ROGATICA – Jedan od najvećih proizvođača krompira u Republici Srpskoj “Agro-Plod” iz boričkog sela Lijeska kod Rogatice ove godine je u svoje skladište unio 300 tona naturalnih količina sjemenskog krompira i oko 200 tona merkantilnog krompira.
Vlasnik “Agro-Ploda” Dragomir Džida rekao je Srni da prinosi krompira na boričkoj visoravni munulog ljeta nisu bili loši, s obzirom na to da je poslije kišnog proljeća uslijedilo dugo sušno ljeto, te da je kvalitet dobar, posebno sjemenskog.
Područje opštine Rogatica, zbog klimatskih uslova i zemljišta, od starina je poznato po krompiru izuzetnog kvaliteta.
Poljoprivrednici iz ovog kraja svoju proizvodnju unapređuju i trude se da njihov krompir ostane i opstane među najboljima na regiji, zahvaljujući i zaštiti oznakom geografskog porijekla što mu daje prednost u konkrentnosti na tržištu.
Na porodičnom gazdinstvu Džida ističu da su zadovoljni prinosom sjemenskog krompira, dok je kod merkantilnog bio nešto manji rod od planiranog, jer je zbog vremena zasijan nešto kasnije.
Džida je istakao da im uvoz smanjuje cijenu i potražnju, te smatra da bi domaćim proizvođačima bolje odgovaralo da se krompir ne uvozi bar do kraja marta da bi mogli da prodaju oko pola svog roda, čime bi dobili dovoljno prostora na tržištu za prodaju sjemenskog.
Napomenuo je da proizvođači kromipra nisu zadovoljni trenutnim cijenama krompira na tržištu jer, kako kaže, komercijalna računica pokazuje da se njihov prihod svodi na pokrivanje troškova proizvodnje.
On je istakao da bi finansijski pokazatelji i prihodibili znatno lošiji da nije redovnih podsticaja iz resornog ministarstva i povoljnosti predviđenih za viša planinska područja koji su predviđeni Pravilnikom o podsticajima.
Na svu sreću, kaže, isplate podsticaja za registrovane proizvođače su redovne, na čemu su zahvalni Vladi Srpske.
“Na tržištu su se pojavile veće količine merkantilnog krompir iz uvoza sa nižim cijenama, tako da naša roba vrlo slabo ide i nude nam niske cijene”, priča Džida.
Ukoliko se, dodao je, ovakva situacija nastavi i domaći krompir ne nađe kupca do maja, poljoprivrednici će morati razmisliti o sjetvenim površinama narednog proljeća.
Jedan od razloga za ovakvo stanje na tržištu krompira Džida vidi i u činjenici da su minulog ljeta u ovom kraju poznatom po proizvodnji krompira zasijane velike površine, što uz uvozni čini veliku ponudu.
Ove godine, kako tvrdi, proizvođači krompira su “sasječeni” na startu prodajne sezone uvozom sa nižim cijenama.
Prema njegovim riječima, količine zasijanog i proizvedenog krompira u narednoj sezoni zavisiće vjerovatno od prodaje iz ovogodišnjeg uroda, jer sve diktira tržište.
“Mi smo voljni i spremni da radimo to za šta smo se registrovali, nabavili mehanizaciju i povećali bi rado površine zasijane krompirom, ukoliko prodamo ono što smo ljetos proizveli”, rekao je Džida.
Poljoprivrena djelatnost “Agro-Plod”, kako su registrovani, priznata je među poznavaocima ove djelatnosti u Republici Srpskoj po nizu nagrada i priznanja na poljoprivrednim sajmovima i izložbama za kvalitet povrtlarskih kultura, za rasna grla krupne i sitne stoke, te po kvalitetnom proizvedenog mlijeka i skorupa – kajmaka.
Izvor: nezavisne.com