O učešću mladih u izbornom procesu sa Centralnom izbornom komisijom BiH

U bosanskohercegovačkom društvu mladi su u javnosti često okarakterizirani kao pasivni akteri društva koji su nezainteresirani za politiku i političke procese. Prisutan je negativan stav o učešću mladih u izborima, iako zvanične izborne statistike govore suprotno. 

Na Lokalnim izborima 2020. godine glasala je svaka druga mlada osoba koja je imala pravo glasa (51.44%), a više od 20% ovjerenih kandidata i kandidatkinja kojima su građani i građanke mogli pokloniti svoje povjerenje bile su mlade osobe. 

Statistike Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine iz godine u godinu pokazuju da mladi ljudi, bilo da koriste svoje pravo da biraju ili pravo da budu birani, značajno učestvuju i važan su dio izbornog procesa.

Da su mladi zainteresirani za učešće u demokratskim procesima pokazuju i rezultati jedinog sveobuhvatnog istraživanja o položaju i potrebama mladih provedenog u posljednih 13 godina, a koje je proveo Institut za razvoj mladih KULT. Preko 40% mladih glasanje na izborima prepoznaje učinkovitim, a 15% mladih vrlo učinkovitim načinom za postizanje društvenih promjena. 

O učešću mladih u izbornom procesu razgovarano je na današnjem sastanku Instituta za razvoj mladih KULT i predstavnica Centralne izborne komisije BiH, gđe. Vanje Bjelica – Prutina i gđe. Zehre Tepić.

Na sastanku su razmatrani i načini unaprjeđenja i jačanja saradnje, te zajedničke aktivnosti usmjerene ka motiviranju mladih za uključivanje u izbore, kao i približavanju i promoviranju izbora i izbornog procesa mladima.

mladi.org