Kampanja „Ravnopravno-različiti” Zajednice različitih, ali ravnopravnih građana

Protekle sedmice je Organizacija amputiraca UDAS sa svojim partnerima Helsinškim parlamentom građana Banja Luka i Udruženjem građana „Nešto Više”, zaključila prvi dio kampanje“Ravnopravno-različiti”. Radi se o inicijativi koju finansira Evropska unija u okviru projekta „Zajednice različitih, ali ravnopravnih građana”.

Priredio: Đorđe Krajišnik

Sva lica pristupačnosti

Posrijedi je kampanja koja, kako ističu iz UDAS-a, adresira izazove u inkluziji osoba sa invaliditetom i zagovara za njihova poboljšanja sa lokalnim zajednicama i relevantnim institucijama kroz aktivnosti u pet ciljanih gradova (Sarajevo, Banja Luka, Tuzla, Bijeljina i Trebinje) u Bosni i Hercegovini.

Organizacijom okruglog stola „Sva lica pristupačnosti II“ sa predstavnicima organizacija osoba sa invaliditetom, gradske uprave  i nadležnih institucija u Sarajevu i Trebinju 26. odnosno 28. jula revidirani su, kako je naglašeno, u ranije definirani prioriteti pristupačnosti i inkluzije osoba sa invaliditetom u ciljanima gradovima.

„Nakon provedbe diskusije sa 100 organizacija OSI i nadležnih lokalnih vlasti u pet ciljanih gradova, evidentno je da je pandemija Covid-19 istakla potrebe za unapređenje različitih aspekata pristupačnosti u pomenutim gradovima, uključujući ne samo arhitektonsku pristupačnost javnih ustanova i okruženja,  već pristup informacijama na javnim servisima, web sadržajima institucija vlasti te javnim uslugama u zajednici, što je je posebno bitno u rizičnim situacijama i humanitarnim kriznim stanjima“, istaknuto je u okviru ovog okruglog stola.

Podcrtana  je, pored navedenog, potreba da se omogući partnerski odnos organizacija osoba sa invaliditetom koje djeluju na lokalnom nivou kroz izgradnju i podizanje njihovih kapaciteta za uspješno uključivanje u procese donošenja odluka ali i uspostavu savjetodavnih pozicija ili vijeća za prava osoba sa invaliditetom u gradskima upravama, koju bi obnašale osobe sa invaliditetom u cilju integracije pitanja invaliditeta u aktivnosti i razvojne dokumente bitne za lokalnu zajednicu.

Empatijsko-edukativnim performansima

Kako iz UDAS-a dalje navode, u proteklom periodu više od 400 građana BiH u pomenutim gradovima je učestvovalo u empatijsko-edukativnim performansima u kojem su građani imali mogućnost da se nakratko stave u poziciju OSI i spoznaju do koje mjere su medijski sadržaji javnih servisa pristupačni osobama sa invaliditetom. Nakon toga su podijelili svoja razmišljanja kroz poruke koje su simbolično „gurnuli pod tepih”.

„Jedna od poruka građana je istakla neiskorišteni potencijal osoba sa invaliditetom: Danas govorimo o 20 posto naših sugrađana sa invaliditetom, koji su potrošači i konzumenti usluga i roba u lokalnoj zajednici. Pitanje njihove participacije i doprinosa zajednici mora biti vrhunski prioritet kroz izgradnju društva jednakih mogućnosti u kojem bi kapaciteti, talenti i sposobnosti osoba sa invaliditetom došli do punog izražaja za dobrobit razvoja zajednice“, kazali su iz Organizacije amputiraca UDAS.   

mreza-mira.net