Inovativna usluga razvijena u okviru MODS Društvene laboratorije

Centar za pružanje usluga socijalne zaštite grada Kikinde je bio jedan od učesnika MODS DL na kojoj su se posvetili unapređenju kvaliteta svakodnevnog života svojih korisnika koristeći raspoložive resurse što je rezultiralo kreiranjem nove usluge.

Usled potrebe za inovativnim rešenjima koja će život dece učiniti kvalitetnijim, u okviru projekta „D-Care Labs“, razvijena je MODS Društvena laboratorija– Inkubator za usluge za decu i porodice.

Na radionicama Društvene laboratorije smo tražili nove ideje koje funkcionošu –  ideje koje predstavljaju odgovor na probleme sa kojima se suočavaju dece sa invaliditetiom u Srbiji i koje dovode do kreiranja novih usluga koje je unaprediti kvalitet svakodnevnog života dece sa invaliditetom u Srbiji.

Centar za pružanje usluga socijalne zaštite grada Kikinde je bio jedan od učesnika MODS Društvene laboratorije na kojoj su se posvetili unapređenju kvaliteta svakodnevnog života svojih korisnika koristeći raspoložive resurse što je rezultiralo kreiranjem nove usluge i uspostavljanjem nove saradnje. 

Centar za pružanje usluga socijalne zaštite grada Kikinde uspostavio saradnju sa Visokom školom strukovnih studija za obrazovanje vaspitača u Kikindi
 
PODRŠKA KORISNICIMA CENTRA


Centar za pružanje usluga socijalne zaštite grada Kikinde ja ustanova socijalne zaštite koja radi sa korisnicima u cilju njihovog boljeg integrisanja u zajednicu kao i zadovoljavanja potreba iz oblasti kulture, informisanja i zabave. Centar ima radno vreme, a po procenama stručnog tima korisnicima treba podrška u uključivanju u različite aktivnosti u zajednici kao i u struktuiranom provođenju slobodnog vremena.

Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača obrazuje studente u okviru studijskih programa za rad sa inkluzivnim grupama, za šta im je potrebna dodatna praksa, te je pronađen zajednički interes i  uspostavljena saradnja.

Pilotiranje ove usluge pokrenuto je sa namerom da se zaštiti jedno od osnovnih prava osoba sa invaliditetom, a podrazumeva ravnopravno učešće u kulturnim životu, rekreaciji, aktivnostima u slobodno vreme i sportu. Ova usluga imala bi kao svrhu prevenciju institucionalizacije i samim tim unapredila kvalitet života korisnika u vlastitoj socijalnoj sredini.

Cilj usluge je:

da ohrabri korisnika na uključenost u aktivnostima zajednice;
da osposobi korisnika za bolje organizovanje slobodnog vremena u skladu sa potrebama i interesovanjima;
da omogući posetu kulturno zabavnim sadržajima u zajednici;
da poveća interakcije korisnika sa osobama iz okruženja.
Korisnici inovativne usluge su korisnici obuhvaćeni procenom rizika od instutucializacije, kao i korisnici porodica sa složenim i brojnim potrebama. Procenom se utvrđuju porodični resursi, odnos porodica-zajednica, socijalna integracija porodice, resursi zajednice kao i uticaj faktora kulture na zadovoljenje potreba porodice.

Pristup usluzi imaju korisnici koji su na redovnoj evidenciji Centra za pužanje usluga socijalne zaštite grada Kikinde i spadaju u kategoriju mladih i odraslih lica sa invaliditetom. Usluga se pruža na dobrovoljnoj osnovi isključivo uz saglasnost roditelja/staratelja.

Aktivnosti koje se ovom uslugom realizuju, a sastavni su deo individualnog plana obuhvataju:

praktičnu podršku – pružanje direktne pomoći korisniku i usmeravanja (odlazak sa korisnikom na kulturno-zabavne manifestacije, sportske aktivnosti,druženja…);
savetodavno – edukativne aktivnosti koje obuhvataju motivisanje, savetovanje, edukaciju, modelovanje, demonstraciju ponašanja čiji je cilj unapređenje snaga i postizanje pozitivne promene u ponašanju i životnim okolnostima.


Program Podrške korisnicima Centra u lokalnoj zajednici će voditi Tim formiran u Centru za pružanje usluga socijalne zaštite grada Kikinde. Obaveze tima će biti informisanje roditelja, korisnika, priprema korisnika za učešće u Programu, obuka studenata, izrada neophodnih planova realizacije i praćenja kao i informisanje lokalne zajednice i medija.

Ispred Škole biće imenovan koordinator koji će obavljati poslove informisanja studenata, vođenja procesa rada studenata u cilju obezbeđivanja mentorske podrške, učešće u realizaciji obuke za studente i praćenju realizacije programa putem izveštaja i upitnika.
Rad na programu će se realizovati u okviru redovnih radnih obaveza.

Prema ugovoru o poslovno-tehničkoj saradnji, direktnu realizaciju usluge vrše studenti Visoke škole za obrazovanje vaspitača u Kikindi, koji su profilisani za rad sa inkluzivnim grupama, te će kroz ovu saradnju steći nove veština i znanja za rad sa osetljivim grupama.

Pružanje usluge biće realizovano od oktobra 2022. godine do juna 2023. godine. U trajanju od 4-6 časova nedeljno u zavisnosti od potrebe korisnika i mogućnosti studenata da svoj praktični rad izvrše u tom roku.

Izvor: lonac.pro