Donosim vam svoju priču kako sam kao student dobio svoju prvu plaćenu praksu u loncu.
Da bi kao studenti dobili svoje prakse ponekada može biti naporno, sa dozom razočarenja ali i uzbudljivo. Ja sam svoju praksu intenzivno tražio nekoliko mjeseci jer sam svoje prvo radno iskustvo želio steći u okruženju gdje ću dobiti priliku da bolje otkrijem svoje sposobnosti. Lonac.pro misliš li da sam uspio?
Ko je novi kuhar u loncu?
Zovem se Mirza Mujdžić – Jojić i prije par dana sam postao dio lonac zajednice. Pitaš se kako? Ne brini se, odgovoriti ću na sve tvoje dileme jer je put do Lonac prakse popločan sa 5 zanimljivih koraka.
1. Zaboravi na CV u kojem treba da imaš više radnog iskustva nego svojih godina:
Ako se odlučiš prijaviti za praksu u lonac zajednici odmah možeš zaboraviti na super cool CV. Zašto je to tako? Lonac zajednica je mjesto gdje treba da budeš iskren, iskrena i svoj, svoja. Zato, umjesto CV-a imaš priliku da na registruj se kreiraš svoj profil na kojem treba da ubaciš svoju fotografiju, nekoliko glavnih informacija i sa ovim možeš krenuti u svoje prvo lonac putovanje.
2. A zašto ipak lonac praksa?
Tvoj drugi korak je da napiše svoju motivaciju za praksu u lonac zajednici. Znam, to nekada može biti dosadno. Ali ohrabrujem te da uvijek budeš precizan i konkretan, nije potreban esej od 5000 riječi već samo iskrenost i jasan cilj. Evo naprimjer, jedna od mojih motivacija je program obaveznog intrenshipa koji imam u skolopu studija te sam objasnio zašto će mi ova prilika biti korisna. Ovim sam primijenio poznatu uzrečicu “ugodno sa korisnim”.
3. Pitaj i ti nas.
Ovo je i jedan od najlakših koraka, tako da si već na pola puta do internshipa. Kada napišeš motivaciju za praksu, tvoj naredni korak je da u loncu skuhaš i jedno pitanje. Tu pusti mašti na volji i pitaj lonac zajednicu sve što te zanima o aktivizmu, mladima i poduzetništvu.
4. Budući lončić u akciji:
Još jedan korak te dijeli od potencijalnog prvog susreta sa lonac timom i tvoje prve plaćene prakse. Da bi pokazali da ste baš vi ti pravi odnosno prava za ovu praksu neophodno je da napišeš i svoj prvi blog. Meni se ovo iskreno svidjelo jer mi je pomoglo da dobijem prvi kontakt sa zadacima koja su dio moje uloge u loncu. Savjetujem ti da pišeš o onome što te zanima i u čemu si baš ti dobar i dobra. Ja sam naprimjer napisao blog : “5 vještina koje svaka mlada osoba u BiH treba za uspjeh” Ako nemaš ideju za blog uvijek možeš pitati prijatelje šta ih aktuelno zanima pa svoje prvo “jelo” u loncu možeš posvetiti njima. Sa ovim blogom završavaš svoju prijavu i ostaje samo da čekaš rezultate. Upravu si, čekanje izgleda strašno ali uvijek ostavi prostora za ideju da je konkurencija velika i da na cijeli proces gledaš kao iskustvo a ne razočarenje.
5. Intervju na kojem nema mjesta za tremu:
Your spotlight tnnnn… Meni je lično najdraži korak, u cijelom putu do prakse, bio razgovor. To je prilika da se kroz opušten i iskren Zoom poziv upoznaš sa lonac pro zajednicom. Ja sam razgovarao sa Emilijom koja me sa osmijehom i energijom dobrodošlice dočekala na pozivu. Pričali smo o obostranim očekivanjima i načinu na koji se lonac praksa implementira. Nemoj da se brineš za nedoumice koje ćeš imati vezane za praksu jer Emilija ima, slobodno mogu reći, sve odgovore i rado će ih podijeliti sa tobom.
NIKADA LAKŠE DO PRAKSE
Sada kada uradim retrospektivu svoje prijave mogu slobodno reći da sve izgleda lagano, ali kao što sam u samom naslovu rekao “Put do prakse popločan je dobrim trudom i radom” jer sve ovo ne bi bilo moguće bez mog prethodnog aktivnog društvenog angažmana gdje sam stekao određene vještine i znanja koja ću sada rado koristiti i još više unaprijediti a što će, vjerujem, biti od velikog značaja za moju profesionalnu orijentaciju. Zato trk po nove prilike u lonac.pro i počni da kuhaš svoje prve avanture.
P.S. Nemoj zaboraviti da pratiš zgode i nezgode mojih klegica Inaye i Nejre i mene na našem internship putovanju.
Izvor: lonac.pro