Simbolično, na 8. mart, otkrili smo koji timovi i djevojčice su prošle u drugi krug Girls Advance Lab projekta, tj. u fazu mentorisanja. Već u petak, 12. marta, održan je uvodni trening za njih 😊 Iako je bilo planirano da upoznavanje, tj. uvodni dio traje pola sata, te da nakon toga počne prvi mentorski sastanak, susret nas 68 (60 članica i članova timova) prošao je sasvim drugačije! Pored međusobnog upoznavanja timova i djevojčica, predstavljene su i (fascinantne) ideje za osnaživanje djevojčica i djevojaka, na kojima će raditi čak 97 mladih – konkretno 84 učesnica i 13 učesnika. Posebno smo sretni što su se i muškarci pridružili i podržali svoje prijateljice i kolegice u ovom takmičenju.
Govoreći o svojoj motivaciji za učešće u Girls Advance Lab projektu, neke od djevojčica i djevojaka su podijelile svoja iskustva sa diskriminacijom i navele upravo to kao jedan od razloga za prijavu na GAL. Podrška koja je uslijedila tada je nevjerovatna i jednako važna kao činjenica da su djevojčice i djevojke odlučile govoriti o svojim iskustvima, iskreno i glasno, što jako cijenimo.
Oblasti za mentorstvo prate oblasti iz poziva (GIRLS ADVANCE LAB: 35.000 EUR za inovativne ideje mladih iz BiH i Srbije), a to su RAVNOPRAVNOST, OBRAZOVANJE, ZDRAVLJE I DIGITALNI SADRŽAJI.
A, ko su mentorice i mentor sa kojima ovi mladi već cijelu sedmicu rade na unapređenju svojih ideja, na grupnim i individualnim sastancima? Upoznaj ih ovdje 👀
- Katarina Vučković – Tema: Obrazovanje/Ravnopravnost
Katarina Vučković volontira i radi s mladima od 2002. godine. Njen rad je započeo u Brčko Distriktu, u PRONI Centru za razvoj mladih, a danas radi kao Voditeljica odjela za politike prema mladima i rad s mladima u Institutu za razvoj mladih KULT u Sarajevu. U Bosni i Hercegovini svakodnevno radi sa mladima, ali također podržava omladinske inicijative širom regiona. Trenerica je omladinskim grupama, fokusirana na omladinski aktivizam i učešće mladih, razvoj timova, omladinski rad i omladinsku politiku. Veoma je zainteresovana za uspostavljanje omladinskog rada kao profesije u BiH, koja može podržati profesionalni i lični razvoj mladih. Studirala je omladinski rad i liderstvo, a sada je studentica socijalnog rada. U slobodno vreme je amaterska fotografkinja i članica vatrogasne grupe.
- Branka Ivanović – Tema: Ravnopravnost
Branka Ivanović je psihologinja sa dugim iskustvom rada u civilnom sektoru. Radi kao izvršna direktorica IN fondacije. U fokusu njenog rada su djeca i mladi. Profesionalno je usmjerena na teme prevencije nasilja u životima djece i mladih, promocije rodne jednakosti, pitanja mentalnog zdravlja, ali obrazovanja i aktivizma mladih u zajednici. Branka ima velika znanja u mentorstvu, jačanju organizacijskih kapaciteta, ali i znanja i vještine u pripremi projektnih ideja, pisanju i implementaciji projekata. Voli raditi s mladima i pomagati im da rastu i razvijaju se kroz nova znanja i iskustva. Branka ima raznolika interesovanja, profesionalnu radoznalost i raduje se prilici da upozna nove mlade ljude koji su spremni da pokreću promjene.
- Maja Tubić Banović – Tema: Zdravlje
Maja Tubić-Banović je po struci magistra farmacije, po opredjeljenju (i specijalizaciji) nutricionista. Od 2006. do 2017. godine je radila u farmaceutskoj industriji. Od toga 10 godina za Bayer i jednu godinu za Jadran Galenski Laboratorij, Rijeka. Nakon toliko godina shvatila je da je taj posao više ne nadahnjuje. Nutricionizam je, sa druge strane, nešto što je oduvijek zanimalo, intrigiralo i inspirisalo. Završila je akademsku specijalizaciju iz Nutricionizma na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku. 2018. g. je odlučila da pokrene svoj posao, sa ogromnom željom da pomogne i sa misijom podizanja svijesti o značaju ishrane na zdravlje, ali naučno, stručno i bez senzacionalizma.
- Faris Bajrić – Tema: Digitalni sadržaji
Sa 20 godina iskustva rada u medijima, od kojih pet godina na kreiranju video sadržaja za društvene mreže, Faris Bajrović je osoba s kojom sigurno možete uspješno vizualizirati vašu ideju. Format, kompozicija, stil snimanja, oprema samo su neke od stavki koje će unaprijediti i učiniti vaš projekt vizualno privlačnijim.
- Milica Kezić-Marčić – Tema: Zdravlje
Milica Kezić-Marčić živi i radi u Beogradu gdje je i završila studije socijalne politike i socijalnog rada na Fakultetu političkih nauka. Svoju karijeru posvetila je osnaživanju djevojčica i unapređenju položaja žena. Još kao studentica počela je da volontira u Crvenom krstu gdje je radila na programima usmjerenim ka promociji humanih vrijednosti među mladima. Kao koordinatorica programa Borbe protiv trgovine ljudima za cilj je imala širenje svijesti i znаnjа o trgovini ljudimа i preventivno djelovаnje, posebno među mlаdimа i drugim potencijаlnim žrtvаmа. Svoj aktivizam je nastavila kroz organizacije civilnog društva. Kao voditeljica slučaja u nevladinoj organizaciji Atina radila je na projektima usmjerenim na pružanje podrške ženama iz najugroženijih grupa. Pored direktnog rada sa mladima, Milica ima iskustva i u sprovođenju projekata, njihovoj izradi i implementaciji. Kroz angažman u Centru za socijalnu politiku, Milica je unaprijedila svoje mentorske vještine. Svoju karijeru nastaviće da usmjerava prema osnaživanju mladih kao nosiocima promjena u društvu.
- Marijana Jović – Tema: Obrazovanje
Marijana Maja Jović je omladinska radnica, psihologinja, aktivistica i feministica. Veliki dio njenog posla predstavlja komunikacija sa ljudima, prvenstveno sa mladima. Održava seminare na različite teme, najčešće o dječjim, ženskim i ljudskim pravima, socijalnoj inkluziji, nenasilnoj komunikaciji, timskom radu. Također, završila je obuku za medijaciju, odnosno nenasilno rješavanje konflikata. Radila je kao mentorica i to najčešće sa mladima koji žele da se bave omladinskim radom. Učestvovala je u izradi različitih politika za djecu, mlade i osjetljive grupe na lokalnom i nacionalnom nivou. Uključena je u istraživački rad na teme položaja i usluga za osjetljive grupe i bavila se formalnim i neformalnim obrazovanjem i inkluzijom u obrazovanju. Smatra da je rad sa mladima i podrška njima veoma značajna jer mladi ljudi na taj način uče da baš takvi kakvi jesu budu odgovorni članovi i članice društva i zajednice u kojoj žive.
- Katarina Ivakić – Tema: Digitalni sadržaj
Katarina Ivakić je preduzetnica i osnivačica prve body-positive zajednice Kataliza. Diplomirala je na Katedri za Menadžment i produkciju pozorišta, radija i kulture na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a trenutno je na master studijama Menadžment kulture i medija na istom fakultetu. Trenutno radi kao digital creative strategist, copywriter i influencer manager. Također, već godinu dana uspješno vodi program “Kako postati influenser” koji je pohađalo preko 100 budućih influensera. Pored regularnog posla, pokrenula je body positive priču u Srbiji kroz „Katalizu“ – NGO koji u cilju ima da djevojke i žene izgrade bolji odnos prema svom tijelu. U slobodno vrijeme voli da šije, piše, stvara mikro influensere i snima za Instagram.
- Aleksandra Galonja – Tema: Ravnopravnost
Aleksandra Galonja je ekspertica za organizacioni razvoj, monitoring i evaluaciju sa dugogodišnjim iskustvom u upravljanju programima za razvoj i procesima strateškog planiranja i izgradnje organizacionih kapaciteta. Radila je sa organizacijama civilnog društva i institucijama iz Srbije, regiona i inostranstva. U okviru svoje profesije, ali i kao aktivistica, Aleksandra je pomogla u uspostavljanju i razvoju brojnih građanskih inicijativa i organizacija koje su posvećene promociji socijalne pravde i ravnopravnosti
- Jovanka Uljarević-Pajkić – Tema: Digitalni sadržaji
Jovanka Uljarević-Pajkić znatiželju i promjenu smatra glavnim pokretačima, a spajajući različitosti potvrđuje da svaki korak koji napravimo je važan, da nas određuje i omogućava nam da budemo baš ono što želimo i što samo mi možemo. Po zanimanju je diplomirani filozof, po profesionalnom opredijeljenju IT-jevka. Za sebe kaže da je po unutrašnjim strijemljenjima pjesnikinja, posvećena i organizovana poput majstora borilačkih vještina, neumorna poput morskih talasa, smatra da dišemo sada i ovdje dok god pletemo svoju mrežu znanja i prenosimo je na druge.
Šta su naredni koraci, nakon mentorstva?
Nakon što su neki timovi i više od 10 sati bili prisutni na grupnom mentorstvu ili 1 na 1 razgovoru sa mentoricama (i mentorom :)), unapređuju svoje aplikacije u loncu i dorađuju one dijelove koji su im bili najmanje razrađeni. U ponedjeljak (22.3.) timovi će dobiti informaciju ko od njih prolazi dalje i priprema svoju prezentaciju za pitch, koji će biti organizovan online u petak (26.3). Već 1. aprila ćemo znati ko su pobjednički timovi koji svoje ideje zatim realizuju do 1.10.2021. godine 🙂
Voljeli bismo čuti iskustva timova koji su u procesu mentorstva, da li ste uspjeli unaprijediti svoje ideje? Također, bilo bi dobro da nam ih predstavite ukratko ovdje u komentaru 🙂
https://giphy.com/embed/YRVUxiJP9z1lfE5htb
Naša zajednica će svakako ostati otvorena za sve ideje, prošle dalje ili ne, da prati njihov razvoj i realizaciju i bude podrška na kojem god koraku može 🙂
Girls Advance Lab realizujemo zajedno sa UNFPA BiH, UNFPA Srbija i Violetom d.o.o.