Netaknuta priroda i zelenilo ono su što će vas dočekati u Spomeniku prirode Tajan koji se nalazi na tromeđi općina Zavidovići, Kakanj i Vareš.
Kiša, sivilo i jakne nisu baš ono čemu smo se nadali u svibnju. No, pravo je ovo vrijeme za online istraživanja ljepota Bosne i Hercegovine i biranje lokacija za buduće izlete.
Netaknuta priroda
Nakon planine Ozren, špilje Mokra Megara, ilirskog grada Daorsona, manastira Zavala danas vas vodimo u magični svijet planine Tajan.
Netaknuta priroda i zelenilo ono su što će vas dočekati u Spomeniku prirode Tajan koji se nalazi na tromeđi općina Zavidovići, Kakanj i Vareš.
Svoje istraživanje Tajana započeli smo kod jezera Mašica. Riječ je o jezeru koje je nastalo prirodnim putem te je okruženo šumom, a nalazi se na 700 metara nadmorske visine.
Kako su nam kazali lokalci, ljeti je moguće i kupanje, iako je turistima puno zanimljivija rijeka Gostović čije obale tijekom ljetne sezone budu popunjene.
Jezero Mašica posebno je zanimljivo fotografima, ali i mladencima koji ga rado biraju za vjenčane fotografije. Prednost je i to što do jezera možete doći automobilom tako da se bez puno truda možete naći u prirodnoj oazi idealnoj za piknik i odmor s djecom.
Zaljubljenici u prirodu ne bi trebali propustiti ni šetnju šumama Tajana. Netaknuta šuma vrlo vjerojatno je drukčija od onoga na što ste navikli. Zaštitom Tajana zaustavljena je i sječa stabala te današnji Tajan podsjeća na prašume iz filmova.
Iako postoje staze i markacije pomoću kojih se ljudi kreću, tijekom šetnje ćete morati preskočiti ili zaobići nekoliko stabala. Bajkovita priroda u svojem najzdravijem izdanju teško da će vas ostaviti ravnodušnim.
Najljepša u BiH?
Oni malo hrabriji svoje istraživanje mogu nastaviti u nekoj od špilja, primjerice Lukinoj špilji ili Pećini Srednje stijene.
Naša ekipa je uz pratnju speleologa posjetila Pećinu Srednje stijene, koja nosi epitet najljepše špilje u BiH. Riječ je o špilji koja svojom ljepotom može posramiti i puno veće i popularnije.
Otkrivena u svibnju 2003. godine Pećina Srednje stijene poznata je po brojnosti pećinskih ukrasa.
Pažnju javnosti posebno privlači stalagmit koji podsjeća na majku s djetetom, a što mnogi vjernici interpetiraju kao Bogorodicu s malim Isusom.
Kako su nam ispričali iz Sportsko i naučno-istraživačkog kluba “ATOM” Zavidovići stalagmit je bio ukraden te je nakon medijskog pritiska vraćen i postavljen na svoju izvorni položaj.
Svi oni koji žele posjetiti Pećinu Srednje stijene trebali bi kontaktirati nekoga od speleologa jer, iako uređena i turistički otvorena, nije sigurna za ulazak bez zaštitne kacige. Dom je ona i brojnim šišmišima te drugim životinjskim vrstama.
Svoj posjet završili smo ugodnom šetnjom gustom šumom Tajana. No, ova je ruta samo djelić onoga što Spomenik prirode Tajan nudi.
Zaštićeno područje proteže se na 50 km2 te je dom medvjedima, vukovima, lisicama, jelenima, zečevima, divljim mačkama, divljim svinjama…
Tekst je nastao u sklopu Medijske karavane “3 grada, 3 parka prirode s Robertom Dacešinom” koju je realiziralo UG Fojničani Maglaj uz podršku Misije OSCE-a u BiH i u okviru projekta Misli o BiH koju implementira Centar za promociju društva uz financijsku podršku Švedske.
Izvor: bljesak.info