Slika: Disability vector created by pch.vector – www.freepik.com
Imran Maglajlić, snagalokalnog.ba
Brojne su društvene stigme koje nose osobe sa invaliditetom, kao i prepreke koje moraju prevazići da bi se uspjeli integrisati u ustaljene životne tokove. Često zaboravljamo da je jedno od osnovnih prava ovim ljudima zanemareno, a to je pravo na rad, odnosno sudjelovanje u ekonomskom životu društva. Jednu pozitivnu priču, koja bi mogla biti ohrabrenje i podsticaj osobama sa invaliditetom, ali i nadležnim institucijama, donosimo iz Kaknja. Za ovu priču je zaslužna Fondacija „Muharem Berbić“ i ekipa koja se, između ostaloga, bavi projektnim aktivnostima.
Fondacija „Muharem Berbić“ je osnovana 2015. godine od strane bosanskohercegovačke dijaspore, sa ciljem stvaranja svjetlije budućnosti socijalno ugroženim članovima našeg društva. Realizovane su brojne aktivnosti i projekti, a od 2019. godine novi tim počinje realizovati projekte aktivnosti. Na ideju pokretanja socijalnog preduzetništva došli su kroz rad sa osobama sa invaliditetom, jer su shvatili da njihova budućnost u jednoj životnoj fazi postaje upitna, kaže Nerdžis Čaplja, projekt menadžerica Fondacije.
„Kada kažem upitna mislim na to da se njihovi roditelji mogu brinuti o njima možda do kraja svog života, međutim šta poslije toga, ko će brinuti o njima i na koji način? Upravo socijalno preduzetništvo može biti rješenje za osobe sa invaliditetom, ali i za sve druge ugrožene kategorije društva. Ono osigurava elementarna ljudska prava, a to je pravo na život, integritet i zaradu. Bez obzira na invaliditet, te osobe posjeduju sposobnosti na osnovu kojih mogu zaraditi i postati socioekonomski neovisni“.
Fondacija „Muharem Berbić“ planira zaposliti 14 osoba, od kojih je 8 sa invaliditetom i 6 osoba u ulozi njihovih asistenata. Prevshodno bi svoju zaradu osobe sa invaliditetom mogle ostvariti u uslužnim djelatnostima, ali i u drvoprerađivačkim i šivačkim radionicama. Ekipa Fondacije trenutno istražuje sferu kulturnog turizma u kojem traže radna mjesta za ove osobe.
Da bi se promijenila društvena paradigma potrebno je svakodnevno mijenjati svijest kod ljudi. Zainteresovanost prvo trebaju pokazati institucije, a kroz različite kanale se dolazi i do javnog mnijenja.
„Smatram da je najbitnije kod institucija podizati svijest o značaju socijalnog preduzetništva. To je ono na čemu mi pokušavamo raditi sa srodnim organizacijama. Kod naših ljudi se treba podizati svijest kroz zagovaranje ovakvih praksi i konkretnim primjerima. Mi na taj način možemo pokazati koja je vrijednost uspostave socijalnih preduzeća. Bitni su i okrugli stolovi, te ovakvi razgovori“.
Predrasude su fenomen koji koči napredovanje bosanskohercegovačkog društva u mnogim segmentima. Tako je i po pitanju percipiranja osoba sa invaliditetom. Ne tako davno, jezik je također diskriminisao i etiketirao ove osobe kroz neadekvatne medicinske termine. Stvari su se na polju jezika popravile, međutim potrebno je još puno rada da bi došle na zadovoljavajući nivo.
„Osobe sa invaliditetom su se nekada imenovale kao osobe sa mentalnom retardacijom ili se koristio termin idiotizam. To je upućivalo da je to osoba koja nije u mogućnosti da normalno funkcioniše u društvu, te da se prevashodno treba nalaziti na margini. Sada je situacija bolja. Evropska unija je izglasala da se osobe sa invaliditetom ne zovu nazivima koji su pogrdni, počela je da propagira intersekcionalnost, antidiskriminaciju i socijalnu inkluziju, kao nešto što može da ih uključi u društvo“.
Naša sagovornica kaže da je fokus Fondacije na stvaranju legistlativnog okvira socijalnih preduzeća koji će riješiti njihovo pitanje. To bi pomoglo osnivanja istih, moglo bi se razmišljati o državnim naknadama i oslobađanju od poreza. Već postoji određen legistlativni okvir koji nalaže preduzećima da zapošljavaju osobe sa invaliditetom. Međutim, za preduzeća ne postoji neka nagrada.
„U Fondaciji „Muharem Berbić“ postoje i druge aktivnosti koje uključuju osobe sa invaliditetom. To je projekat „Stariji brat i starija sestra“ koji smo inovirali, na način da smo u uloge mlađeg brata ili sestre stavili osobe sa invaliditetom. U uloge starijih smo stavili studente edukacijskih i rehabilitacijskih studija, kao i pedagogije i psihologije. Ovaj projekat ima za cilj inkluziju osoba sa invaliditetom“.
Saradnja Fondacije sa lokalnom zajednicom je jako dobra. Imaju podršku gradonačelnika, lokalnih medija, ali i preduzeća, kako javnih, tako i privatnih. Ovo je samo mali korak koji će riješiti velike problema sa kojima se susreću osobe sa invaliditetom. Fondacija „Muharem Berbić“ vodi se parolom „Onaj ko bude uradio koliko trun dobra, vidjet će ga“.