Medicinari! Da, internship ili praksa u početku je bila eksluzivno namijenjena medicinskim radnicima, ali su ovu praksu (praksu prakse) prigrlile skoro sve oblasti poslovnog svijeta. Jer zašto i ne bi – angažujete svježe meso, pardon – svježe znanje da odradi neki posao, dobijete proizvod, ne platite ga (na Balkanu se najčešće, nažalost, praksa i dalje rijetko plati – ali hej to nije slučaj sa loncem!), a još uz to vaša kompanija gaji društveno odgovorno poslovanje jer omogućava mladima da se usavršavaju u određenoj oblasti.
Ja sam nakon četiri godine redovnih studija imala skoro pa više od godinu dana “radnog” staža. Kako? Lako – prijavljivala sam se na sve moguće i nemoguće prakse. To je vrijeme koje nije bilo zabilježeno na evidenciji niti jednog zavoda za zapošljavanje, niti je bilo plaćeno. Pa dobro, šta ja sad imam od toga? Osim što ću ti reći zašto je super prijaviti se za internship u loncu, odnosno kako postati intern, donosim i top četiri savjeta, odnosno moju percepciju o tome kakva je korist od internshipa i zašto, kada i kako treba da počneš sa prijavama. U svakom slučaju, ako misliš da je bolje “džaba ležat’ nego džaba radit'” onda ovo možda i nije članak za tebe. 🤷♀️
Danica, Anđela i Strahinja vam donose svoje iskustvo prijave na lonac internship i ako te zanima kako sigurno “upasti”, nemoj preskočiti njihova iskustva.
Ali najprije… 👇👇👇
Tip #1
Na brdovitom Balkanu, gdje sistem dualnog obrazovanja i dalje napreduje mravljim koracima, izuzetno je važno iskoristiti svaku priliku da se usavršavaš u onome što već znaš, ali i da učiš nešto novo. Sigurno ćeš biti u prilici da staneš (ili sjedneš) ispred poslodavca i da te on upita – “A dobro, šta konkretno Vi znate raditi?” ili “Kako konkretno Vi možete doprinijeti našoj kompaniji?”. Sumnjam da će bilo kog poslodavca odgovor – “Okačiću svoju diplomu na zid.” ili “Oduševiću vas svojim prosjekom i teorijskim znanjem.” oduševiti. Dakle – praksu koristi da zaista naučiš kako nešto da radiš.
Tip #2
I koliko god da je važno da znaš raditi posao, prije nego budeš u prilici da stvarno radiš – neko će ipak morati pogledati gdje si, sa kim i šta radio/radila. Iako je vjerovatno do sada nebrojeno puta ponovljeno evo još jednom – nemoj lagati u svom CV-ju, jer će se to otkriti kad tad. Sve što si ikada radio/radila, makar i samo mjesec dana – zabilježi u svoj CV. Naznači da li je to bila (plaćena) praksa, stažiranje ili kako god da je to nazvano. Svaki put, prije nego napustiš praksu, potrudi se da u toj kompaniji/organizaciji pronađeš osobu koja će biti tvoja referenca. Neko koga će tvoj budući poslodavac zaista moći pozvati i provjeriti tvoj učinak. Dakle – neka bude jasno vidljivo šta si i gdje radio/radila i obavezno ostvari i čuvaj kontakte koje si stekao/stekla na praksi.
Tip#3
Kada? Čim shvatiš da imaš makar malo slobodnog vremena – go for it! 💪 Praksa je nešto što ti ne bi trebalo oduzeti mnogo vremena namijenjenog redovnim obavezama. Na kraju, uvijek možeš biti fer (poslodavci izuzetno cijene iskrenost – šta, nisam to do sada spomenula?) i reći da želiš najprije neki testni period, da provjeriš kako se snalaziš i da li ti to možeš. Dakle – pravo vrijeme za praksu je baš sad. Ne baš istog trenutka, prvo pročitaj članak do kraja. ✌
Tip #4
Dolazimo do najzanimljivijeg dijela – zašto je super ne samo biti intern u zajednici lonac.pro, nego i proći kroz proces selekcije? Najprije o iskustvu prijave. ➡ Da, trebaš imati svoj CV, ali u loncu ti on neće biti prijeko potreban, jer je način prijave zaista jedistven. O tome su već pisali Anđela, Danica i Strahinja. Mnoge kompanije i organizacije žele da vide na djelu ko si ti i šta znaš i to je u redu. Ipak, nemoj da unaprijed radiš mjesečni posao za poziciju za koju se prijavljuješ. Da, ponudi rješenje i odradi zadatak, ali ipak nešto ostavi i za intervju. Kad smo kod tog strašnog intervjua, za početak nemoj mi samo reći da je to ništa, mačiji kašalj, sitnica – jer može biti samo ako ti nije stalo do tog posla/prakse. Svaki intervju je svojevrsni javni nastup i sasvim je prirodno da imaš strah. Taj strah će tokom intervjua za intership u loncu nestati kao rukom odnesen. Makar ovaj put. A to je iskustvo više. Pride ćeš upoznati super ljude koji će te inspirisati. Barem je meni tako bilo.
I još, bonus tip #5
Kao što Strahinja u svom članku kaže – SAMO POČNI! Pronađi kompaniju/organizaciju koja ti se dopada i javi im se. Nikad se ne zna. Ja sam posao kojim se želim baviti (ili oblast) otkrila upravo na praksi. Kako sam zavoljela svoj posao i šta ja to radim pogledaj u mom članku: Pravo Razotkrivanje ili da li je, zašto, kako i kada PR postao uljepšavanje imidža?
A što se lonca tiče – prati zajednicu lonac.pro, prati Facebook stranicu, Facebook grupu, Instagram nalog – jer prilike su svuda oko tebe.