Preko stotinu i dvadeset učesnika iz svih dijelova Bosne i Hercegovine prisustvuje dvodnevnoj konferenciji BiH ide naprijed: Lokalni i održivi razvoj koja se održava u Sarajevu 17. i 18. marta 2022. godine.
Koliko je važna samoodrživosti organizacija, kada je pravo vrijeme za postizanje finansijske neovisnosti, te na koji način je ostvariti, samo su neke od tema o kojima učesnici imaju priliku slušati i razgovarati.
Događaj organiziran u sklopu inicijative Snaga lokalnog okupio je predstavnike nevladinih organizacija, javnog i privatnog sektora, te različite goste iz međunarodnih agencija i organizacija koji su podijelili pozitivne primjere iz prakse, znanja, iskustva, ali i izazove sa kojima su se susreli na putu postizanja samoodržive organizacije.
“U vrijeme podjela i polariziranosti BiH treba vašu kreativnost i posvećenost u prevazilaženju podjela kako biste stvorili bolju budućnost za ovu prelijepu zemlju – zemlju koju čuvam u srcu”, na početku konferencije poručila je u video obraćanju, Samantha Power, USAID administratorica.
Tokom konferencije učesnici će prisustvovati tri panela posvećena najvažnijim temama vezanim za održivost nevladinih organizacija:
- Uloga međunarodnih donatora u izgradnji lokanih kapaciteta,
- Na putu ka organizacijskoj održivosti,
- Uloga jedinice lokalne samouprave u održivosti nevladinih organizacija.
“Konferencija BIH ide naprijed: Lokalni i održivi razvoj organizirana je od strane Instituta za razvoj mladih KULT i Mreže za izgradnju mira uz podršku USAID-a u BIH. Želimo razgovarati o tome kako još bolje možemo iskoristiti sve potencijale i resurse koje imamo u lokalnim zajednicama a kako bi se lokalni razvoj još više poboljšao”, rekla je Šeherzada Halimić izvršna direktorica Instituta.
Snježana Ivandić-Ninković, program menadžerica Snaga lokalnog u Mreži za izgradnju mira objasnila je da je aktivnost Snaga lokalnog počela prije godinu i pol dana, uz podršku USAID-a BIH. „Ovo je jedan inovativan pristup razvoju lokalnih zajednica gdje se najviše oslanjamo na organizacije civilnog društva koje aktivno rade u svojim zajednicama i koje imaju zadatak da na terenu prema potrebama građana usmjeravaju određene aktivnosti ali u saradnji sa lokalnim vlastima i biznisima“.
Inicijativa Snaga lokalnog podržava lokalne organizacije u stvaranju i postizanju samoodrživosti organizacija, a sve to u cilju rješavanja konkretnih problema i poboljšavanja uvjeta života u zajednicama, gradovima, te u državi.