Građanski aktivisti traže od Općinskog vijeća Kakanj da ispoštuje volju građana i kažu NE izgradnji mHE na rijeci Bosni

Prošla je godina dana otkako je Općinsko vijeće Kakanj odbilo dati izjašnjenje za provođenje koncesije za mini hidroelektranu “Bilješevo”, a ni Inicijativa kojom je zatraženo odbacivanje Prijedloga Odluke o davanju saglasnosti za provođenje koncesija za izgradnju mHE “Bilješevo” na rijeci Bosni do danas nije razmatrana.

Podsjećamo, Aarhus centar u BiH je zajedno sa predsjednicima lokalnih mjesnih zajednica, lokalnim aktivistima iz Udruženja “Alternativa” KakanjFondacijom “ACT”, te drugim članovima Koalicije za zaštitu rijeka u BiH, početkom mjeseca marta 2022. općinskim vlastima predao Inicijativu sa gotovo 2.000 prikupljenih potpisa građana Kaknja kojom je zatraženo odbacivanje Prijedloga Odluke o davanju saglasnosti za provođenje koncesija za izgradnju mHE “Bilješevo” na rijeci Bosni kao i donošenje Zaključka o zabrani planiranja i izgradnje malih hidroelektrana na teritoriji općine Kakanj, te usklađivanja navedenog Zaključka sa Prostornim planom općine Kakanj 2010-2030. i Prostornim planom ZDK 2009-2029. Općinsko vijeće je bilo dužno u roku 60 dana da razmatra pomenutu inicijativu, taj rok naravno nije ispoštovan, pa je Aarhus Centar uputio niz urgencija. Nažalost, priča je tu zaustavljena.

Pripremili: Udruženje “Aarhus centar u BiH”

O ovoj temi smo razgovarali sa predsjednikom Mjesne zajednice “Donji Kakanj” Elvedinom Alajbegvovićem i aktivisticom Koalicije za zaštitu rijeka u BiH Azrom Berbić.

Aarhus: Zašto Općinsko vijeće još nije odbacilo Prijedlog Odluke o davanju saglasnosti za provođenje koncesije za izgradnju mHE “Bilješevo”?

Elvedin: Zato što ni do danas nije prestalo razmišljanje, a ni vjerovanje da se ista neće izgraditi. U mojim kontaktima da saznam šta se dešava sa odbacivanjem Prijedloga Odluke o davanju saglasnosti za provođenje koncesije za izgradnju mHE “Bilješevo” rečeno mi je da se izgradnja tri takve elektrane nalaze u Prostornom planu općine Kakanj, odnosno pet od Kaknja do Zenice. To nam dovoljno govori da postojeće strukture vlasti u općini Kakanj čekaju samo povoljan trenutak i da jedno takvo zlodjelo realizuju, bez obzira što je na nivou Federacije donešen Zakon o zabrani izgranje takvih objekata. Kada su u pitanju bitne odluke kao što je ova, pa i manje bitne Općinsko vijeće je zaduženo da realizuje ono što im se naredi, jer je to vidljivo iz slučaja inicijative odbacivanje Prijedloga Odluke o davanju saglasnosti za provođenje koncesija za izgradnju mHE “Bilješevo”.

Azra: Napomenula bih prvo da Općinsko Vijeće Općine Kakanj, na toj sjednici održanoj u januaru 2022. godine nije odbilo dati izjašnjenje za davanje saglasnosti za izdavanje koncesije za mHE Bilješevo, već je odgodilo izjašnjavanje pod pritiskom građana i aktivista kao i nekih općinskih vijećnika, dok se kao što je tada zaključeno javnost ne upozna bolje sa projektom i dok se ne organizuju javne i interne rasprave. Nakon toga predsjednici mjesnih zajednica su dobili telefonske pozive da prisustvuju internoj raspravi isti poziv upućen je i općinskim vijećnicima i vijećnicama. Dakle, nije organizovana javna rasprava niti je šira javnost ikada detaljno informisana o projektu kao što je tada najavljeno i obećano. Nakon toga predsjednici mjesnih zajednica koji su sa nama poslije učestvovali u prikupljanju potpisa za građansku inicijativu pozvani na sastanak sa Načelnikom Općine Kakanj.

Mi smo građansku inicijativu pokrenuli u februaru 2022. a prikupljene potpise smo predali 8. marta 2022. Od 8. marta tekao je zakonski rok od 60 dana u kojem je Općinsko vijeće Općine Kakanj trebalo da se izjasni o zahtjevima upućenim u okviru inicijative. Nakon što je istekao taj rok kolegice iz Aarhus centra BiH u maju 2022. uputile su napomenu Općini Kakanj o tome da krše Zakon o lokalnoj samoupravi ZDK i Statut općine nepostupanjem po zhtjevu građana i građanki u zakonom predviđenom roku.

Kada se sve ovo navedeno uzme u obzir evidentno je da općinska uprava i Općinsko vijeće nisu postupili u skladu sa zakonom i u interesu građana i građanki Općine Kakanj, to je za mene kao pravnicu nesavjestan rad u službi. Mi u okviru građanske inicijative nismo samo uputili zahtjev da općinsko vijeće donese odluku kojom odbija izdavanje saglasnosti za izdavanje koncesije za izgradnju mHE Bilješevo, već i da se zabrani izgradnja svih ostalih mHE koje su predviđene Prostornim planom ZDK. U međuvremenu smo se svi/e mi okupljeni/e oko Koalicije za zaštitu rijeka BiH uspjeli u svojoj borbi da se u FBiH zabrani buduća izgradnja mHE.

Aarhus: Koji su naredni koraci po ovom pitanju?

Elvedin: Mišljenja sam da uz Vašu pomoć moramo dogovoriti i održati sastanak, donijeti konkretne zaključke, zatim izvršiti pritisak na Općinkog Načelnika i Općinsko vijeće da se donese Odluka o zabrani izgranje mHE i da se izbace iz prostornog plana općine Kakanj, odnosno ZE-DO Kantona.

Azra: Moramo podsjetiti općinske službe i općinsko vijeće na njihovu zakonsku obavezu da se očituju o ovom pitanju i da konačno postupe u interesu građana i građanki općine Kakanj jer se oni na tim mjestima upravo i nalaze da budu u službi građana i građanki a ne da se podanički odnose prema zainteresovanom lokalnom investitoru. Vjerujem da je potrebno i ispitati ko je odgovoran što nikada zahtjevi postavljeni u građanskoj inicijativi nisu stavljeni na dnevini red Općinskog vijeća, a od trenutka kada smo općinskim službama predali građansku inicijativu do danas održano je jedanaest redovnih sjednica općinskog vijeća.

Aarhus: Može li se udruženim snagama u ovoj godini konačno doći do konkretnog rezultata, a to je odbacivanje Prijedloga Odluke o davanju saglasnosti za provođenje koncesija za izgradnju MHE “Bilješevo” na rijeci Bosni kao i donošenje Zaključka o zabrani planiranja i izgradnje malih hidroelektrana na teritoriji općine Kakanj?

Elvedin: Naravno da može, ali je jako bitno da se u sve ovo ukljući i opozicija koja je bez ikakve ideje. Zašto to kažem? Pa zato što upravo ista ta opozicija koja je satavni dio Općinskog vijeća nije iskoristila priliku kada je upućena inicijativa sa potpisima 2.000 garađana Kaknja da insistira na provođenju volje građana. Mislim da građani nisu još dovoljno svjesni koja je ovo opasnost za Kakanj i da imamo jako puno pozicije i opzicije koja iz vlastitih interesa neće da pokreće ta pitanja jer se zna ko je pokretać inicijative.

Azra: Građani i građanke koji žive na teritoriji ovih nekoliko mjesnih zajednica, ali i većina građana i građanki koji žive na teritoriji cijele naše općine pikazali su da su spremni i sposobni boriti se za zajedničko opće dobro čak i onda kada izgleda da su šanse za uspjeh minimalne. Zajedničko djelovanje pokazalo se kao jedini način da se borimo protiv pohlepe male grupe privilegovanih ljud, nepotizma i korupcije širom Bosne i Hercegovine. Svaka mala pobjeda gradi temelj za bolje i pravednije društvo a ovo naše društvo jedino može biti bolje i pravednije ako se mi borimo za to i zahtijevamo vladavinu prava, neće to niko drugi uraditi za nas.

Dakle, u ovoj godini nastavljamo tamo gdje smo stali. Pozivamo još jednom Općinsko Vijeće Kakanj da ne zanemaruje Inicijativu koju je potpisalo dvije hiljade ljudi, već da se konačno izjasne I stave volju građana ispred bilo kakvih ličnih interesa. Naša misija je jasna – odustajanja nema!

Izvor: abrasmedia.info