Glas mladih u Banjoj Luci će biti presudan u procesu izrade nove omladinske politike. Istraživanje o položaju i potrebama mladih prvi je korak kojim se počinje raditi na izradi omladinske politike.
Institut za razvoj mladih KULT u partnerstvu sa Gradskim omladinskim savjetom će podržati Grad u svim fazama izrade dokumenta koji će biti okosnica rada sa mladima u narednim godinama. Zajedničkim naporima, motivacijom, znanjem i iskustvom radit će se na kreiranju dokumenta koji uistinu prepoznaje potrebe mladih te stvara prostor za institucionalnu podršku njihovom razvoju na području Banja Luke.
Institut je u saradnji sa Gradskim omladinskim savjetom okupio i proveo obuku za anketare sa 16 mladih iz Banje Luke a za potrebe Istraživanja u kojem će 390 mladih ljudi imati prilike da ukaže na promjene koje bi se u narednom periodu trebale desiti u ovoj zajednici.
Dobra omladinska politika stavlja mlade ljude u fokus i polazi od njihovog stajališta te će se istraživanjem mladi moći izjasniti o pitanjima i položaju mladih u oblastima obrazovanja i nauke, rada, zapošljavanja i preduzetništva, socijalne brige, zdravstvene zaštite mladih, kulture, sporta, aktivizma, volontiranja, mobilnost, sigurnosti, kao i učešću u procesima donošenja odluka u zajednici.
Izrada omladinske politike je uvijek izazov i prilika da se upoznaju stavovi, mišljenja i potrebe mladih a sa druge strane da se sve ovo podijeli sa lokalnom upravom i u procesu izrade omladinske politike otvori komunikacija koja treba da dovede do unapređenja uslova i okruženja za mlade a samim tim zajednici ojača održivost.
Omladinska politika je dokument institucije vlasti i u svrhu njene izrade bit će uključene sve relevantne institucije sa područja Grada kao i nevladine organizacije koje kroz svoj dugogodišnji rad podržavaju mlade u različitim oblastima života i rada.
Izvor: mladi.org