Danas je na području Federacije Bosne i Hercegovine prva neradna nedjelja za sve trgovine.
Danas je na području Federacije Bosne i Hercegovine prva neradna nedjelja za sve trgovine. Federalni tržišni inspektorat će, u suradnji s županijskim inspekcijskim organima, u nedjelju organizirati aktivnosti tržišnih inspektora na području svih županija u FBiH.
Optimalno rješenje
Direktorica Federalne uprave za inspekcijske poslove Ivana Prvulović je naglasila da će inspekcija vršiti nadzor nad provođenjem te mjere novog Zakona o unutrašnjoj trgovini te da su kazne za njeno kršenje od 2.000 do 15.000 KM. Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegvić rekao je da bi model suradnje koji imaju sa Federalnim ministarstvom trgovine trebalo primijeniti i na druga ministarstva jer su uspjeli doći do prilično optimalnog rješenja.
Pravila u Mostaru
Tržni centar u Mostaru poručio svojim zakupcima: Otvorite radnje, spremni smo platiti prekršaje I dok jedna pravila važe za Federaciju, Mostar ima svoje izuzetke. Tržni centar Plaza u Mostaru poslao je obavijest svojim zakupcima u kojem navode kako su oni ”spremni platiti i eventualne prekršajne naloge ukoliko ih bude za bilo koju trgovinu koja sutra bude otvorena u našem i vašem centru”. ”Većina vas nas poznaje osobno i zna da smo od onih koji poštuju sve Zakone i pozitivne kodekse poštivanja u poslovnom smislu kao i da ne bismo inzistirali na sutrašnjem radnom danu cijelog centra bez konsultacija sa ljudima iz struke. Da se ne ponavljamo više oko Zakona i njegove primjene, zamolili bih vas još jednom da sutra (nedjelja 17. studenog ) otvorite svoje radnje jer se borimo za ispunjenje naše i vaše misije a to je da budemo našim i vašim posjetiteljima/kupcima na usluzi”, naveli su. Ranije se zastupnica u Parlamentu Federacije BiH, Suada Halilović, oglasila na društvenim mrežama povodom nepridržavanja Zakona o unutrašnjoj trgovini od strane Tržnog centra Plaza u Mostaru, koji je odlučio raditi u nedjelju unatoč zakonodavnim odredbama koje propisuju neradnu nedjelju na cijelom području Federacije BiH.
Odluka ministra
Halilović je također podsjetila da je ministar trgovine FBiH, Amir Hasičević, jasno izjavio da je 17. studenog 2024. godine prva neradna nedjelja na cijelom teritoriju Federacije BiH. Također, svi trgovci koji žele raditi u nedjelju, moraju dobiti odobrenje od nekoliko razina vlasti, uključujući saglasnost sindikata radnika, udruženja poslodavaca, te federalnog Ministarstva trgovine i Vlade Federacije. Naime, uprava trgovačkog centra Plaza obratila se ranije priopćenjem u kojem je navela kako su nakon dvodnevnih konzultacija s nadležnim institucijama donijeli odluku da radno vrijeme ovog centra ostaje nepromijenjeno do daljnjeg, te se pozivaju na rješenje koje im je 2021. godine dano iz Grada Mostara.
Tko će vršiti nadzor?
Služba za inspekcijske poslove Grada Mostara, prema informacijama objavljenim 14. studenog 2024. godine, navela je kako neće poduzimati aktivnosti kontrole rada nedjeljom u poslovnom subjektu “Alarm gross” d.o.o. u Tržnom centru “Plaza” 17. studenog 2024. godine. Razlog tome je pravosnažno Rješenje Grada Mostara iz travnja 2022. godine, koje ovom poslovnom subjektu odobrava rad nedjeljom, dok je ponedjeljak određen kao neradni dan. Pravosnažno Rješenje temelji se na Odluci Grada Mostara Odluka kojom je odobren rad nedjeljom temelji se na Odluci o radnom vremenu objekata u kojima se obavljaju komercijalne djelatnosti na području Grada Mostara (“Službeni glasnik Grada Mostara” broj 4/22). Prema ovoj odluci, poslovni subjekt “Alarm gross” d.o.o. ima pravo poslovati nedjeljom, dok je ponedjeljak označen kao dan odmora. Također, Tržni centar Plaza iz Mostara reagirao je navodeći da poštuju zakon, ali da je sporan način njegove primjene.
Radnička prava
Halilović je, međutim, jasno poručila da će, ukoliko se ne poduzmu odgovarajuće mjere zaštite radničkih prava, u Parlamentu FBiH tražiti odgovornost resornih institucija. Također, Klub Naroda i Pravde najavio je inicijativu za izmjene Zakona o radu, kojom će se tražiti minimalno plaćanje za rad vikendom i praznicima, kako bi se dodatno osigurala prava radnika. “Ako zakone donosimo samo da bi postojali na papiru, a netko ih svjesno krši bez posljedica, onda ih ne trebamo donositi”, zaključila je Halilović, najavljujući da će u Parlamentu tražiti odgovornost premijera FBiH, ministra trgovine, i direktorice Uprave za inspekcijske poslove. Ova situacija naglašava važnost usklađivanja zakonskih okvira na svim razinama vlasti, kako bi se osigurala zaštita radničkih prava, ali i omogućila primjena zakona koja neće ugroziti poslovne subjekte u zemlji.
Izvor: bljesak.info