Ulica maršala Tita u Mostaru već godinama nepravedno je zapostavljena i od onih koji o gradu brinu zanemarena. Rijetke su u njoj mikrolokacije koje privlače prolaznike, bilo Mostarce i Mostarke, bilo turiste kojih ne manjka ni u ovo doba godine. A oni koje je put kroz Titovu doveo minulog ponedeljka, ostali su u najmanju ruku iznenađeni.
„Slatki festival“, stajalo je na plakatu jednog dosta domaćinski uređenog izloga. Prostorije su to Udruženja žena Univerzum, koje okuplja žene Mostara s ciljem njihovog osnaživanja i učestvovanja u društvenom životu.
Ušli smo, jer nas je naziv zaintrigirao. I nismo zažalili. Naime, Slatki festival je zapravo neka vrsta izložbe slatkiša, i to ponajviše onih „starinskih“, tradicionalnih. Na dugom stolu, centralnoj tački u prostoru, pripremljene baklave, ružice, lijene pite i „čupave Kate“, „germuše“, kadaif… Ali, da bi sva nepca bila zadovoljena, nude se i tiramisu, bajadera, muffini,…
„Poslužite se“, govori nam jedna od prisutnih članica, dok druga dodaje tanjire i pribor za probrati kolač „po našoj mjeri“. Uz neke od slatkiša, stoje imena žena koje su ih pravile, uz druge su opet ispisani recepti.
„Sve smo ovo osmislili kako bismo s drugima podijelili ono što je nas, žene u Univerzumu, okupilo, ujedinilo“, objašnjava nam Zejna Šanjević Kussmaul, predsjednica udruženja. „Željeli smo svojim sugrađanima ponuditi nešto nesvakidašnje, a opet nešto što je u stvari svima blisko. Jer, svi smo mi odrasli u domovima u kojima se se ova jela pripremala. I nije se jednom desilo da posjetioci doslovno poskoče od radosti kad ugledaju nešto što ih podsjeti na majku, nenu, baku…“, priča Zejna.
S druge strane, žene koje slastkiše pripremaju, osjećaju se dijelom zajednice, korisne, aktivirale su se na način koji im, mnogima, ranije nije bio dostupan. Jedne su u penziji, druge opet žive u prigradskim naseljima, daleko od društvenog života, treće nisu u prilici imati stalan posao i prihod… A kako su vrata otvorile sugrađanima tokom festivala, to su članice Univerzuma učinile i sa onima koji su u sličnim životnim prilikama – svoje kolače, pa i rukotvorine i na tradicionalan način pripremljene prehrambene proizvode na festivalima Univerzuma izlažu i žene iz okolnih mjesta i sredina i iz prijateljskih udruženja.
„A najljepše u svemu je što uvijek vrlo rado ugostimo štićenike udruženja koja brinu o djeci koja su u potrebi“, s osmijehom koji odaje ispunjenje“, otkrivaju nam.
„Jaka žena – jaka zajednica“ krilatica je koju članice Univerzuma vole izreći i slijediti. Zato se tako i zove projekat kroz koji se Slatki festivali održavaju. Realizuju ga u saradnji s LDA Mostar i Mrežom za izgradnju mira, kroz USAID-ov projekat Snaga lokalnog/Podrška lokalnim resursnim organizacijama.
„Zahvalne smo na pruženoj prilici. Festivali postaju prepoznatljivi kao nešto nesvakidašnje, i vjerujem da je ovo zapravo tek početak priče i zajedničkog djelovanja za dobrobit šire zajednice“, ističe Šanjević Kussmaul.
Mala, ali vrijedna ekipa udruženja ovih dana proslavlja 10 godina djelovanja. Kroz deceniju rada, Univerzum je zdušno nastojao afirmisati i žene osnaživati nizom različitih aktivnosti – društvenih, kulturnih, obrazovnih…
„Ravnopravnost, te prava i ekonomsko osnaživanje žena – to nas je uvijek vodilo. Naša je misija doprinositi boljitku zajednice kroz rad sa ženama. Prvenstveno ženama, ali ništa manje i sa djecom i marginaliziranima“, kaže nam predsjednica udruženja ponosno, te dodaje: „Deset je izazovnih godina iza nas, ali isplatilo se. Danas brojimo 50 članica, njih dvije trećine su itekako aktivne i vrijedne. A planova za naredni period imamo mnogo. Vjerujemo u ono što radimo i ubijeđene smo da uspjeh neće izostati“.
Izvor: NovaSloboda.ba