U gornjem toku rijeke Vrbas, u dijelu koji se zove Skopaljska dolina, smjestio se Gornji Vakuf – Uskoplje, jedno od najstarijih mjesta u nastalih uvakufljavanjem, dobrotvornom formom iz osmanskih vremena.
Kao i drugi bh gradovi koji su se razvili u planinskim dolinama, Gornji Vakuf – Uskoplje ima izgled prirodne utvrde, čiji su zidovi planine Vranica, Zec, Makljen i Raduša, te kao sva takva mjesta ima dobru vodu, taj fundamentalni preduslov ljudskog blagostanja.
Vodeno bogatstvo ovog grada donijelo je, ili možda bolje reći napravilo, još jedno veliko prirodno bogatstvo, zbog kojih je Gornji Vakuf – Uskoplje omiljeno mjesto svih speleologa, istraživača prirodnih pećina. Najpoznatija i najljepša među njima je pećina Krupljanka, iz koje izvire rijeka Kruščica, najbistriji izvor Evrope.
Za ljubitelje planinskih jezera Gornji Vakuf – Uskoplje ih ima nekoliko, od kojih je najpoznatije Prokoško, a Ždrimačka jezera, u čijoj blizini se nalazi prekrasan slap, dom je endemskog vodozemca tritona.
Od historijskih spomenika valja izdvojiti Sahat-kulu, o čijem postanku imaju legende, Crkvu Uznesenja blažene djevice Marije, rad Karela Paržika, najpoznatijeg bh. arhitekte svih vremena, te čaršiju u kojoj se, kroz trgovinu i ljubazno gostoprimstvo, očuvao duh starih vremena.
Gornji Vakuf – Uskoplje odavno je na odličnom glasu među ljubiteljima planinskog turizma. Impresivni pejzaži, odlične mogućnosti za lov i ribolov, te mnoge misteriozne pećine privlače ljude iz svih krajeva svijeta.
Gornji Vakuf – Uskoplje vjeruje da #MožeBolje, a budućnost svoju vidi u turizmu i ekologiji uz podršku projekta “Jačanje povjerenja i kohezije u zajednicama u Bosni i Hercegovini“ koji finansira Služba za instrumente vanjske politike Evropske unije (#FPI) u okviru Instrumenta za susjedstvo, razvoj i međunarodnu saradnju (#NDICI), a zajedno provode Evropska unija u Bosni i Hercegovini, United Nations in BiH, OSCE Mission to Bosnia and Herzegovina i Vijeće Evrope – Ured u Sarajevu.
Izvor: facebook.com