Prvo javljanje na Internetu sam realizovao experimetalnim slanjem email-a u NetWork sistemu ZaMir već 1996 godine. Jubileji

Te, već 1997 godine, sam uspješno prezentovao, educirao i certifikovao preko 200 osoba u prvoj tromjesječnoj obuci uposlenika i svih zainteresovanih u tada, može se kazati, vrhunski opremljenom umreženom računarskom centru! Hvala, Prof. William Hunt.

26.06.2023 godine, 💾 navršilo se cijelih 31 (trideset i jedna) za mene najznačajnija a i jubilarna godina profesionalnog informatičarskog rada. U posjedu sam širokog spektra certifikata za razne oblasti ali uglavnom vrijedim kao Administrator sistema i aplikacija NetWork i baze podataka Oracle kao i korisničke cyber sigurnosti.

Prvi Dos-ovi operativni sistemi pa svi Windowsi ali i drugi konkuretni Unix, Linux, Aple i slični nisu nepoznati. Kompjuteri kroz generacije: Jedinice, dvojke, trojke pa prvi napredni pentijumi… U svakom slučaju bilo je to sjajno iskustvo a pomagalo se i drugima koliko se znalo, moglo i umjelo.

Prvo javljanje na Internetu sam realizovao experimetalnim slanjem email_a u NetWork sistemu ZaMir već 1996 godine. Što je iniciralo meni dragog prijatelja, Američkog Prof. William Hunt, Department of History, St. Lawrence University, Canton, New York 13617 – koji je sa nevjericom ali i sa punim koferom vrijednog, legalnog i tada aktuelnog softvera odmah doputovao u moj Grad i poklonio sve u ime razvoja informatičkog znanja mene i prenesenog znanja i vještina na stanovnike našeg Goražda.

A tako meni i mojim sugrađanima u tom pravcu informatičkog razvoja koji je bio u samom začetku a u cilju edukacije i upoznavanja sa modernim tehnološkim dostignućima dao ogroman doprinos. Hvala puno!

Te, već 1997 godine, sam uspješno prezentovao, educirao i certifikovao preko 200 osoba u prvoj tromjesječnoj obuci uposlenika i svih zainteresovanih u tada, može se kazati, vrhunski opremljenom umreženom računarskom centru! Edukacije u sledećem periodu su se nastavile i proširivale kontinuirano. Hvala puno svima na saradnji, od sveg srca mi znaći taj ogroman etuzijazam koji je tada vladao!

Od tada pa sve do danas bili smo prinuđeni da se snalazimo na razne načine da bi imali aktuelni softver (naravno, zbog nedostatka novca za tu oblast razvoja društva). Za ostale potrebne programe svuda, razmjenom pa i nelegalno pronalazimo ma gdje bilo nabavimo da bi funkcionisali i pratili tokove i učili o novim dostignućima, To je nas je motivisalo ali i, trajalo i trajalo…Pa evo sve i do danas jer na žalost malo je razumijevanja svih Vlada i odgovarajućih Ministarstava za ključna ulaganja u informatizaciju, robotizaciju i digitalizaciju.

Kao i uključivanje informatičkog kadra u sve pore života koje su ključne za kontinuirani i brži napredak svih nas u našoj voljenoj domovini Bosni i Hercegovini. Želm se istinski nadati boljoj i pametnijoj situaciji i više htijenja i razumijevanja u bliskoj budučnosti.

Srdačan pozdrav svima, zauvijek zahvalan na svim prilikama Nermin Hadžimešić, Goražde, Bosna i Hercegovina.

Izvor: lonac.pro