Kako bismo identifikovali potrebe građana i poslovnog sektora u oblasti socio-ekonomskog razvoja u lokalnim zajednicama, Mreža za izgradnju mira provela je četiri konsultativne radionice i pet fokus grupa u 9 lokalnih zajednica u BiH: Bosanska Krupa, Derventa, Goražde, Gornji Vakuf/Uskoplje, Gradačac, Kotor Varoš, Laktaši, Tešanj, i Usora.
Konsultativne radionice i fokus grupe okupile su predstavnike poslovnog sektora ali i civilnog društva, medija, mjesnih zajednica i druge zainteresirane strane kako bi podijelili svoje uvide o temama koje su vezane za UN ciljeve održivog razvoja.
Ove lokalne zajednice su odabrane kao potencijalno primjeri dobre prakse lokalnog ekonomskog razvoja koji je usmjeren ka reindustralizaciji i povećanom zapošljavanju. Naime, navedene zajednice proaktivno pristupaju procesima socioekonomskog razvoja i kreiranju povoljnog okruženja za poslovni razvoj.
Inicijalni rezultati istraživanja pokazuju da najistaknutiji problem s kojima se poslovni sektor susreće u ovim zajednicama, jeste nedostatak radne snage. Masovni odlazak mladih ali i kvalifikovanih radnika i stručnjaka negativno se odražava na lokalnu privredu. Predstavnici poslovnog sektora naglasili su potrebu boljeg povezivanja poslovnog sektora sa obrazovnim institucijama ali i kreiranje rješenja koja će dugoročno zadržavati mlade da ostanu i zaposle se u svojim zajednicama.
Kao i u 16 lokalnih zajednica u kojima je provedeno istraživanje u prethodnom ciklusu, i ove godine naše istraživanje pokazuje da je došlo do osiromašenja i do povećanja ekonomskih nejednakosti. Uzimajući u obzir povećanje cijena, građani se plaše da bi moglo doći i do postojanja gladi u većem obimu.
Rezultati provedenih konsultativnih radionica i fokus grupa se koriste kao osnova za analizu stanja u lokalnim zajednicama, zajedno sa primarnim istraživanjem kao i dubinskim intervjuima i nacionalnom anketom. Rezultati ovog opsežnog istraživanja će biti predstavljeni javnost na jesen ove godine.