Već nekoliko godina u Bosni i Hercegovini, kao i u ostatku svijeta, svakog 25. u mjesecu obilježava se Narandžasti dan, kao datum podizanja svijesti o važnosti borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, čemu i Institut za razvoj mladih KULT neumorno doprinosi različitim aktivnostima s ciljem prevencije nasilja nad ženama i djevojčicama i slanja poruka podrške žrtvama.
Prema rezultatima istraživanja koje je Agencija za ravnopravnost spolova BiH provela zajedno sa OSCE-om, na području BiH svaka druga žena starija od 15 godina doživjela je neki oblik nasilja. Od početka pandemije virusa COVID-19, u prvih 7 mjeseci 2020. godine, došlo je do naglog povećanja broja zahtjeva za prijem u sigurne kuće. Upoređujući brojke iz 2019. (347 žrtava) i 2020. godine (519 žrtava), u prvih sedam mjeseci broj prijema u sigurne kuće u 2020. godini, porastao je za 50%. I broj poziva na SOS linije porastao je sa 2.833 na 4.158, što je povećanje za 47%. Žene i djevojčice se iz raznih kulturoloških razloga, straha, ekonomske ovisnosti o počinitelju i stigme još uvijek teško odlučuju za prijavu nasilja, naročito porodičnog, a prijavljuju ga kada nasilje postane veoma izraženo i nepodnošljivo.
U posljednje vrijeme svjedočimo potresnim pričama koje su hrabro iznijele žene i djevojke koje su preživjele seksualno nasilje te prekinule šutnju i pokrenule diskusiju regionalnih razmjera na temu rodno zasnovanog nasilja. Stoga je neophodno da bh. društvo i institucije prepoznaju i reaguju na nasilje, te šire svijest o značaju obilježavanja Narandžastog dana, time iskazujući svoju društvenu odgovornost.
S obzirom na sve navedeno, Institut za razvoj mladih KULT poziva da se u narednom periodu pridružite kampanji „Sigurne table za sigurne zgrade“, kako bi se poslala jasna poruka podrške i ohrabrenja ženama i djevojčicama žrtvama nasilja te skrenula pažnja na obim ovog problema i važnost njegovog rješavanja. Učešće u kampanji podrazumijeva da se u zgradama na području Kantona Sarajevo postave table sa SOS brojevima telefona putem kojih se svaki oblik nasilja nad ženama i djevojčicama može prijaviti.
Ukoliko želite da jedna ovakva informativna tabla bude postavljena i u vašoj zgradi, te da zajedno sa nama pružite podršku žrtvama u vremenu u kojem snažnije nego ikada moramo biti aktivni u borbi protiv nasilja, javite nam se putem maila: razija.zukanovic@kultbih.org ili na broj telefona: 033/778-766.
Svi detalji kampanje će biti naknadno dogovoreni sa svim zainteresiranim učesnicima, a troškove pripreme i izrade table i pratećeg promotivnog materijala snosi Institut za razvoj mladih KULT.
Ne zaboravite – upravo ovakve kampanje mogu žrtvu ohrabriti i promijeniti joj život.
Izvor: mreza-mira.net