SREBRENIK – Bosna i Hercegovina ima mnogo starih gradova i tvrđava a jedna od najočuvanijih tvrđava iz srednjeg vijeka u BiH je Stari grad Srebrenik, dom bosanskog bana Stjepana Kotromanića sve do njegove smrti.
Stari grad Srebrenik smješten je na strmoj stijeni kao stražar u ovom dijelu sjeveroistočne Bosne.
Često ćete u kolokvijalnom govoru čuti da ovu utvrdu nazivaju Gradina, i kao takva predstavlja dragulj bosanskohercegovačkog kulturno historijskog naslijeđa.
Ova impresivna srednjovjekovna tvrđava, izgrađena u 14. stoljeću, nosi ogromnu historijsku važnost kao jedno od najstarijih i najočuvanijih utvrđenja u Bosni i Hercegovini.
Stari grad Srebrenik se prvi put spominje u pisanim dokumentima 1333. godine, kada je bosanski ban Stjepan II Kotromanić podno Srebrenika pisao i potpisao povelju kojom je dio teritorije radi političkog manevra prepustio tadašnjoj Dubrovačkoj republici. Iako su ove političke igre bile uobičajene za srednjovjekovno razdoblje, Srebrenik je kroz stoljeća ostao simbol otpora, političkog utjecaja i vojne snage. Ovdje je, kako se vjeruje, rođen prvi bosanski kralj Tvrtko I, što čini ovo mjesto posebnim za bosansku kraljevsku tradiciju.
Tvrđava se sastoji od nekoliko građevinskih dijelova, sa zidovima i kulama koji su prilagođeni prirodnom terenu, čime osigurava odličnu odbranu i stratešku poziciju. Arhitektonska struktura, čija se veličina još uvijek može osjetiti iako je dio utvrde propao tokom vremena, daje posjetiocima osjećaj povratka u prošlost, u vrijeme kada su kraljevi, plemići i vojnici čuvali ove zidine.
Stari grad Srebrenik, osim svog bogatog historijskog naslijeđa, smatra gradonačelnik Srebrenika Adnan Bjelić, predstavlja i ogroman turistički potencijal.
Sa svojim autentičnim srednjovjekovnim izgledom, ona je idealna destinacija za turiste koji žele istražiti prošlost Bosne i Hercegovine, uživati u netaknutoj prirodi i diviti se panoramskom pogledu na okolinu.
Ovdje je, kako se vjeruje, rođen prvi bosanski kralj Tvrtko I, što čini ovo mjesto posebnim za bosansku kraljevsku tradiciju
Bjelić je istakao da ovaj jedinstveni spoj kulturno historijskog naslijeđa i prirodne ljepote čini utvrdu atraktivnom lokacijom za ljubitelje historije, avanturiste, ali i one koji žele mir i tišinu daleko od urbanih sredina.
Grad Srebrenik i lokalna turistička zajednica zajednica već godinama rade na promociji ovog lokaliteta kao jednog od ključnih turističkih atrakcija u regiji. Brojne kulturne manifestacije, festivali i izložbe se organiziraju u samoj utvrdi, čime se dodatno privlači pažnja kako domaćih, tako i stranih posjetitelja. Planirani projekti obnove i unapređenja infrastrukture, poput poboljšanja pristupnih puteva i izgradnje turističkog centra, bit će ključni koraci ka boljem iskorištavanju ovog turističkog potencijala.
Osim turističkog značaja, Stari grad Srebrenik predstavlja i važnu tačku u očuvanju historijskog naslijeđa Bosne i Hercegovine.
Lokalna vlast, zajedno sa stručnjacima iz oblasti konzervacije, već godinama radi na projektima restauracije i zaštite ovog lokaliteta. Ove aktivnosti imaju za cilj očuvati autentičnost Starog grada, dok istovremeno omogućuju posjetiocima da dožive bogatstvo kulturne baštine na moderan i interaktivan način.
Svake godine hiljade ljudi posjećuje ovu znamenitost kako bi doživjeli duh prošlih vremena i saznali više o bogatoj historiji regije.
Kako se sve više ulaže u obnovu i promociju ovog lokaliteta, ova utvrda ima priliku postati jedan od najposjećenijih srednjovjekovnih lokaliteta u zemlji, čuvajući pri tome svoju autentičnost i historijsku vrijednost.
“Stari grad Srebrenik nije samo spomenik prošlim vremenima, već i simbol naše budućnosti. Njegova historijska važnost i neotkriveni turistički potencijal čine ga ključnim za razvoj kulturnog turizma u Bosni i Hercegovini. Uz kontinuirano ulaganje u obnovu i promociju, ova utvrda ima priliku postati jedan od najposjećenijih srednjovjekovnih lokaliteta u zemlji, pri tome zadržavajući svoju autentičnost i historijsku vrijednost”, kazao je Bjelić.
Poručio je da Srebrenik, zajedno s cijelom regijom, mora iskoristiti ovu jedinstvenu priliku za jačanje turizma, ali i za očuvanje bogatog kulturnog i historijskog naslijeđa koje Stari grad Srebrenik nesumnjivo predstavlja.
Piše: Vesna Bešić
Ova priča napisana je zahvaljujući velikodušnoj podršci Američkog naroda kroz program “Snaga lokalnog” Američke agencije za međunarodni razvoj u BiH (USAID). Za sadržaj priče iskljucivo je odgovoran autor i “Mreža za izgradnju mira”. Stavovi izneseni u priči ne odražavaju nužno stavove USAID-a ili Vlade Sjedinjenih Americkih Država.