Fond za internet slobode za promociju ljudskih prava

Rok: 01. septembar 2021. godine

Fond za internet slobode primarni je način Fonda za otvorenu tehnologiju (OTF) za podršku projektima i osobama koje rade na otvorenim i pristupačnim projektima fokusiranim na tehnologiju koja promovira ljudska prava, internet slobode, otvorena društva.

Područja: Projekti i osobe koje podržavaju spadaju u jedno ili više sljedećih područja:

  • Razvoj tehnologije: U ovoj kategoriji aplikanti podržavaju razvoj inovativne tehnologije za internet slobode, prototipove i projekte, kao i ključne infrastrukturne projekte koji služe zajednicama za internet slobode i ljudska prava. OTF nastoji podržati tehnološki usmjerene intervencije s jasnim prednostima za slobode interneta usmjerene na čovjeka. Projektni prijedlozi za ovaj fond mogu uključivati:
    • Stvaranje novih tehnologija za zaobilaženje otvorenog koda
    • Poboljšanje sigurnosti, upotrebljivosti i prilagodljivosti postojećih tehnologija za internet slobode otvorenog koda, kao i održavanje i nadogradnje
    • Nove metode preraspodjele sadržaja koje mogu ponovo uvesti sadržaj mimo firewall-a ili sličnih usluga;
    • Alati sljedeće generacije koji prelaze tradicionalne tehnike zaobilaženja “cat-and-mouse”;
    • Poboljšanje sigurnosnih standarda, osiguranja kvaliteta i najboljih praksi u okviru ključnih infrastrukturnih projekata;
    • Napori koji čine postojeće projekte pristupačnijim i kojima se lakše može dati doprinos (npr. dokumentacija, migracija alata, kod za refaktoriranje, testiranje)
  • Primijenjeno istraživanje: Napori za primijenjena istraživanja podržani putem Fonda za internet slobode – tj. s direktnim povratnim informacijama, uvidom ili primjenjivošću na proces razvoja tehnologije. Ovo istraživanje može uključivati ​​utvrđivanje kako, zašto ili gdje se događa cenzura, proučavanje određenih alata za slobodu interneta i načine za njihovo poboljšanje, unapređivanje znanja o tome koje vrste sadržaja cenzori ciljaju ili procjenu prijetnji internet slobodama u određenom geografskom kontekstu. Projektni prijedlozi za ovaj fond mogu uključivati:
    • Istraživanje koje se fokusira na praćenje i analizu tehničkih i političkih prijetnji internet slobodama u stvarnom vremenu, uključujući mrežne smetnje i isključenja;
    • Istraživanje novih metoda zaobilaženja koje bi poboljšale fleksibilnost široko korištenih alata;
    • Napori koji povećavaju razumijevanje i svijest relevantnih aktera u ovom prostoru, njihovih uloga i načina na koji doprinose održavanju osnovnog ekosistema Interneta
    • Istraživanje korisnika koje identificira potrebe za internet slobodom za osobe koje žive pod represivnim nadzorom i cenzurom, kako trenutne i buduće tehnologije i alati mogu pomoći u rješavanju tih potreba, te istraživanje o tome kako ti alati mogu uvesti poboljšanja u upotrebljivosti i lokalizaciji u kontekstu gore spomenutih osoba.
  • Podrška za digitalnu sigurnost: Cilj OTF-a je raditi na nedostajućim potrebama za kapacitetima digitalne sigurnosti za terenske organizacije koje promovišu ljudska prava, fokusirajući se na one koji se bore za povećanje slobode izražavanja i internet sloboda. Dodatno, OTF nastoji podržati napore koji povećavaju razumijevanje zajednica developera o izazovima s kojima se organizacije i korisnici suočavaju na terenu, prilikom održavanja strategija digitalne sigurnosti ili korištenja njihovih alata. Projektni prijedlozi za ovaj fond mogu uključivati:
    • Projekte koji pružaju novi ili dublji uvid u okolnosti frontalnih zajednica koji u konačnici doprinose izazovima za njihovu obuku o digitalnoj sigurnosti i inicijative za izgradnju kapaciteta,
    • Projekte koji potiču dugoročna poboljšanja prakse digitalne sigurnosti u zajednici, pokazuju jasan put kontinuiranog angažmana (umjesto jednokratne pomoći) i jasno proizilaze iz potreba zajednica kojima se pomaže.
    • Projekti s jasnom dokumentacijom ili povratnim informacijama u korist zajednice za tehnološki razvoj sloboda interneta (kao što su: javno izvješće s detaljnim naporima za pomoć u digitalnoj sigurnosti, izvještavanje o greškama nakon pomoći, ko-dizajnirana pomoć za digitalnu sigurnost s ključnim projektima tehnologije za internet slobode, itd.)
    • OTF ne podržava direktno jednokratnu obuku, obuku trenera ili izgradnju organizacionih kapaciteta kao primarni ishod napora.
  • Okupljanja u zajednici: OTF osigurava sredstva koja zajednicama za internet slobode omogućavaju da postanu jače, fokusirajući se na njegovanje dubljih odnosa povjerenja, poboljšanje razmjene znanja i suradnje te podršku i diverzifikaciju sljedeće generacije vođa. Napori koje podržavaju donose nove glasove koji nisu dovoljno zastupljeni u trenutnim razgovorima i pomažu u stvaranju suradnje. Projektni prijedlozi za ovaj fond mogu uključivati:
    • Ciljani skupovi istraživanja i razvoja osmišljeni da poboljšaju suradnju i razmjenu znanja između projekata u područjima privatnosti, tehnologije zaobilaženja i digitalne sigurnosti;
    • Događaji koje organizuju zajednice kako bi identifikovali potrebe, podijelili resurse i stekli nove uvide o problemima cenzure, nadzora i digitalne sigurnosti.

Informacije o finansiranju: Minimum od 10.000 USD, a maksimum od 900.000 USD za jednogodišnji ugovor. Međutim, imajte na umu da ciljna gornja granica finansijske podrške OTF-a iznosi 300 000 USD; najveći broj projektnih prijedloga podržan je u vrijednosti između 50.000 i 200.000 američkih dolara.

Ciljni korisnici: Cilj je podržati projekte koji imaju za cilj unapređenje internet sloboda u najrepresivnijem okruženju na svijetu. U idealnom slučaju to znači da podržavaju organizacije i pojedince koji:

  • Rade na projektima koji će imati direktnu korist onima koji žive u najosjetljivijim svjetskim okruženjima za cenzuru i nadzor;
  • Smješteni u zajednicama na globalnom jugu ili imaju direktno iskustvo sa njima;
  • Dolaze iz ili imaju direktno iskustvo sa represivnim okruženjima za cenzuru i nadzor;
  • Dolaze iz ili imaju direktno iskustvo sa manje zastupljenim i/ili ciljanim manjinskim grupama, uključujući one sa fokusom na ljudska prava, LGBT, novinarstvo, medije ili aktivizam.

Za više informacija posjetite:

https://www.opentech.fund/funds/internet-freedom-fun

Više informacija je dostupno ovdje.