Upoznajte Aminu, mentoricu za zapošljavanje koja osnažujući druge stječe neprocjenjiva iskustva

Mentorice za zapošljavanje pružaju ključnu podršku mentoriranim osobama u prepoznavanju njihovih snaga, motivaciji i pripremi za ulazak na tržište rada, traženju posla i njegovom zadržavanju. Proces mentorstva za zapošljavanje predstavlja inovativan pristup u sistemu socijalne zaštite u Bosni i Hercegovini, nudi brojne benefite, među kojim je i kreiranje platforme i pravca za dalje jačanje institucionalne podrške i ekonomskog razvoja lokalnih zajednica.

Amina Džaferović je mentorica za zapošljavanje, koordinatorica Odjela poslovne zajednice i karijerna savjetnica u Centru za istraživanje i edukaciju Nahla. Aminin rad posvećen je ekonomskom osnaživanju žena kroz edukaciju. Kroz svoj angažman, ne samo da podržava mentije u razvoju ključnih vještina, već ih i motivira da preuzmu kontrolu nad svojim karijerama i ostvare puni potencijal na tržištu rada.

Najveća motivacija u Amininom radu dolazi iz mogućnosti da svojim zalaganjem potakne pozitivne promjene u životima drugih. Upravo je ta spoznaja probudila njenu želju da postane dio procesa mentorstva za zapošljavanje.

Mentorstvo je za mene značilo priliku da pomognem mladim ženama da prepoznaju i razviju vlastite potencijale, unaprijede svoje samopouzdanje i krenu koračati svojim karijernim putevima. Uz to, željela sam doprinijeti nečemu većem – stvaranju pozitivnih promjena u životima drugih i u našem društvu u cjelini”, kaže Amina.

Kroz rad sa svojim mentijima, Amina je doživjela lični rast i stekla nova znanja.

Naučila sam koliko je važno prilagoditi pristup svakom pojedincu i koliko mali, ali dosljedni koraci vode ka velikim promjenama i ispunjenju ciljeva koji su se činili nedostižnim”, navodi ona.

Ovo iskustvo joj je donijelo istinsko zadovoljstvo i inspiraciju da nastavi s vlastitim razvojem, dok postaje oslonac drugima na njihovom putu ka uspjehu. Aminu najviše inspiriraju njeni mentiji, njihova želja da napreduju, hrabrost da prepoznaju vlastite slabosti i nesigurnosti, kao i njihova odlučnost da rade na sebi.

Gledati kako rastu, kako im se samopouzdanje razvija i kako se suočavaju sa raznim izazovima, ali i nastavljaju borbu, daje mi snagu i podsjeća me koliko je važno biti podrška drugima”, navodi ona.

Iako Amina svoj posao obavlja sa velikom ljubavlju, biti mentorica za zapošljavanje ponekad nije nimalo lako. Osobito kada treba ohrabriti svoje mentije da donesu samostalne odluke.

Proces mentorstva za zapošljavanje ima izuzetnu važnost za Aminu i predstavlja ključni korak ka razvoju i napretku naše zemlje. On pomaže osjetljivijim kategorijama da se aktivno uključe i doprinesu svojim jedinstvenim vještinama i kompetencijama. “Ovaj proces ne samo da osnažuje i osposobljava pojedince za zapošljavanje, već potiče dugoročan lični i profesionalni razvoj i daje konkretne alate mentijima da to postignu, ali i da budu spremni za bilo koji drugi izazov”, kaže Amina.

Institut za razvoj mladih KULT u okviru projekta „Socijalno mentorstvo mladih u Bosni i Hercegovini“, kao partner na regionalnom projektu „Social Inclusion of Disadvantaged Groups in the Western Balkans (SoRi III), koji realizira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u Bosni i Hercegovini razvija pristup socijalnog mentorstva – mentorstva za radnu integraciju, prema metodologiji koju je razvila Asocijacija za istraživanje, komunikaciju i razvoj PUBLIC iz Skoplja.

Izvor: mladi.org