U današnjem svijetu informacije igraju ključnu ulogu u gotovo svakom aspektu čovjekova života. Dostupnost tačnih i pravovremenih informacija može značajno uticati na donošenje odluka, bilo u poslu, politici, obrazovanju ili svakodnevnom životu. U eri digitalizacije, brzina kojom se informacije šire i njihova dostupnost omogućavaju pojedincima i organizacijama da se prilagode promjenama i donose informisane odluke.
Stoga, proizvodnja visokokvalitetnih zvaničnih socio-ekonomskih statistika i izgradnja visokokvalitetnih baza i registara adminstratitvnih podataka važni su zadaci svih statističkih institucija, ali i drugih institucija na državnom, entitetskom i općinskom nivou.
Svrha studije je mapiranje svih rasploživih izvora podataka na različitim administrativnim nivoima u BiH. Pored administrativnih izvora podataka koje prikupljaju administrativne jedinice po službenoj dužnosti, mapiranje je obuhvatilo i podatke zvaničnih statistika te podatke upravnih agencija. Za potrebe mapiranja razvijena je jedinstvena metodologija prikupljanja podataka. Podaci su prikupljeni na teritoriji cijele BiH. U prvoj fazi istraživanja korištena je desk metoda, dok je u drugoj fazi korišten terenski rad. Podaci su prikupljeni i mapirani na nivou države (BiH), na nivou entiteta (FBiH i RS), na nivou kantona (4 kantona) te na nivou općina/gradova (12 općina/gradova).
Zainteresiranim stranama (kao što su službenici javnih institucija, investitori, službenici određenih ministarstava na državnom, entitetskom i opštinskom nivou) studija može poslužiti kao uputstvo za korištenje dostupnih podataka radi efikasnijeg planiranja i provedbe socio-ekonomskih programa / politika. Istraživačku studiju možete pročitati klikom na link ovdje.