protokol predviđa razvoj i održavanje Programa samostalnog življenja uz podršku, koji omogućava smještaj i dodatne servise za mlade osobe koje su do sada bile smještene u javnim ustanovama.
Foto: Vlada KS
Program će osigurati stabilno stambeno zbrinjavanje, edukaciju, psihosocijalnu podršku, te pripremu mladih za izazove samostalnog života. Također, svaki korisnik programa će imati priliku da uz stručnu podršku kreira individualni plan razvoja.
“Ovo je veliki iskorak u sistemskoj podršci mladima koji napuštaju javnu brigu. Kroz ovaj program, želimo im pružiti ne samo osnovne uslove za život, već i sveobuhvatnu podršku u njihovom osamostaljivanju”, izjavila je ministrica za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice Kantona Sarajevo Enda Pavić Pečenković, ističući važnost ovakvih inicijativa u društvenom razvoju i zaštiti najranjivijih kategorija.
PROGRAM ĆE BITI OTVOREN ZA MLADE OSOBE STARIJE OD 18 GODINA
Iz SOS Dječijih sela BiH navode da će kroz ovaj program biti obezbijeđeni smještajni kapaciteti, podrška u zapošljavanju, kao i mentorski i savjetodavni rad s mladima.
“Saradnja sa Ministarstvom omogućava nam da zajedno pružimo mladima šansu za bolju budućnost, osiguravajući im resurse potrebne za uspješno osamostaljivanje”, kazao je direktor SOS Dječijih sela BiH Malik Garibija.
Program će biti otvoren za mlade osobe starije od 18 godina koje napuštaju javnu brigu, a koje su do sada bile smještene u hraniteljskim porodicama, ustanovama ili drugim oblicima skrbi. Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS i SOS Dječija sela BiH će zajedno raditi na stalnom praćenju i evaluaciji programa kako bi se osigurala njegova dugoročna održivost i uspješnost.
Ova inicijativa predstavlja značajan iskorak ka osiguranju socijalne pravde i podrške mladima u Kantonu Sarajevo te je primjer koji bi mogli slijediti i drugi kantoni u Federaciji BiH, navodi se u saopćenju Vlade KS.