Iskoristi bespovratna sredstva i investiraj u Bosni i Hercegovini.
U Gradu Gradačcu otvoren je javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava osobama iz dijaspore koje su već pokrenule ili žele pokrenuti biznis u Bosni i Hercegovini. Ukupni raspoloživi fond za podršku osobama iz dijaspore za pokretanje poslovnog poduhvata u Gradačcu iznosi 40.000 KM. Sredstva sufinansira Grad Gradačac u iznosu od 20.000 KM (50%), a zahvaljujući lokalnim vlastima koje unapređuju poslovni ambijent u Gradačcu, sve je veći interes za investicije u ovom gradu.
📈 Zašto investirati u Gradačcu?
U Tuzlanskom kantonu, na obroncima Majevice i Trebave smjestio se Gradačac. Njegov razvoj još krajem 18. i početkom 19. stoljeća obilježile su velike graditeljske aktivnosti gradačačkih kapetana od kojih je najpoznatiji Husein Kapetan Gradaščević. Kompleks starog grada Gradina sa kulom Husein Kapetana Gradašćevića, Husejnija džamija i Sahat kula, ubrajaju se u vrijedne spomenike bosansko-hercegovačke prošlosti. Još 1882. godine, na izvorištu kvalitetne termalne vode sagrađen je prvi banjski objekat – banjsko lječilište Ilidža koje se postepeno širilo i danas razvilo u veliki, savremeno organiziran banjsko-hotelski kompleks.
Najkonkurentniji, metaloprerađivački sektor u Gradačcu, domaćin je uspješnom poslovanju domaćih i stranih, ali i mješovitih preduzeća koja proizvode dijelove za renomirane svjetske proizvođače automobila. Najznačajnije industrije u Gradačcu su tekstilna, hemijska, mašinska, metalna, građevinska i prehrambena industrija. Umjereno-kontinentalna klima pogoduje razvoju poljoprivrede i u Gradačac je poznat voćarski kraj i jedan od najvećih proizvodnih i trgovačkih centara šljivom u Bosni i Hercegovini, pa se u Gradačcu održava i tradicionalni međunarodni Sajam šljive, najposjećenija privredna manifestacija u Bosni i Hercegovini. Zastupljena je i plastenička proizvodnja povrća, a zastupljeno je i ratarstvo – proizvodnja pšenice, kukuruza, soje, povrtnog i krmnog bilja, kao i povrtlarstvo i stočarstvo. Sve je veći interes za proizvodnju zdrave hrane.
Bogato kulturno-historijsko naslijeđe i obilje prirodnih resursa karakteriziraju turizam u Gradačcu kao sektor sa visokim potencijalom za razvoj. Pored banjskog lječilišta Ilidža, izdvajaju se i vještačka jezera Vidara i Hazna sa uređenim plažama za kupanje i mogućnostima za ribolov i druge sportske aktivnosti.
„Broj aktivnih privrednih subjekata je viši od četiri stotine. U toku 2016. godine izvoz sa područja općine Gradačac premašio je 300 miliona KM, i stoga, budite slobodni, kontaktirajte nas, stojimo vam na usluzi, kompletna općinska administracija stoji na raspolaganju za zajedno kreiramo i poboljšamo uslove za sve buduće investicije“, poručio je gradonačelnik Edis Dervišagić.
📈 Šta Grad Gradačac nudi investitorima?
Grad Gradačac je lako dostupan i atraktivna lokacija za investiranje. U blizini je međunarodnog graničnog prijelaza sa Republikom Hrvatskom i Europskom Unijom što ga čini dobro povezanim sa širokom regijom i tržištem Europske unije. Gradačac je udaljen i 30 km od budućeg paneuropskog koridora VC (Budimpešta – Osijek – Sarajevo – Ploče) također daje mogućnost brzog pristupa europskim tržištima.
Investitorima osim dobre strateške pozicije i razvijenih industrija, pogoduju i opremljene industrijske zone sa definiranim kriterijima (Industrijska zona I, Slobodna industrijska zona II, Privredna zona Vučkovci, Privredna zona Porebrice), kao i duga tradicija preduzetništva i kvalificirana radna snaga.
Grad Gradačac, kontinuirano radi na poticanju razvoja preduzetništva, pa je pomoć općinske administracije efikasna i stručna. Tim za izradu planova kapitalnih investicija priprema planove razvoja i olakšava pristup finansijskim fondovima.
Posjeti štand Grada Gradačca u lonac eXpo.
Ukoliko si zainteresiran ili zainteresirana za bespovratna sredstva i investicije u Gradačcu, molimo te da popuniš Obrazac za iskazivanje interesa, za što je potrebno 10 minuta. Nakon što isti popuniš, kontaktirat ćemo te u roku od 10 dana sa daljnjim uputama.
Startup studio u saradnji sa 18 opština, općina i gradova pokrenuo je program podrške osobama iz dijaspore koje žele investirati u nove ili postojeće poslovne ideje u jednoj od 18 lokalnih zajednica. Dostupan je fond od 1,2 miliona KM bespovratnih sredstava za ulaganja iz dijaspore.
Informiraj se o investiranju u Bosni i Hercegovini.
Dodatne informacije o drugim zajednicama u koje želiš investirati možeš pronaći u lonac eXpo.
Fond za podršku ulaganjima iz dijaspore finansiraju Vlada Švicarske i 18 opština, općina i gradova.
Izvor: lonac.pro