Reci NE korupciji u Kantonu Sarajevo

Protiv korupcije se boriš kad progovoriš!

Da trend odlazaka mladih iz Bosne i Hercegovine ne prestaje, nažalost nije nikakva novost. Svakog dana svjedočimo sve većem broju odlazaka obrazovanih, radno sposobnih mladih ljudi koji svoju budućnost vide na nekom drugom mjestu.

Mnogo je razloga koje mladi navode za odlazak, a analiza rezultata istraživanja o položaju mladih u Bosni i Hercegovini koju je proveo Institut za razvoj mladih KULT pokazala je da je jedan od najčešće navedenih korupcija. Četvrto mjesto na ljestvici problema jasno ukazuje na to koliko su mladi u svakodnevnom životu pogođeni ovom negativnom pojavom.

Korupcijom su pogođene sve oblasti i segmenti života u Bosni i Hercegovini, a posebno oblast zapošljavanja. Gotovo 90 posto mladih smatra da je podmićivanje kako bi se dobio posao u javnoj administraciji praksa u bh. društvu, od toga njih gotovo 60 posto smatra da je podmićivanje prisutno u većini slučajeva dok za preostalih 30 posto takva praksa postoji, ali nije učestala. 

Preko 55% mladih čulo je da je neko iz njihovog okruženja platio određenu novčanu sumu da bi dobio radno mjesto, a skoro 5% njih bilo je direktni svjedok kupovine radnog mjesta.

Objavljeni rezultati trebali bi biti poziv na buđenje i akciju za sve institucije vlasti, organizacije i cjelokupno društvo. Jačom provedbom principa pravne države i vladavine zakona, transparentnim pravilima i procedurama te prijavom i procesuiranjem svih štetnih, koruptivnih radnji doprinosimo prevenciji korupcije i unaprjeđenju bh. društva.

Od septembra 2021. godine, Institut za razvoj mladih KULT vrlo aktivno radi na provedbi inicijative Reci NE korupciji u Kantonu Sarajevo u okviru koje, u saradnji s Uredom za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom Kantona Sarajevo radi na analizi mjera o sprječavanju sukoba interesa u institucijama Kantona Sarajevo, te će zagovarati usvajanje politike upravljanja sukobom interesa za javne institucije u Kantonu Sarajevo.

Dodatno, Institut je započeo sa javnom kampanjom informiranja građana, a naročito mladih o prisutnosti korupcije u svakodnevnom životu građana. U sklopu kampanje, predviđeno je snimanje i emitovanje četiri televizijske emisije koje bi trebale privući pažnju javnosti i ukazati na štetnost korupcije na život pojedinca, ispitati stavove građana i mladih o korupciji te pružiti osnovne informacije o borbi protiv korupcije i načinima prijave.

Kao što naslov kaže, protiv korupcije se boriš kada progovoriš, stoga, ukoliko ste svjedočili ili imate saznanja o štetnim i koruptivnim radnjama, prijavite ih anonimno klikom OVDJE.

Ova inicijativa se provodi uz podršku Ambasade Kraljevine Nizozemske.

Protiv korupcije se boriš kad progovoriš! – Institut za razvoj mladih KULT