Službenici za mlade su zagovarači prava mladih u lokalnim zajednicama

Mladi u Bosni i Hercegovini suočavaju se s nizom izazova – od ekonomske nesigurnosti do društvene isključenosti. U tom kontekstu, od ključnog je značaja kontinuirani razvoj službenika za mlade koji svakodnevno rade  sa omladinskim organizacijama i organizacijama koje se bave mladima u lokalnim zajednicama u BiH. Osnovna obuka službenika za mlade u BiH nudi službenicima platformu za zajednički rad, unapređenje vještina i znanja kojima službenici unapređuju odnos lokalnih uprava sa mladima.

U toku trećeg modula obuke, službenici za mlade su se bavili politikama prema mladima, radom s mladima i ljudskim pravima. Edukacija o ljudskim pravima omogućava službenicima da prepoznaju kršenja prava mladih i da djeluju u skladu sa zakonodavnim i etičkim normama. Često mladi u BiH nemaju adekvatne resurse ili pristup informacijama koje su im potrebne za ostvarivanje svojih prava. Stoga je od ključne važnosti da službenici za mlade budu dobro informirani i osposobljeni kako bi pružili odgovarajuću informacije i podršku mladima u zajednici.

„Na ovom modulu podsjetili smo se šta je politika prema mladima, koji su elementi politike, mehanizmi, primjena zakona o mladima, koraci izrade strategije prema mladima i na koji način se mladi mogu uključiti u proces donošenja odluka i kako to primjenjivati na lokalnom nivou. Druga značajna tema koju smo obradili je ljudska prava, njihova primjena u teoriji i praksi te civilno društvo i omladinski sektor. Analizirajući Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima i Evropsku konvenciju o ljudskim pravima nametnuo se zaključak da je stanje prava povezano sa trenutnim društvenim, ekonomskim i političkim stanjem. Za mene lično date su smjernice u radu sa mladim ljudima, kako i na koji način razvijati politike prema mladima te stvaranju okruženja pogodnog za učešće mladih i omladinskih udruženja u procesu odlučivanja“, izjavila je učesnica Naliha Šabanović, službenica Općine Novi Grad Sarajevo.

Jedan od glavnih ciljeva ovog modula je osnažiti službenike za mlade kako bi promovirali jednakost, ravnopravnost i aktivnu participaciju svih mladih u društvu, te istu prepoznavali kroz kreiranje i provedbu politika prema mladima. Kroz modul službenici su se upoznali s osnovnim principima ljudskih prava, ali i s posebnim pitanjima relevantnim za učinkovite politike prema mladima. Kroz interaktivne radionice, studije slučaja i primjere iz prakse, službenici su učili kako unaprijediti položaj mladih i njihova prava. Rad službenika za mlade doprinosi ne samo jačanju položaja mladih već i promicanju demokratskih vrijednosti unutar lokalne zajednice.

Jedan od polaznika, Amir Alispahić, službenik za mlade iz Busovače, ističe: „Obuka je za mene bila izuzetno vrijedna i poučna. Naučio sam mnogo novih koncepata i vještina koje sada mogu primijeniti u radu sa mladima u svojoj zajednici. Smatram da je ovaj program ključni dio mog profesionalnog razvoja jer mi je pružio temeljna znanja i pripremio me za izazove koji me očekuju. Dinamika obuke i raznolikost tema inspirirale su me da unaprijedim svoje kapacitete koji će mi otvoriti nove prilike za budućnost.”

Pored redovnih sesija polaznici obuke su kroz  treći modul imali priliku upoznati se sa radom organizacije Perpetuum mobile – Instituta za razvoj mladih i zajednice i programima koje provode sa Gradom Banja Luka, a o radu centara za mlade polaznici obuke su se bavili kroz obilazak Doma omladine Banja Luka.

Ulaganje u edukaciju službenika za mlade s naglaskom prava mladih predstavlja ključni korak ka stvaranju pravednijeg društva za mlade u BiH. Ova obuka osnažuje ljude koji su na prvoj liniji podrške mladima, omogućavajući mladima da aktivno učestvuju u kreiranju vlastite budućnosti i da ostvare svoja prava.

Izvor: mladi.org