Skela: TIHI KRIK ZA PRAVDU I INKLUZIJU – BORBA ZA BOLJI ŽIVOT ROMSKIH PORODICA U KUPREŠANIMA

Naselje Skela, smješteno u mjesnoj zajednici Kuprešani u Jajcu, predstavlja jedno od najvećih romskih naselja u ovom dijelu Bosne i Hercegovine. Ovdje u 49 objekata žive 62 porodice, suočene sa svakodnevnim problemima – od borbe za osnovne životne uslove do duboko ukorijenjenih komunalnih poteškoća.

Kao i u mnogim drugim naseljima romske zajednice širom Bosne i Hercegovine, mještani Skela suočavaju se s gorućim pitanjima vezanim uz komunalnu infrastrukturu. Nedostatak pitke vode, loši putevi, nestabilno snabdijevanje strujom, kao i divlje deponije smeća postali su svakodnevni problemi koji uslovljavaju život ovih porodica. Mnogi objekti nemaju građevinsku dozvolu, a priključci na struju su često nelegalni. Drugi, pak, nemaju pristup električnoj energiji i žive u kamp-kućicama, čekajući pomoć koju im je obećala Općina.

Osim toga, u Skeli se suočavaju i s problemima u obrazovanju. Kao što je to bio slučaj u cijelim Kuprešanima, školske vlasti su se borile s neredovnim pohađanjem nastave od strane romskih djece. Kroz saradnju s medijatoricom Elvedinom Ramić, koja je provela anketu među porodicama, uspjelo se mapirati najhitnije probleme u ovoj zajednici.  Rezultati su pokazali da je obrazovni sistem potrebno prilagoditi potrebama romske djece, ali i roditeljima koji nisu uvijek svjesni važnosti školovanja.

Tokom prethodnih godina, različiti faktori su uticali na sporiji razvoj ove zajednice, što smo obradili na našem portalu 2021. godine. Pandemija COVID-19 imala je dubok utjecaj na život mještana Kuprešana. Kao i u mnogim drugim naseljima, situacija s pandemijom dodatno je pogoršala životne uslove. Mnogi mještani, koji su se ranije snalazili kroz prosjačenje, ostali su bez ikakvog prihoda, a lokalne vlasti nisu im mogle pružiti adekvatnu pomoć. Kao što su neki izjavili tokom dijaloga s organizacijom „Kali Sara“, u jeku pandemije, kada su tražili pomoć, naišli na razočaravajuće odgovore lokalnih vlasti, koje su odbijale da djeluju, tvrdeći da su Romi i Romkinje zbog loših higijenskih uvjeta „imuni na koronavirus“. Takve diskriminirajuće izjave samo su dodatno povećale osjećaj izoliranosti i zapostavljenosti. Takođe, kao je ranije izvještavao Udar,  pokazalo se da u Srednjobosanskom kantonu Centri za socijalni rad nisu ravnopravno tretirali romsku djecu u odnosu na druge narode. Npr, nisu oduzimali djecu sa teškoćama u razvoju koja su bila primorana da prose, iako je to praksa koja postoji u BiH, ali se nažalost često ne odnosi na Rome.   

Međutim, i u ovoj teškoj situaciji, kroz angažman organizacije „Kali Sara“, lokalnih institucija i samih mještana, počeli su se ostvarivati pomaci. Medijatorica Elvedina Ramić, uz podršku programa USAID-a, radila je na uključivanju romskih porodica u proces obrazovanja, te je bila ključna u praćenju redovnosti djece na nastavi i rješavanju problema s nedostupnošću školskih sadržaja. Uz njezinu pomoć, broj djece koja redovno pohađaju nastavu porastao je, a djeca su postigla značajna poboljšanja u svojim školskim rezultatima. Ovaj uspjeh, iako skroman u odnosu na velike probleme, daje nadu da je moguće mijenjati životne standarde čak i uz sistemsku marginalizaciju.

Dodatno, kroz projekt „Zagovaranje za socio-ekonomsku inkluziju Roma s ciljem eliminacije riziko faktora trgovine ljudima“, realiziran u partnerstvu sa „Romska djevojka – Romani ćej“ iz Prnjavora, medijatori su obavještavali mještane Skela o mogućnostima  stipendiranja, zapošljavanja i pružali im priliku da aktivno učestvuju u rješavanju infrastrukturnih problema, uključujući pristup vodi i struji. Započeti su i konkretni koraci u pogledu rješavanja problema deponija, koji, osim što će poboljšati kvalitet života, također smanjiti rizik od trgovine ljudima, prosjačenja i maloljetničkih brakova.

Iako je život u Skeli, kao i u čitavim Kuprešanima, i dalje obilježen siromaštvom, socijalnom isključenosti i težinom svakodnevnih borbi, zajednički rad lokalnih institucija, organizacija i same zajednice daje nadu da će se situacija početi mijenjati. Uključivanje romskih porodica u društvenu i obrazovnu mrežu, kao i konkretne akcije u vezi s infrastrukturom i pravima, pokazuje da je moguće napraviti korake naprijed, iako je put do stvarne ravnopravnosti dug.

Ovaj proces nije lak i ne donosi momentalna rješenja, ali kroz dugoročne projekte, aktivizam i međusobnu podršku, Skela i druge romske zajednice širom Bosne i Hercegovine mogu očekivati bolju budućnost.

Izvor: Kali Sara, Portal Udar

Pisala: Dželila Kadić