Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentoriranim osobama u prepoznavanju njihovih snaga, motivaciji i pripremi za ulazak na tržište rada, traženju posla i njegovom zadržavanju. Proces mentorstva za zapošljavanje predstavlja inovativan pristup u sistemu socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini, nudi brojne benefite, među kojim je i kreiranje platforme i pravca za dalje jačanje institucionalne podrške i ekonomskog razvoja lokalnih zajednica.
Jedna od naših mentorica za zapošljavanje je Naida Duvnjak – Šehović, psihologinja i psihoterapeutkinja. Naida je više od 20 godina svog radnog iskustva posvetila razvoju ljudskih potencijala, s posebnim fokusom na oblikovanje organizacionih procesa, te kroz tu posvećenost postala istinski zaljubljenik u proces razvoja ljudi i njihovog osnaživanja.
“Kroz svakodnevni rad sa ljudima i organizacijama sam najveće efekte svog djelovanja vidjela u procesima koji su zahtijevali visoku kreativnu prilagodbu, proaktivnost, promjene i usmjeravanje. Vrijednosti kojima se vodim kroz život su bazirane na uvjerenju da pružanjem sistema podrške koji se ogleda kroz interakciju znanja budem počašćena kreiranjem novih perspektiva, kako za druge, tako i za sebe samu”, ističe Naida.
Kao mentorica, iskustvo je stekla kroz različite uloge i rad s različitim ciljnim grupama, ali ju je upravo ovaj proces učvrstio u kontinuiranom djelovanju koje je sada prepoznato pod nazivom – mentorica za zapošljavanje. Najveću motivaciju nalazi u povratnim informacijama i sreći mentija, koji su kroz proces mentorstva za zapošljavanje otkrili svoje skrivene kapacitete i potencijale, kojih do tada nisu bili svjesni.
Naida ističe da proces mentorstva za zapošljavanje uspješno adresira srž problema i nudi konkretna rješenja, što je njen primarni motiv za uključivanje u ovaj proces. Ovim pristupom fokusira se na identifikaciju kapaciteta mentija i pružanje sveobuhvatnog sistema podrške putem jasno definiranih planova i ciljeva. Tako mentiji postaju spremniji za izlazak na tržište rada, pronalazak posla i teže ka dugoročnom zadržavanju zaposlenja.
“Na tom putu ulazimo u srž samog problema i nalazimo puteve koji će im omogućiti dalje usmjerenje i kretanje do cilja – posla. S obzirom da među mentijima već imamo uspješne priče onih koji su u toku trajanja programa došli do zaposlenja, možemo reći da pristup mentorstva za zapošljavanje ulazi u srž problema i identificira rješenja i prilike na putu do zaposlenja”, navodi Naida.
S obzirom na promjene na tržištu rada i neusaglašena očekivanja između kandidata za posao i poslodavaca, Naida smatra da bi mentori za zapošljavanje, u saradnji s relevantnim institucijama, trebali biti integrirani u proces zapošljavanja.
Inspirirana radom s mentijima, koji su joj do sada pokazali samo zahvalnost i motivaciju za unapređenje svojih kapaciteta u pripremi za tržište rada, drugim akterima koji rade s mladima, Naida želi poručiti: “Budite strpljivi, budite njihov putokaz u prilike koje ih čekaju kroz proces sazrijevanja, i osvijestite ih da ste im vi svjetionik u trenucima kad padne mrak”.
Institut za razvoj mladih KULT u okviru projekta „Socijalno mentorstvo mladih u Bosni i Hercegovini“, kao partner na regionalnom projektu „Social Inclusion of Disadvantaged Groups in the Western Balkans (SoRi III), koji realizira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u Bosni i Hercegovini razvija pristup socijalnog mentorstva – mentorstva za radnu integraciju, prema metodologiji koju je razvila Asocijacija za istraživanje, komunikaciju i razvoj PUBLIC iz Skoplja.
Izvor: mladi.org