Najbrža pasmina na svijetu – Na Sokocu se nalazi uzgajivačnica engleskih punokrvnih konja

Da li ste znali da se na Sokocu nalazi uzgajivačnica engleskih punokrvnih konja koji se koriste za galopske trke i čija cijena dostiže i nekoliko desetina miliona evra? Iako se termin “punokrvni” može koristiti za svakog čistokrvnog konja, u praksi se ta riječ odnosi na konja engleske rase.

Ova rasa je nastala tokom sedamnaestog i osamnaestog vijeka, ukrštanjem britanskih domaćih kobila sa uvezenim orijentalnim pastuvima arapskih, berberskih i turskih rasa. Svi primjerci engleskog punokrvnog konja vode porijeklo od tri pastuva – osnivača rase. No, da se mi vratimo ovim konjima koji se nalaze na Romaniji.

Glavni “krivac” za ovo “utočište” engleskih konja na našim prostorima je Andrija Popović, rođen i odrastao na Voždovcu u Beogradu, koji već duži niz godina živi u Pragu. Andrija je više od 15 godina suvlasnik jedne od najvećih rent a car kompanija u Češkoj – RENT plus. Kompanija ima nekoliko filijala i planira širenje u Austriju, Slovačku i Njemačku. Njihov vozni park varira između 2.000 i 3.500 automobila, zavisno od sezone.

Blu Coral (Foto: Andrija Popović, lična arhiva)Blu Coral

– Odrastao sam u Beogradu i često boravio na hipodromu gdje se i rodila ljubav prema konjima. Želja i ljubav iz dječijih dana uspio sam da pretvorim u stvarnost kada su se posložile sve kockice oko biznisa sa rent a carom. Većinu konja kupujem u Francuskoj zbog premija koje nudi France Galop savez. Ova rasa je posebna jer je nastala ukrštanjem arapskih konja i drugih rasa u Britaniji, stvarajući najbržeg konja na svijetu – kaže Andrija.

Lokacije i uslovi uzgoja

Konje drži na tri lokacije: osim ove na Sokocu, tu je i jedna na oko 80 km od Praga i jedna u Normandiji, Francuska.

– Sokolac sam izabrao zbog prijatelja koji tamo živi i zbog povoljne nadmorske visine. Brdoviti predio, čist vazduh i pogodna trava čine idealne uslove za uzgoj, iako je sezona ispaše kratka. Kapacitet štale na Sokocu je 30 konja. Planiramo i da je širimo u nekom narednom periodu.

Kobila Kenouska, ima status Blacktype, kupljena ove godine i po rezultatima jedna od najboljih na našim prostorima (Foto: Andrija Popović, lična arhiva)Kobila Kenouska, ima status Blacktype, kupljena ove godine i po rezultatima jedna od najboljih na našim prostorima

Trenutno ima 15 konja i ne planira da ih prodaje već da trče isključivo za njega.

– Prvi rezultati se očekuju sljedeće godine kada konji počnu da trče. Do sada smo uložili nekoliko stotina hiljada evra. Broj grla se povećava svake godine.

Priča nam da se cijene ovih konja kreću od nekoliko hiljada do nekoliko desetina miliona evra.

– Bilo je slučajeva da su neki vlasnici odbili ponude od 100 mil EUR. Mi, za sada, nismo imali takve ponude, ali se nadamo njima – dodaje uz smijeh.

Kobila Kenouska (Foto: Andrija Popović, lična arhiva)Kobila Kenouska

Zanimljive informacije o engleskim punokrvnjacima

Kao datum rođenja svih ždrjebadi rođenih u toku godine upisuje se prvi januar, bez obzira na to u kom su mjesecu zaista rođeni. Grlo se ne može upisati u matičnu knjigu ako ne postoje svjedoci njegovog začeća, tj. pripusta pastuva na kobilu. Za razliku od svih drugih rasa, kod engleskog punokrvnjaka nije dozvoljena vještačka oplodnja.

Engleski konj je veoma elegantan i čvrste građe. Ima plemenitu glavu, dugačak vrat, dubok grudni koš, kratka leđa i duge sapi. Obično je dorate, crne ili alate boje, mada se mogu naći i bijeli, sivi ili palomino primjerci. Visok je 160-173 cm, a težak 450-500 kg.

S.Š

Izvor: ba.ekapija.com