U sklopu projekta “Tjedan istraživanja na Neretvi”, koji se održavao od 28. lipnja u mjestu Ulog, tim od 45 biologa, ekologa, znanstvenika i istraživača iz BiH, regije i cijele Europe, boravio je u kampu na Neretvi i istraživao bioraznolikost ovog jedinstvenog riječnog sistema na kome je planirana izgradnja velikog broja hidroelektrana.
Foto: Save the Blue Heart of Europe i Robert Oroz
Cilj je da rezultati istraživanja, a prvi dio trebao bi biti objavljen krajem ovog mjeseca, budu snažan argument za inicijativu za zaštitu gornjeg toka Neretve.
Napomenimo, osim hidroelektrane Ulog, čija je izgradnja u poodmakloj fazi, potpunom uništenju gornjeg toka Neretve prijeti eventualna realizacija druge i treće faze projekta “HES Gornja Neretva”, u sklopu kojih je planirana izgradnja čak sedam malih hidroelektrana: MHE “Grebenac ušće”, MHE “Medenik”, MHE “Igaščica”, MHE “Grebenac“ – Krupac”, MHE “Trnovica”, MHE “Plačikus” i MHE “Uloški Buk”.
– Mnoge rijeke već su i uništene. U BiH je do sada izgrađeno 112 hidroelektrana, a još oko 360 ih je planirano ili već u nekoj fazi izgradnje. Definitivno je pritisak na naše rijeke ogroman, a zapravo bi trebalo biti suprotno. Rijeke moraju biti netaknute, ovakve kakve jesu, dostupne građanima da ih slobodno koriste i itekako su značajne za očuvanje biljnih vrsta – izjavila je ranije Jelena Ivanić iz Centra za životnu sredinu, koordinatorica “Tjedna istraživanja na Neretvi”.
Naglasila je da dobiveni rezultati ukazuju da se radi o nevjerovatnom prirodnom blagu koje mora biti sačuvano.
“Izgradnja nabrojanih malih hidroelektrana označila bi kraj Neretve kakvu poznajemo. To bi postala mrtva rijeka”, upozoravaju ekološki aktivisti Fondacije Atelje za društvene promjene – ACT.
Ovo istraživanje organizirla međunarodna organizacija RiverWatch u partnerstvu s Centrom za životnu sredinu.
(AbrašMEDIA)
Izvor: abrasmedia.info