Sto godina igre AKUD „Mira Lukač“ Drvar

Braneći od zaborava tradiciju i kulturu, Amatersko kulturno umjetničko društvo „Mira Lukač“ iz Drvara, ove godine proslavlja vijek postojanja.

Piše: Anja Krneta; Naslovna fotografija: Lazar Mihajlović

Društvo je osnovano davne 1924. godine, prvobitno kao udruženje građana, a zatim kao kulturno umjetničko društvo. Do 2017. godine društvo nosi naziv Kulturno umjetničko društvo „Drvar“.

Podrži eTrafiku

„Mijenjamo naziv u Amatersko kulturno umjetničko društvo „Mira Lukač“ Drvar 2017. godine, u čast dugogodišnje direktorice i umjetničke rukovoditeljice našeg društva gospođe Mire Lukač, koja nažalost više nije sa nama“, navodi Radoslav Bosnić, predsjednik i umjetnički rukovodilac društva.

Društvo se bavi očuvanjem tradicije naroda sa područja bosanske Krajine, kao i unačke doline grada Drvara. Takođe na svom repertoaru imaju i razne koreografije svih naroda sa područja bivše Jugoslavije. Posjeduju i komad nošnje koji je stariji i od samog društva. Jedna od karakterističnih koreografija je izvorno gluvo unačko kolo.

„Narodna nošnja je stara i preko pola vijeka. Neki komadi nošnje su stariji od društva, što je velika vrijednost. Pored unačkog kola imamo i prikaz običaja iz našeg kraja, kao i kolo na dvije strane, takođe iz našeg grada“, govori Radoslav.

Radoslav Bosnić; Foto: Anja Krneta
Dopada vam se ova priča? Podržite eTrafiku simboličnom pretplatom na Patreonu i pomozite joj da stvara ovakve sadržaje. 

Društvo je u periodu veće naseljenosti grada brojalo čak oko 500 aktivnih članova, dok danas imaju 120 članova raspoređenih u različite sekcije. Članovi čine prvenstveno djeca i omladina, te su na njih jako ponosni. Za svojih stotinu godina postojanja, ostvarili su mnogobrojna priznanja i uspjehe. Putovali su na razne turneje širom svijeta poput: Portugala, Italije, Francuske, Engleske i SAD-a. Neke od najznačajnijih nagrada osvojenih na takmičenjima širom svijeta su: Sveukupna pobjeda i zlatna plaketa na međunarodnoj smotri folklora u Portugalu 1978. godine, prva nagrada na međunarodnoj smotri folklora na Siciliji, Italija 1986. godine, zlatna plaketa na međunarodnoj smotri folklora Derventa 2002. godina, prva nagrada na Etno festivalu Pariz 2009. godine kao i mnoga druga postignuća ostvarena tokom proteklih sto godina. Članovi društva su aktivno uključeni u rad društva, koliko im to školske i životne obaveze dozvoljavaju.

„Društvo se rado odaziva na sve humantarne akcije i koncerte u našoj opštini i šire, i sami smo organizatori velikog broja humantarnih akcija i koncerata u našem gradu“, ističe sagovornik.

Foto: Lazar Mihajlović

AKUD „Mira Lukač“ Drvar je registrovano kao neprofitabilna organizacija i teško pronalaze sredstva za realizaciju turneja. Česti su pozivi za gostovanje na različitim takmičenjima, ali sam odlazak je jako teško realizovati. Pomoć dobijaju od strane opštine Drvar, ali to nije dovoljno za održavanje društva i putovanja.

„Živimo i radimo prvenstveno putem javnih poziva, projekata i pomoći Opštine Drvar, koliko im to mogućnosti dozvoljavaju. Pošto je i sama opština u veoma teškoj finansijskoj situaciji, finansiramo se i uz pomoć pojedinih privatnika na području opštine.Međutim, to nije dovoljno za opstanak jednog društva sa ovako dugom tradicijom“, objašnjava Radoslav.

Foto: Anja Krneta

Za članove društva, proslava stogodišnjeg jubileja predstavlja veliku čast, jer će upravo oni obilježiti prvi vijek postojanja. Proslava jubileja će se odvijati tokom cijele godine kroz različite akcije, događaje i koncerte. Očekuju da se proslavi priključe stari članovi društva, kao i oni najmlađi. Početkom avgusta planiraju sedmodnevnu manifestaciju u sklopu proslave prvih sto godina, kako bi sa što više entuzijazma započeli drugi vijek postojanja društva. Organizatori su i međunarodne smotre folklora „Amateri svome gradu“, koja se organizuje od 2001. godine.

„Tad kroz tri do četiri dana manifestacije ugostimo oko 300-400 učesnika sa preko 20 kulturno umjetničkih društava iz regiona. Ove godine takođe planiramo nastaviti sa tom tradicijom i pozvati u goste sve one koji su tokom ove 23 godine bili naši gosti“, pominje sagovornik.

Foto: Lazar Mihajlović

Kako bi još više promovisali svoj rad,tradiciju i kulturu ovog prostora, kreirali su i profile na društvenim mrežama poput FejsbukaInstagrama i Tik Toka, na kojima možete da pratite njihove odlaske na razna putovanja.

Radoslav Bosnić poziva mlade da štite tradiciju od zaborava te da se što više uključe u rad društva.

„Ako su sve generacije prije nas uspjele očuvati sve ovo što čini jedan narod, a to su nošnja, kolo, običaj, tradicija i kultura jednog naroda, ništa to neće biti ako se očuvanje ne nastavi i u daljem periodu. Zato pozivamo sve mlade da se što aktivnije uključe u rad društva koje je sve ove godine bilo pravi ambasador našeg grada u svijetu“, govori on.

Foto: Anja Krneta
Foto: Anja Krneta

Izvor: etrafika.net