Jačanje kapaciteta službenika za mlade: Obuka koja inspirira i povezuje

Osnovna obuka za službenike za mlade tokom ove godine okupila je predstavnike iz različitih lokalnih zajednica iz BiH s ciljem unapređenja vještina u radu s mladima. Program obuke obrađuje teme koji su  ključne za rad službenika, a tokom zadnjeg modula fokus obuke je komunikacija, organizacija sastanka i monitoring projekata mladih.

Tokom intenzivnih radionica, polaznici su se kroz 25 radnih dana usavršavali u vještinama i sticali znanja potrebna za učinkovitiji rad u polju pitanja mladih, kako bi službenici bili spremni za direktan rad sa zajednicom, omladinskim organizacijama i mladima direktno.

„Lično, najviše me impresionirala tema komunikacije sa mladima putem društvenih mreža. Razgovarali smo o različitim stilovima i vrstama komunikacije koje se koriste na društvenim mrežama, te o tome kako nam one mogu pomoći u našem radu u gradskoj upravi. Način na koji društvene mreže omogućavaju brzu i efikasnu interakciju sa mladima, kao i kako prilagoditi stil komunikacije da bude što učinkovitiji, bio je vrlo koristan i inspirativan za dalji rad. Kroz predavanje verbalne i neverbalne komunikacije, analizirali smo različite situacije u kojima komunikacija može biti više ili manje uspješna. Poznavanje kako i na koji način različite vrste komunikacije funkcionišu može značajno unaprijediti naše međuljudske odnose i rad u organima uprave, a u ovom slučaju i radu sa mladima. Obuka je ključna u mom daljnjem profesionalnom razvoju jer mi je pomogla da  bolje razumijem specifične izazove s kojima se mladi susreću. Kroz praktične primjere i studije slučaja, naučio sam kako bolje analizirati situaciju mladih u lokalnoj zajednici i razviti strategije koje im mogu donijeti stvarnu korist.“ kaže Mirza Mešković, stručni saradnik za socijalnu zaštitu u službi za kulturu, sport, mlade i socijalnu zaštitu Grada Tuzla.

Obuku je dodatno obogatio susret službenika i pomoćnik Federalnog ministra kulture i sporta, koji je govorio o ulozi mladih u kreiranju strategije prema mladima u Federaciji BiH. Istakao je značaj konsultacija sa različitim akterima i podijelio detalje o narednim koracima ka usvajanju strategije prema mladima, te inicijativi za osnivanje Savjeta za mlade Federacije BiH. Tokom razgovora, izrazio je zadovoljstvo idejama i prijedlozima službenika za mlade, naglasivši njihovu ključnu ulogu u jačanju participacije mladih u procesima donošenja odluka.

„ Federalno ministarstvo kulture i sporta   već dugi niz godina ostvaruje uspješnu suradnju s Institutom za razvoj mladih KULT, posebice u provedbi Osnovne obuke službenika. Od izuzetne važnosti nam je i partnerstvo s Vijećem mladih Federacije BiH te Institutom za razvoj mladih KULT u pripremi nacrta Strategije prema mladima Federacije BiH. Ovaj strateški dokument, koji bi uskoro trebao biti razmatran na sjednici Vlade Federacije BiH, od krucijalnog je značaja za unapređenje položaja mladih. Uloga službenika za mlade u promociji i podršci implementacije ove strategije neizmjerno je važna. Radujemo se nastavku saradnje s ovom grupom službenika i nadamo se dodatnom osnaživanju njihovih kapaciteta u narednom periodu“, rekao je Salkić u razgovoru sa službenicima za mlade.

Posebno inspirativan dio obuke bio je posjet  Centru za mlade Teslić , gdje su službenici imali priliku razgovarati s mladima i inicijatorima ovog centra. Razmjena iskustava i ideja pokazala je koliko je važno osluškivati potrebe mladih i podržavati njihove inicijative na njima pristupačan način, te da i u malim zajednicama može biti posebnih iskoraka koji mogu služiti drugim zajednicama kao inspiracija.

„Ova obuka je zaista primjer dobre prakse, posebno za mene kao mladog službenika za programske aktivnosti u Domu omladine u Banjoj Luci.  Omogućen mi je profesionalan razvoj, sticanje znanja, kao i dobijanje  raznih primjera iskustava i preporuka za dalji rad. Na posljednjem modulu, naučila sam razne načine razvijanja prezentacijskih vještina, kao i organizovanja sastanaka na inovativne načine. Također, svima bih preporučili da budu dio ove obuke i postanu savremeni i svestrani službenici u svojoj lokalnoj zajednici.“ kaže Nada Vasiljević samostalna stručna saradnica za programske aktivnosti u Domu omladine Banja Luke.

Kroz interaktivne sesije i razmjenu ideja, polaznici su zaključili koliko su ovakve obuke važne za njihovu profesionalnu izgradnju i unapređenje rada sa mladima. Jedna od ključnih poruka obuke bila je da službenici za mlade igraju nezamjenjivu ulogu u povezivanju lokalnih zajednica i mladih, ali i u stvaranju prostora za njihov razvoj i participaciju.

Ova obuka je bila još jedan korak naprijed u jačanju mreže službenika za mlade, čija predanost i entuzijazam pokazuju kako zajedničkim radom možemo kreirati bolje prilike za mlade u našoj zemlji.

Institut za razvoj mladih KULT već dugi niz godina organizira i provodi programe obuke službenika za mlade i certificiranje službenika, koji se bave radom sa mladima u gradskim, opštinskim/općinskim i kantonalnim organima vlasti. Program obuke sastoji se od 120 radnih sati, raspoređenih u pet obaveznih modula koji će se održati u periodu od juna do decembra 2024. godine u različitim gradovima u Bosni i Hercegovini. Obuka se provodi  u partnerstvu i uz saglasnost Federalnog ministarstva kulture i sporta a uz podršku Švedske u BiH.

Izvor: mladi.org