S vremenom se broj djece, kojoj je pomoć nužna, u ovoj općini povećao pa se javila potreba da se na području općine osnuje Inkluzivni centar.
Roditelji djece s teškoćama u razvoju iz Jablanice prisiljeni su svoju djecu voziti svakodnevno na terapije kod logopeda i defektologa u Mostar ili Sarajevo što uveliko otežava svakodnevicu, a predstavlja i materijalni trošak.
Povećan broj djece
S vremenom se broj djece, kojoj je pomoć nužna, u ovoj općini povećao pa se javila potreba da se na području općine osnuje Inkluzivni centar. Roditelji su se okupili i formirali Udruženje “Budi mi prijatelj” i sljedeće što traže je da se osnivanje centra uvrsti u općinski proračun za 2025. godinu.
Inkluzivni centar uveliko bi olakšao svakodnevicu roditeljima djece s teškoćama u razvoju. Mersiha Begović majka je djevojčice kojoj je potreban stalni tretman kod logopeda. Odlasci u drugi grad, kaže ona, iscrpljujući su za cijelu obitelj, a zahtijevaju i znatne novčane troškove. “Trenutačno idemo samo kod logopeda i defektologa jednom u 15 dana, trebali bi češće ali ne možemo. Taj dan kad idemo muž mora izaći s posla ranije ili vodim i drugu djecu jer ih nemam kome ostavit. Odlazimo dole, čekamo, dok se vratimo bude kasno budemo svi iscrpljeni, umorni”, kazala je Begović za BHRT.
Radna mjesta
Plan je da Centar uposli medicinsku sestru ili tehničara, zatim defektologa, logopeda i psihologa. Iz Udruženja napominju da većina djece, posebno vrtićkog uzrasta nema nikakav tretman kao i da bi u Centru već od početka mogao raditi stručni kadar iz Jablanice koji je na Zavodu za zapošljavanje.
“Ponovo smo predali inicijativu u ponedjeljak i predali smo zahtjev za prostorije koje bi za početak bile solidne. Pristupačne, blizu je park tako da bit to za početak bilo odlično i za grupni i individualni rad s djecom”, navela je predsjednica Udruženja “Budi mi prijatelj” Edina Husrep. Članovi Udruženja podnijeli su inicijativu Općinskoj vlasti da se sredstva za Centar izdvoje iz proračuna za 2025. godinu. Riječ je o iznosu od 80 tisuća KM. Osim za funkcioniranje i opremanje Centra, iznos bi bio upotrijebljen i za rad stručnih osoba.
Značaj za zajednicu
Iz vladajuće stranke nisu željeli pred kamere BHRT-a kazavši da će više informacija dati nakon sastanka s članovima udruženja idućeg tjedna. Iz opozicije kažu kako će prijedlog sigurno biti podržan kao i dosadašnji projekti koji se tiču djece. “U tijeku je u Jablanici izgradnja senzorskog igrališta za djecu koja su s posebnim potrebama tako da su već neke aktivnosti urađene i očekujem da ovo bude napredak u narednom periodu, da se taj prostor riješi, ono što je njima potrebno i opet podvlačim crtu da to mora bit urađeno na ozbiljan adekvatan način u svim mogućim okvirima tako da djeca dobiju najbolju uslugu”, istaknuo je vijećnik OV Jablanica (SDP) Said Ivković. “Mislim a je prva ta injekcija od naše lokalne vlasti i da dobijemo njihovu podršku, a kasnije kako budemo širili kapacitet idemo na veće nivoe vlasti svakako i na razne donatore”, naglasila je predsjednica Udruženja “Budi mi prijatelj” Edina Husrep. Osim što bi Centar služio roditeljima i djeci njegov značaj za zajednicu, ističu iz Udruženja, bio bi puno širi, kako bi građani bili svjesniji i suosjećajniji prema ovoj ranjivoj populaciji.
Izvor: bljesak.info