Mostar domaćin naučno-stručne konferencije o umjetnoj inteligenciji u BiH

Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, u suradnji s INTERA Tehnološkim parkom Mostar ,u maju organizuje 2. naučno-stručnu konferenciju pod nazivom “Umjetna inteligencija u Bosni i Hercegovini – istraživanje, primjena i perspektive razvoja”.

Organizatori ističu kako je razvojni potencijal umjetne inteligencije i njezine primjene u unaprjeđenju proizvodnih procesa izniman. Smatra se da će umjetna inteligencija transformisati radne procese budućnosti smanjivanjem troškova, podizanjem efikasnosti rada, ubrzavanjem razvoja i poticanjem inovacija u tehnologijama. U Bosni i Hercegovini do sada nije posvećivano dovoljno pozornosti ovom rastućem tehnološkom sektoru, premda su potencijali takvih tehnologija, kao i izravna mogućnost njihove primjene unutar poslovnih procesa bh. privrednih subjekata izuzetno veliki, navodi se u saopštenju.

Kako se ističe, organiziranje druge po redu naučno-stručne konferencije o temi umjetne inteligencije otvara prostor za sagledavanje aktualnih kretanja i procesa u ovoj oblasti na domaćem i međunarodnom planu. Istovremeno, očekuje se da će ovaj skup dati doprinos povezivanju akademske zajednice s realnim sektorom u Bosni i Hercegovini, te ostvarivanju vrijednih kontakata i saradnje s istraživačima i privrednicima iz inostranstva.

Naučno-stručna konferencija će se održati u Mostaru u maju 2024. godine, a rok za prijavu i dostavu sažetaka radova (na B/H/S i engleskom jeziku) s okvirnim pregledom korištene literature je 30. aprila. Prijavni obrazac za sudjelovanje na Konferenciji i upute autorima su objavljeni na službenoj internet stranici Ministarstva: www.fmon.gov.ba .

Organizator snosi troškove putovanja i boravka sudionika koji dolaze izvan Mostara te troškove autorskih honorara za radove koji budu prihvaćeni za izlaganje i objavljivanje.

Za učesnike koji ne budu mogli prisustvovati konferenciji omogućiće se on-line učestvovanje, stoji u saopštenju.
Umjetna inteligencija (UI) je naziv za nežive sisteme koji imaju sposobnost snalaženja u novim situacijama. Engleski naziv za umjetnu inteligenciju je artificial intelligence (skraćeno AI), navodi se u saopćenju.

Umjetna inteligencija je mogućnost primjene do sada pronašla u istraživanju i eksploataciji naftnih bušotina, poljoprivredi, medicini, sistemima za prepoznavanje govora, GPS sistemima, novim vidovima auto industrije te u sigurnosnom sektoru i organizaciji proizvodnje i logistike u industriji.

Inovativne tehnologije zasnovane na umjetnoj inteligenciji imaju tendenciju snažnog rasta u gospodarstvu razvijenih društava, koja ulažu velika sredstva u njihovo istraživanje i razvoj.

Izvor: ba.ekapija.com