Mještani naselja Kuti o kamenolomu: Prijete nam, ovo je borba da ne postanemo Donja Jablanica

Mještani naselja Kuti na press konferenciji koja je održana u Mostaru upozorili su još jednom vlasti na katastrofalne posljedice koje se mogu dogoditi zbog kamenoloma Majdan Kuti. Kazali su da im se prijeti i da ne žele postati druga Donja Jablanica.

”Pokušali smo objasniti svim nadležnim razinama vlasti da su naši životi otvaranjem kamenoloma Majdan Kuti ugroženi. Nemamo ništa protiv investicija, ali da se konkretno u ovom slučaju investitoru dodijeli koncesija na nekoj drugoj lokaciji gdje nema naseljenih mjesta”, rekao je na konferenciji za medije Aner Omanović, predstavnik neformalne grupe građana i Eko Udruženja ”Kuti” iz Mostara, dodavši kako ne žele postati druga Donja Jablanica.

Intenzivirani radovi investitora

Na konferenciji koja je održana u srijedu 4. prosinca rečeno je, kako je u posljednje vrijeme investitor intenzivirao radove na pristupu kamenolomu Majdan Kuti u blizini njihovih kuća. Tvrde da se sve radi pod izgovorom deminiranja lokaliteta. Prema saznanjima mještana Kuta, to se radi, kako bi se trajno osigurao pristup mjestu eksploatacije. Oni ističu da na većini dijelova to podrazumijeva prelazak preko privatnog zemljišta, bez obzira na ”neke eksproprijacije koje inspektorica navodi u rješenju.” ”Smatramo da se nikakva eksproprijacija nije dogodila, a ujedno pozivano Grad i sve nadležne da slobodno u javnost dostave dokaze, ako ih imaju, da je izvršena eksproprijacija naših zemljišta. Mještani imaju 10 svjedoka koji će posvjedočiti suprotno” kazao je Aner Omanović.

Prijetnje

Napominju i da su putem odvjetnika investitora primili veliki broj upozorenja, te da su u posljednje vrijeme ona prerasla u prijetnje o eventualnom pokretanju kaznenih prijava. ”Pri svakom dolasku predstavnika investitora s njima su i njihovi odvjetnici koji na svaku našu i jednu riječ pozivaju policijsku stanicu Sjever Mostar i traže od njih da se pišu prijave protiv mještana, jer nisu suglasni da se njihovo zemljište dira. Sve isceniraju na način da ih netko vrijeđa ili napada. Mene su osobno teretili za već izgubljenu investiciju u iznosu 180 tisuća KM. Tužili su me, a još nemaju ni put do te lokacije. Sve to je utjecalo na moju obitelj, posebice na suprugu”, ispričao je Omanović, te dodaje: ”Mi se svaki dan moramo misliti hoćemo li dobiti neku novu kaznenu prijavu. Dođu pred moju kuću i oni traže zabranu pristupa meni njima, a došli su pred moju kuću. Je li to logično? Umjesto da ja tražim zabranu pristupa.”

Kamenolomu nije mjesto iznad kuća

Dragica Lozo, predstavnica neformalne grupe građana i Eko Udruženja ”Kuti” smatra da kamenolomu nije mjesto iznad kuća mještana na udaljenosti od oko 130 metara. ”Investitor je zatražio deminiranje lokaliteta kamenoloma. Napominjem da su se institucije oglušile kad smo mi ranije tražili deminiranje cijelog naselja. Dakle, vlastima od lokalne do državne razine važniji je osobni interes stranaca, pojedinaca nego građana ovog grada. Za gradonačelnika Mostara su mještani naselja Kuti nebitni i cijeli svoj mandat se prema nama ponaša maćehinski, a posebice prema mještanima bošnjačke i srpske nacionalnosti. Izašao je iz okvira zakona i dopustio privatnicima da vrše radove na javnom nekategoriziranom putu, a sada to pokušava narediti JP Komunalno”, poručila je Lozo uz tvrdnju da se sve radi kako bi se investitoru osigurao pristupni put i definirao lokalitet kamenoloma. ”Kada su mještani u više navrata tražili raščišćavanje puta odgovor gradskih službi je bio da oni nisu nadležni za negativne kategorizirane puteve, a sada odjednom jesu”, dodala je.

Obraćanje nadležnima više puta

Predstavnici NGG ”Kuti” su istaknuli kako su se u više navrata obraćali Vladi HNŽ sa zahtjevom za preispitivanje koncesijskog ugovora, kao i da su tražili njegovo poništenje. Zahtjev su uputili nakon održanih sastanaka s ministrom gospodarstva HNŽ Zeninom Vejzovićem i ministrom građenja i prostornog uređenja HNŽ Bakirom Isakovićem. Ujedno su poslali zahtjeve Ministarstvu financija HNŽ i Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva kojima su uputili pitanje o prenamjeni šumskog u građevinsko zemljište budući da je na snazi zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH od 2022. godine, kao i Odluka Ustavnog suda BiH o zabrani raspolaganja državnom imovinom u što spada i šumsko zemljište. Odgovore na zahtjeve još uvijek nisu dobili. Na konferenciji za medije govorio je i Dženan Šašić, mještanin i aktivist iz naselja Zlate (Jablanica) koji je poručio nadležnim da ne dozvole da ista sudbina zadesi mještane naselja Kuti kao što je zadesila mještane Zlata i Donje Jablanice.

”Ja neću biti taj koji će reći da je kamenolom u Donjoj Jablanici glavni razlog za ljudske žrtve. Trenutačno na tome radi tužiteljstvo. Ono što su činjenice jeste da je taj materijal iz istog kamenoloma obrubljen i našao se u jednom trenutku u mjestu Donje Jablanice. Dakle, on je donesen. I činjenica je da je tvrtka imala dozvolu za obradu kamena, ali nije imala dozvolu za samu eksploataciju. Kamenolomu jednostavno nije mjesto iznad i iznad kuća”, kazao je Šašić.

Dopis gradonačelnika Kordića

Mještani naselja Kuti pročitali su i dio dopisa gradonačelnika Marija Kordića koji glasi: ”Ovim putem Vas obavještavamo da je Grad Mostar suglasan da investitor Majdan Kuti d.o.o. o svom trošku uradi raščišćavanje alternativnog puta prema lokalitetu Žulja, tako da angažira svu potrebnu mehanizaciju i asistenciju policije”. ”Zašto asistenciju policije?”, postavio je pitanje Aner Omanović, te dodao: ”Ako put postoji, ako je sve regularno tko je on da policiju sprema na svoje građane, na svoje glasače? To je sramotan čin”, zaključio je Omanović.

Prosvjed

Nisu isključili ni održavanje mirnog prosvjeda ispred zgrade Vlade HNŽ ili gradske vijećnice. ”Mi ćemo vjerojatno biti prisiljeni na okupljanje ispred Vlade ili gradske uprave i da još jednom upozorimo vlasti Mostara da dobro razmisle prije izdavanja dozvola i jesu li spremni nositi još života na svojim dušama oni koji izdaju dozvole”.

Izvor: bljesak.info